Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Adam Lipiński

Adam Lipiński

Adam Lipiński
Data i miejsce urodzenia 11 września 1956
Głubczyce
Poseł VI kadencji Sejmu
Okres urzędowaniaod 5 listopada 2007
Przynależność polityczna Prawo i Sprawiedliwość

Adam Józef Lipiński (ur. 11 września 1956 w Głubczycach ) – polski polityk , działacz Prawa i Sprawiedliwości , ekonomista, poseł na Sejm I , IV , V i VI kadencji, były minister w KPRM .

Spis treści

Życiorys

Syn Eugeniusza i Anieli Lipińskich. Ukończył w Liceum Ogólnokształcące nr 2 w Legnicy , następnie studia na Wydziale Gospodarki Narodowej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu . Pracował m.in. w Zakładach Odzieżowych "Hanka" w Legnicy. Działał we wrocławskich strukturach NSZZ "Solidarność" oraz w innych organizacjach opozycyjnych ( Studenckim Komitecie Solidarności i jako rzecznik legnickiego Komitetu Samoobrony Społecznej). W okresie stanu wojennego ukrywał się, działał w opozycji do 1989. Był m.in. szefem poligrafii Regionalnego Komitetu Strajkowego we Wrocławiu , współtwórcą organizacji Ruch Społeczny Solidarność, redaktorem kilku wydawnictw książkowych i czasopism (Wydawnictwo Kret, miesięczniki "Konkret", "Nowa Republika").

W 1989 był jednym z założycieli stowarzyszenia Centrum Demokratyczne i członkiem Komitetu Obywatelskiego we Wrocławiu . Organizował struktury Porozumienia Centrum na Dolnym Śląsku, w latach 1991–1993 z ramienia tej partii zasiadał w Sejmie I kadencji . Od 1999 był prezesem PC. W 2001 należał do twórców Prawa i Sprawiedliwości , doprowadził do rozwiązania PC. Od początku nieprzerwanie pełni funkcję wiceprezesa PiS.

Od 2001 ponownie sprawuje mandat poselski. W IV kadencji był członkiem Komisji Skarbu i Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz wiceprzewodniczącym Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o działalności lobbingowej. Był redaktorem i wydawcą pisma " Nowe Państwo ".

4 listopada 2005 został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialnego za współpracę rządu z parlamentem. 14 lipca 2006 został szefem gabinetu politycznego premiera Jarosława Kaczyńskiego . Z obu stanowisk odwołano go 16 listopada 2007.

26 września 2006 w programie Teraz my! na antenie TVN wyemitowano nagranie rozmowy ministra z Renatą Beger , w której Adam Lipiński ustalał warunki przejścia posłanki Samoobrony do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości . W zamian za to Renata Beger chciała objąć stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa . Dodatkowo otrzymać miała pomoc prawną w rozwiązaniu jej spraw sądowych, stanowiska dla członków swojej rodziny oraz zabezpieczenie finansowe na pokrycie weksli wypełnianych przez posłów Samoobrony.

W przedterminowych wyborach parlamentarnych w 2007 po raz czwarty uzyskał mandat poselski, startując z 1. miejsca listy PiS w okręgu legnickim . Otrzymał 32 303 głosy, co dało mu pierwsze miejsce wśród kandydatów swojej partii i trzecie w całym okręgu[1].

Zobacz też

Przypisy

Źródła


Inne hasła zawierające informacje o "Adam Lipiński":

Dziady (zwyczaj) ...

Odense ...

Kościół jezuitów pw. św. Franciszka Ksawerego w Kownie ...

Grzyby ...

Uniwersytet Witolda Wielkiego ...

Zaplecze ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Nowa Polityka Ekonomiczna ...

Taylor Swift ...

Janusz Józefowicz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Adam Lipiński":

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 13) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

234. Polska droga do demokracji (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie