Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ahmed Jassin

Ahmed Jassin

Szejk Ahmed Ismail Jassin (ur. ok. 1936 , zm. 22 marca 2004 ) – duchowy przywódca zbrojnego (określanego przez Departament Stanu USA oraz Unię Europejską jako organizacja terrorystyczna) palestyńskiego ugrupowania Hamas .

Założył Hamas w 1987 r. pod nazwą Palestyńskie Skrzydło Braterstwa Muzułmańskiego. Wielokrotnie więziony w państwie Izrael , w 1989 r. został skazany na dożywotnie więzienie. Zwolniono go w 1997 r. drogą wymiany na dwóch agentów izraelskich.

Nie uznawał prawa do istnienia państwa Izrael, wielokrotnie nawoływał do świętej wojny . Był celem kilku zamachów tajnych służb izraelskich. Schorowany, od dzieciństwa niewidzący, wskutek wypadku w młodości poruszał się na wózku inwalidzkim; mówiono jednak o nim, że "mimo słabego głosu jest dobrze słyszany w arabskim świecie". Żydzi nazywali go szatanem na kółkach.

Został zabity 22 marca 2004 w nalocie śmigłowców izraelskich w Gazie , kiedy opuszczał meczet. Rakieta trafiła prosto w głowę szejka, zabijając przy okazji jego dwóch ochroniarzy i kilkunastu przypadkowych cywili.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Ahmed Jassin":

1972 ...

1749 ...

1731 ...

1977 ...

1969 ...

1983 ...

1925 ...

1979 ...

1758 ...

1728 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ahmed Jassin":

45. Terroryzm (plansza 15) na obszarach okupowanych przez Izrael. Jej założycielem i przywódcą duchowym był szejk Ahmed Jassin. Celem organizacji jest zniszczenie państwa Izrael i usunięcie Żydów z ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie