Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Zjednoczone Siły Samoobrony Kolumbii

Zjednoczone Siły Samoobrony Kolumbii

Logo AUC

AUC (Autodefensas Unidas de Colombia czyli Zjednoczona Samoobrona Kolumbii) – związek prawicowych organizacji paramilitarnych w Kolumbii , założony w kwietniu 1997 roku przez Carlosa Castaño Gila . Celem AUC jest ochrona interesów jego sponsorów, głównie elit ekonomicznych i baronów narkotykowych.

Prywatne organizacje paramilitarne, wchodzące w skład AUC, zaczęły powstawać z myślą o ochronie elit finansowych przed grożącymi im, przede wszystkim ze strony lewicowych organizacji partyzanckich, porwaniami i zabójstwami. Najbardziej znaną prywatną milicją była Muerte a Secuestradores (MAS) założona przez narkotykowego barona Pablo Escobara i lokalnych przywódców gangów narkotykowych.

AUC otrzymywał oficjalne wsparcie ze strony państwa (broń oraz szkolenia przez wojsko i policję, wspólne prowadzenie operacji bojowych), którego elity polityczne uznały ją za wspaniałe narzędzie walki z lewicowymi partyzantkami – FARC i ELN . W roku 1998 rząd kolumbijski, pod naciskiem opinii publicznej oburzonej przestępstwami dokonywanymi przez AUC, zdelegalizował organizację. W 2001 roku Departament Stanu USA uznał AUC za organizację terrorystyczną .

Międzynarodowe koncerny inwestujące w Kolumbii, m.in. Coca-Cola i Drummond Company , podejrzewane są także o współpracę z AUC. Celem współpracy miało być usunięcie z zakładów najbardziej aktywnych związkowców, broniących praw pracowniczych. Kolumbijski związek zawodowy pracowników przemysłu spożywczego SINALTRAINAL ocenia, że na skutek działań AUC ponad 2 tys. działaczy zostało zamordowanych. Obecnie przed sądem w USA toczą się sprawy przeciwko ww. firmom, z powództwa poszkodowanych oraz ich rodzin. W marcu 2007 r. koncern Chiquita przyznał się do finansowania AUC, za co zasądzono karę w wysokości 25 mln USD. O wydarzeniach w Kolumbii opowiada m.in. niemiecki film dokumentalny "Krwawy smak Coca-Coli" (prod. KanalB )[1][2][3].

Wg raportów organizacji praw człowieka, m.in. Amnesty International , AUC jest odpowiedzialny za większość przestępstw popełnianych w Kolumbii przez organizacje paramilitarne. Ocenia się, że w samym tylko 2001 roku członkowie AUC zabili ponad 1000 osób cywilnych (dla porównania – liczba cywilnych ofiar FARC = 197 osób). AUC oskarżane jest o masakrowanie całych wiosek. Wg Departamentu Stanu USA AUC wymusza ponad 40% migracji wewnętrznej w Kolumbii, zdobywając w ten sposób tereny pod uprawę koki .

AUC jest najaktywniejsze w północno-zachodniej części kraju ( Antioquia , Córdoba , Sucre i Bolívar ), a od 1999 roku także w północnych i południowo-zachodnich częściach Kolumbii. W maju 2004 roku władze Wenezueli rozpoczęły dochodzenie w sprawie obecności AUC także i w tym kraju, współdziałającej w planowanym zamachu stanu.

AUC finansuje swoją działalność z handlu narkotykami, pieniędzy sponsorów oraz haraczy. Jej członkowie otrzymują regularne pensje. Obecnie szacuje się, że w jego skład wchodzi 5-7 tysięcy członków, chociaż przywódca AUC mówi o 11 tysiącach. Liczba jej sympatyków jest trudna do oszacowania. W związku z objęciem w 2002 roku urzędu prezydenta przez prawicowego polityka Alvaro Uribe , który zadeklarował ostateczne rozprawienie się z lewicową partyzantką, w 2004 roku organizacja zdecydowała się zakończyć działalność. Po zakończeniu rozmów z rządem 13 maja 2004 roku podpisano porozumienie o demobilizacji i rozbrojeniu AUC – proces ten ma się zakończyć w 2005 roku.

Przypisy


Inne hasła zawierające informacje o "Zjednoczone Siły Samoobrony Kolumbii":

Podróżnik ...

Cava de' Tirreni ...

Mieszko II Lambert ...

Tiumeń ...

Oddychanie komórkowe ...

Grenoble ...

Władysław Komar ...

1972 ...

Wittenberga ...

Szkoci ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Zjednoczone Siły Samoobrony Kolumbii":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 6) ...

219 Kultura, nauka i oświata w okresie II wojny światowej (plansza 7) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 20) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie