Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Sultan bin Abdulaziz al Saud

Sultan bin Abdulaziz al Saud

Sultan bin Abdulaziz al Saud

Sultan bin Abdulaziz al Saud (ur. 5 stycznia 1928 w Rijadzie ) – następca tronu Arabii Saudyjskiej i pierwszy wicepremier rządu saudyjskiego.

W roku 1947 został gubernatorem Rijadu, w roku 1953 ministrem rolnictwa, a w roku 1955 ministrem transportu. Nadzorował budowę trasy kolejowej pomiędzy Dammam i Rijadem oraz budowę dróg i innych połączeń komunikacyjnych. W roku 1962 został ministrem obrony i lotnictwa i zajął się tworzeniem armii saudyjskiej, zapewniając królestwu nowoczesne i dobrze wyposażone siły obronne. W roku 1982 jego brat, król Fahd , powołał go na stanowisko drugiego wicepremiera rządu – jest to funkcja, którą królowie Fahd i Abdullah sprawowali tuż przed otrzymaniem tytułu następcy tronu . Tytuł ten otrzymał 1 sierpnia 2005 , po śmierci króla Fahda, pomimo pogłosek o jego konflikcie z nowym królem Abdullahem.

Książę Sultan jest także inspektorem generalnym królestwa oraz prezesem rady nadzorczej Saudyjskich Linii Lotniczych. Spośród jego synów, książę Bandar bin Sultan jest byłym ambasadorem Arabii Saudyjskiej w USA , a książę Khalid bin Sultan był jednym z kluczowych saudyjskich dowódców podczas I wojny w Zatoce Perskiej w roku 1991 .

Jest jednym z siedmiorga synów, których urodziła królowi Ibn Saudowi Hassa bint Ahmad Sudairi. Wśród jego rodzonych braci są minister spraw wewnętrznych książę Nayef bin Abdul Aziz oraz gubernator Rijadu, książę Salman bin Abdul Aziz.

Książę Sultan zabronił armii USA użycia baz saudyjskich jako baz wypadowych do ataków na Afganistan po zamachach 11 września 2001 , oświadczając, że jego rząd nie zaakceptuje w Arabii Saudyjskiej nawet jednego żołnierza który miałby atakować muzułmanów czy Arabów . 15 sierpnia 2002 był jednym z trzech saudyjskich książąt, którym wytoczono proces o domniemaną pomoc finansową udzieloną terrorystom uczestniczącym w atakach z 11 września (dwoma pozostałymi byli Turki ibn Faisal al Saud oraz Muhammad bin Faisal al Saud, synowie króla Faisala).

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Sultan bin Abdulaziz al Saud":

1972 ...

1986 ...

1977 ...

Wierzba śląska ...

Kulturkampf ...

Mazurski Park Krajobrazowy ...

Gall Anonim ...

XXI wiek ...

Salwinia pływająca ...

1932 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Sultan bin Abdulaziz al Saud":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 20) ...

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 8) ...

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie