Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Aglomeracja

Aglomeracja

Aglomeracja (z łac. agglomeratio – nagromadzenie) – w urbanistyce jest to obszar o intensywnej zabudowie , charakteryzujący się również dużym zagęszczeniem ludności przebywającej na danym terenie okresowo (np. w ciągu dnia) lub stale. Aglomeracje charakteryzują się dużym przepływem osób i towarów oraz znaczną wymianą usług. W brzmieniu bardziej potocznym aglomeracja jest skupiskiem sąsiadujących ze sobą miast i wsi, które stanowią wspólny organizm, poprzez zintegrowanie lub uzupełnianie się rozmaitych form infrastruktury tych miejscowości oraz wzajemne wykorzystywanie potencjałów, którymi te miejscowości dysponują.

Rodzaje aglomeracji

W 2000 roku na świecie było ok. 460 aglomeracji co najmniej milionowych, z tego 44 ponad 5-milionowe (20 w Azji, 14 w obu Amerykach, 7 w Europie a tylko 3 w Afryce). W 2008 roku było 477 aglomeracji co najmniej milionowych, natomiast aglomeracji ponad 5-milionowych było już 64 (w tym: 33 w Azji, 20 w obu Amerykach, 7 w Europie, 4 w Afryce). W szczególności w krajach Afryki i Azji oraz części państw latynoamerykańskich może być niemożliwym określenie dokładnej liczby mieszkańców, ze względu na brak dokładnego systemu ewidencjonowania ludności.

Rozwój bliskich aglomeracji może doprowadzić do powstania rozległego, silnie zurbanizowanego obszaru zwanego megalopolis .

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Aglomeracja":

Linz ...

Tampere kraju, przez co bywa nazywane " Manchesterem Finlandii". Ludność: ponad 209 tys. mieszkańców, Aglomeracja - 340 tys. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Nokia , Pirkkala, Kangasala ...

Brno ...

Toruń ...

Trójmiasto ...

Baku ...

Wrocław ...

Kanton (Chiny) ...

Rumia ...

Wejherowo ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Aglomeracja":

203 Okres międzywojenny na świecie. Postęp techniczny i kryzys gospodarczy (plansza 6) ...

110. Charakterystyka elementów sieci osadniczej (plansza 11) ...

205. Krainy geograficzne Polski. Niziny Środkowopolskie (plansza 12) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie