Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Al-Andalus

Al-Andalus

Historia Hiszpanii
Okres przedrzymski
Iberowie , Celtyberowie , Kartagina , II wojna punicka
Okres rzymski
Hispania , Wojny luzytańskie, Wojny celtyberyjskie
Okres Wizygotów
Wizygoci , Swebowie , Alanowie , Wandalowie
Okres muzułmański
Maurowie , Kalifat Kordoby , Umajjadzi ,
Abbasydzi , Maghreb , Almanzor
Rekonkwista
León , Kastylia , Aragonia , Nawarra , Taifa ,
Bitwa pod Las Navas de Tolosa , Almohadzi ,
Almorawidzi
Hiszpańskie imperium kolonialne
Konkwista , Hiszpański podbój Ameryki , OdkryciaAmeryki Południowej i Środkowej , Odkrycie Ameryki ,
Hiszpańska kolonizacja Ameryki Północnej ,
Traktat z Tordesillas
Rządy Habsburgów
Wielka Armada , Traktat madrycki , Traktat windsorski ,
Wojna dewolucyjna , Wojna z Francją (1672) ,
Wojna Ligi z Cambrai, Wojna Ligi z Cognac ,
Wojna chłopska, Wojna trzydziestoletnia ,
Wojna osiemdziesięcioletnia , Złoty Wiek Hiszpanii
Hiszpania w wieku Oświecenia
Wojna o sukcesję hiszpańską , Pokój utrechcki ,
Traktat madrycki, Wojna siedmioletnia ,
Wojna o sukcesję austriacką , Wojna o Włochy ,
Hiszpańska konstytucja z 1812
XIX wiek
Bitwa pod Trafalgarem , Karlizm , I Republika ,
Restauracja Burbonów, Utrata hiszpańskich kolonii
Czasy nowożytnie
Dyktatoriat Rivery, II Republika ,
Hiszpańska wojna domowa , Państwo Hiszpańskie
(Okres frankistowski), Hiszpania współczesna
Władcy
Władcy Hiszpanii , Władcy Nawarry , Władcy Aragonii ,
Władcy Kastylii-Leónu

Al-Andalus (الأندلس) - arabska nazwa Półwyspu Iberyjskiego , nadana przez jego muzułmańskich zdobywców. Odnosi się ona zarówno do emiratu (ok. 750 - 929 ) jak i do kalifatu Kordowy ( 929 - 1031 ), a w szczególności do królestw Taify ; może być używana również do ogólnego określenia terytoriów pod rządami muzułmanów ( 711 - 1492 ). Podczas powolnego procesu Rekonkwisty , ziemie iberyjskie były stopniowo ponownie zdobywane przez chrześcijan zajmujących północne enklawy, a nazwa "al-Andalus" zaczęła odnosić się tylko do zdominowanych przez islam ziem na południu.

Strona manuskryptu z Al-Andalusu, XII wiek

Historia

W 711 r. muzułmańska armia Maurów z północnej Afryki najechała chrześcijańskich Wizygotów z Hiszpanii. Ich dowódca, Tariq ibn Ziyad , podbił większość Hiszpanii w trakcie swojej ośmioletniej kampanii wojskowej. Wojska próbowały również przekroczyć Pireneje , ale zostały pokonane przez Franków dowodzonych przez Karola Młota podczas bitwy pod Tours w 732 . Półwysep Iberyjski, za wyjątkiem niewielkich terenów na północnym zachodzie oraz baskijskich rejonów pirenejskich, stał się częścią rozwijającego się Imperium Umajjadów nazywaną al-Andalus. W Muzeum Archeologii w Madrycie znajduje się dinar wytworzony pięć lat po podboju ( 716 ), posiada dwa napisy - arabskie Al-Andalus na jednej stronie i łacińskie Span(ica) na drugiej. Jest to prawdopodobnie najwcześniejsze świadectwo podbojów Maurów.

Kiedy Imperium Umajjadów zostało zastąpione przez Imperium Abbasydów w 750 , lenna muzułmańskie zjednoczyły się w emirat Kordowy rządzący Al-Andalusem i częściami północno-zachodniej Afryki. W 929 emir Abd-ar-Rahman III ogłosił się kalifem (występując jawnie przeciwko kalifowi Abbasydów z Damaszku ), podnosząc emirat do znacznie bardziej prestiżowego statusu kalifatu .

Okres emiratu i kalifatu jest znany (z pewnymi incydentalnymi, choć znaczącymi wyjątkami) z akceptowania i tolerowania się nawzajem chrześcijan, muzułmanów i żydów, żyjących na tych samych terenach. W kulturze muzułmańskiej Al-Andalus jest dzisiaj w dużym stopniu nostalgicznym symbolem złotej ery islamu.

Po rozpadzie kalifatu w 1031 kraj zmienił się na dziesiątki małych, niepodległych muzułmańskich państw, nazywanych taifami (ar. taifa - "ugrupowanie, odłam"). Kraje chrześcijańskie położone na północy i zachodzie powoli powiększały swe władztwa terytorialne na Półwyspie, były to: Asturia , León , Nawarra i Katalonia . (Asturia i León miały swój początek tuż po arabskim podboju większej części Półwyspu, zaś Katalonia była francuskim, pokarolińskim lennem. Królestwa Aragonii i Kastylii uformowały się w przeciągu paru następnych stuleci.

W 1212 koalicja chrześcijan pod przywództwem Alfonsa VIII z Kastylii wygnała muzułmanów ze środkowej Hiszpanii po bitwie pod Las Navas de Tolosa , chociaż taifa Granady przetrwała jeszcze trzy następne wieki. 2 stycznia 1492 Boabdil z Granady, wódz emiratu Granady, (ar. Gharnata) ostatniej twierdzy islamu na Półwyspie Iberyjskim, poddał się armiom katolickiej Hiszpanii , świeżo zjednoczonej po ślubie Izabeli I Kastylijskiej i Ferdynanda II Aragońskiego . Al-Andalus przestała istnieć jako byt polityczny, przetrwała jednakże w literaturze arabskiej, zaś jej legenda trwa do dnia dzisiejszego w kulturze arabsko-muzułmańskiej.

Następstwa

W 1502 rozszerzenie aktu kapitulacyjnego gwarantujące muzułmanom nietykalność zostało uchylone i pozostali Maurowie zostali zmuszeni do opuszczenia Hiszpanii lub przyjęcia religii chrześcijańskiej jako moryskowie . Stanowili oni znaczną część społeczeństwa w niektórych stronach kraju, takich jak Aragonia, Walencja i Andaluzja, aż do czasu, kiedy zostali ostatecznie wypędzeni pomiędzy 1609 i 1614 . Henryk Lapeyre ocenił, że dotyczyło to ponad trzystu tysięcy mieszkańców z ośmiu milionów mieszkających wówczas w Hiszpanii.

Portugal Coat of Arms
Artykuł z serii
Historia Portugalii
Luzytania
Państwo Wizygotów i Państwo Swebów
Panowanie arabskie
Królestwo Portugalii
Portugalskie imperium kolonialne
Republika Portugalii
Rewolucja goździków
Władcy Portugalii

Dominacja Maurów na Półwyspie wpłynęła na wiele aspektów związanych z językiem, sztuką i kulturą, szczególnie w jego południowej części. Przykładami mogą być arabskie lub arabsko-podobne słowa w języku hiszpańskim oraz zabytki architektoniczne jak Alhambra w Granadzie.

Dzisiejsza nazwa Andaluzji (hiszp. Andalucia) pochodzi od Al-Andalus, jako że ta południowa prowincja była jedną z ostatnich krain Maurów w Hiszpanii.

Etymologia

Zazwyczaj uznaje się, że słowo to pochodzi od Wandalów , germańskiego plemienia osiadłego w południowej Iberii i północnej Afryce, jednak uczeni nie mogą znaleźć porozumienia. Istnieją trzy teorie sugerujące etymologię "Al-Andalus".

Vandalícia - Reinhardt Dozy ( 1820 - 1883 ), holenderski autor znanej Historii Muzułmańskiej Hiszpanii (wydanej w czterech tomach w 1984 r.) przedstawił teorię, według której "Al-Andalus" jest arabskim tłumaczeniem Vandalicia lub Vandalucia, twierdząc tym samym, że te tereny mogły otrzymać tę nazwę nie w Iberii, ale wśród Arabów z Maghrebu .

Atlantida - Hiszpański filolog Joaquin Vallve Bermejo w swojej książce Terytorialny Podział Muzułmańskiej Hiszpanii (CSIC, 1986 ) zasugerował, że "Al-Andalus" jest bezpośrednim tłumaczeniem "Atlantydy" (Atlantis) lub "wyspy Atlantyku".

Landahlauts - H. Halm, niemiecki badacz i historyk, zarzucił wszelkie powiązania z Wandalami. Twierdzi natomiast, że "Al-Andalus" jest tłumaczeniem wizygockiej nazwy na rzymską prowincję Baetica. Wizygoci, zgodnie ze zwyczajem swoich germańskich przodków, przydzielali podbite ziemie ciągnąc losy, a gockie słowo Landahlauts (losowana ziemia) dla arabskiego ucha brzmi jak Al-Andalus.


Inne hasła zawierające informacje o "Al-Andalus":

Królestwo Leónu ...

Toledo (Hiszpania) ...

Rewolucja goździków ...

Portugalskie imperium kolonialne ...

Al-Andalus wojna domowa , Państwo Hiszpańskie (Okres frankistowski), Hiszpania współczesnaWładcy Władcy Hiszpanii , Władcy Nawarry , Władcy Aragonii , Władcy Kastylii-Leónu Al-Andalus (الأندلس) - arabska nazwa Półwyspu Iberyjskiego , nadana przez jego muzułmańskich zdobywców. ...

Swebowie ...

Historia Portugalii ...

Historia Hiszpanii ...

Iberowie ...

Ibn Arabi ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Al-Andalus":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie