Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Akt Supremacji

Akt Supremacji

Akt supremacji ( ang. Act of Supremacy) to ustawa uchwalona przez parlament angielski w roku 1534 (przywrócona później w 1559 ), która przyznała władcy Anglii tytuł głowy kościoła anglikańskiego oraz uniezależniła faktycznie angielskie duchowieństwo od papiestwa .

Spis treści

Pierwszy akt supremacji z 1534

Henryk VIII ok. 1534

W 1527 król Anglii Henryk VIII Tudor wystąpił z prośbą o unieważnienie jego małżeństwa z Katarzyną Aragońską do papieża Klemensa VII . Główną przyczyną takiej decyzji była miłość do Anny Boleyn , dwórki Katarzyny. Papież nie udzielił zgody przez wzgląd na pokrewieństwo angielskiej królowej z cesarzem rzymskim i królem hiszpanii Karolem V . Odmowa stała się pretekstem do otwartego wystąpienia przeciwko Rzymowi. W latach 1532 -1534 parlament angielski uchwalił szereg aktów mających na celu uniezależnienie angielskiego duchowieństwa od papiestwa; dokumenty te m.in. zakazywały uiszczania annat i świętopietrza (Act of Conditional Restraint of Annates), uchylały moc papieskich interdyktów wobec Anglii, a także znosiły prawo papieża do mianowania w anglii biskupów i arcybiskupów[1].

Zwieńczeniem dążeń Henryka był uchwalony przez parlament w 1534 roku akt supremacji, ogłaszający go głową kościoła anglikańskiego. Poza odrzuceniem władzy papieża, ustawa ta nie ingerowała w zakres dogmatów i ceremonii kościelnych[1]. Uchwalona niedługo później ustawa o zdradzie (ang. Treasons Act) orzekała, iż negowanie postanowień aktu supremacji ma być traktowane na równi ze zdradą stanu[2].

Pierwszy akt supremacji został uchylony przez najstarszą córkę Henryka VIII, katolicką królową Marię I .

Drugi Akt Supremacji z 1558

Po śmierci Marii pozycja katolicyzmu w kraju znacznie zmalała. Na tron wstąpiła córka Henryka i Anny Boleyn, Elżbieta I Tudor , która postanowiła kontynuować reformację Kościoła w duchu schizmy zapoczątkowanej przez swojego ojca. W 1558 królowa zwołała parlament, który w 1559 [3] uchwalił Akt uniformizacji ustanawiający wspólny modlitewnik anglikański oraz ponownie wprowadził w życie Akt supremacji. Elżbieta ogłosiła się Najwyższym Zwierzchnikiem Kościoła Anglii, narzucając przysięgę supremacji osobom ubiegającym się o stanowiska publiczne bądź kościelne, z czasem też kandydatom na wyższe uczelnie. Każdy, kto odmówił złożenia przysięgi mógł stracić cały swój majątek, a nawet zostać posądzony o zdradę stanu i stracony[4]. Elżbieta jednakże nie tępiła bezwzględnie pomniejszych wykroczeń przeciwko kościołowi, dopóki nie godziły one jakkolwiek w rację stanu lub interes władcy.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Zins, s. 138
  2. The Treasons Act, 1534 ( ang. ). [dostęp 14 października 2010].
  3. Jest to rzeczywisty rok uchwalenia, jednak według tradycji angielskiej akty datuje się na czas, w którym rozpoczął obrady dany parlament.
  4. The Act of Supremacy, 1559 ( ang. ). [dostęp 14 października 2010].

Zobacz też

Bibliografia

  • Henryk Zins : Historia Anglii. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydawnictwo, 2001. . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Akt Supremacji":

Ukaz ...

Stanisław Narutowicz ...

Antanas Smetona ...

Klasztor w Pożajściu ...

Wittenberga ...

Akcja (prawo) ...

1986 ...

Wojciech Bogusławski ...

Benvolio ...

Musical ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Akt Supremacji":

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 13) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

131 Powstanie kościuszkowskie i III rozbiór Polski (plansza 5) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie