Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Konstans II (cesarz bizantyjski)

Konstans II (cesarz bizantyjski)

Konstans II Brodaty
Konstans II i jego syn Konstantyn - wizerunek na monecie
Cesarz bizantyjski
Okres panowaniaod 641
do 15 września 668
Poprzednik Herakleonas
Następca Konstantyn IV Pogonatos
Dane biograficzne
Urodzony 7 listopada 630
Zmarł 15 września 668
Ojciec Konstantyn III
MatkaGregoria
Żona

Fausta

Dzieci

Konstantyn IV
Herakliusz
Tyberiusz

Konstans II Brodaty (Constans II Heraclius Pogonatus) (ur. 7 listopada 630 , zm. 15 września 668 ) – cesarz bizantyjski od 641 .

Był synem Konstantyna III i jego żony Gregorii. Tron odziedziczył po swoim wuju - Herakleonasie , obalonym w wyniku zamieszek w Konstantynopolu. W celu zapewnienia sobie pełni władzy[1] kazał wyświęcić na księdza swego brata Teodozjusza i następnie go zamordować.

Początek panowania cesarza upłynął pod znakiem zagrożenia ze strony Arabów . Pod wodzą kalifa Umara i jego dowódców przygotowywali się do oblężenia Konstantynopola od strony lądu i morza, jednak powstrzymała ich śmierć arabskiego władcy. Konstans II zmuszony został do rezygnacji z ziem egipskich, gdy jego flota poniosła klęskę pod Finike w 655  r. Wykorzystując względny spokój na froncie arabskim cesarz skierował się nad Dunaj, gdzie w 658  r. pokonał plemiona słowiańskie. Do trudnej sytuacji Konstansa przyczyniły się również liczne bunty uzurpatorów. W latach 646 - 647 w egzarchacie Kartaginy panował samozwańczy cesarz Grzegorz, pokonany przez Arabów pod Sufetulą . Z kolei w Italii i Sycylii basileusem ogłosił się w 649  r. Olimpios , wysłany uprzednio przez Konstansa z misją uwięzienia papieża Marcina I . Bunt zakończył się wraz znagłą śmiercią Olimpiosa w 652  r.

W polityce religijnej Konstans II sprzyjał jawnie monoteletyzmowi . Aby ugruntować pozycję doktryny ogłosił traktat religijny Typos, co jednak doprowadziło do niepokojów na tle religijnym. Samozwaniec afrykański Grzegorz był zwolennikiem ortodoksji, a Olimpios ogłosił się cesarzem wykorzystując niepopularność Konstansa w Italii. W związku z planami odzyskania afrykańskich posiadłości i Sycylii, cesarz nosił się z zamiarem przeniesienia stolicy imperium do Syrakuz . Aby ugruntować następstwo tronu, w 654  r. uczynił współpanującymi swoich synów: Konstantyna (późniejszego cesarza), Tyberiusza i Herakliusza.

Dokonał gruntownej reorganizacji Marynarki Wojennej Cesarstwa. W 663 roku wyruszył na czele nowej floty na Sycylię w celu uratowania wyspy i Północnej Afryki z Kartaginą przed zajęciem ich przez Arabów . Poniósł jednak klęskę. Został zamordowany w Syrakuzach 15 września 668 podczas kąpieli[2]. Zabił go jeden z jego dworzan, a zwłoki jego przywieziono do Konstantynopola i pochowano w kościele Świętych Apostołów.

Jego żoną była Fausta, córka Valentinusa. Konstans miał z nią trzech synów:

  • Konstantyna IV , kolejnego cesarza,
  • Herakliusza, współcesarza w latach 659 - 681 ,
  • Tyberiusza, współcesarza w latach 659 - 681 .

Przypisy

  1. Praca zbiorowa: Oxford - Wielka Historia Świata. Średniowiecze. Wędrówka ludów - Merowingowie. T. 15. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 177. . 
  2. Praca zbiorowa: Oxford - Wielka Historia Świata. Średniowiecze. Wędrówka ludów - Merowingowie. T. 15. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 178. . 

Zobacz też

Bibliografia

  1. Aleksander Krawczuk Poczet Cesarzy Bizantyjskich wyd. Iskry, Warszawa 2006
  2. Historia Świata 600-800-Pochód Islamu tekst Stephen G. Hyslop; wyd. Amber Warszawa 1998
Poprzednik
Herakleonas
Cesarz bizantyjski
641 - 668
Następca
Konstantyn IV Pogonatos


Inne hasła zawierające informacje o "Konstans II (cesarz bizantyjski)":

II wiek ...

Mieszko II Lambert ...

Linz ...

I wiek ...

Brno ...

1484 ...

1499 ...

XVI wiek ...

Wittenberga ...

1408 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Konstans II (cesarz bizantyjski)":

010c. Rzym (plansza 12) ...

010c. Rzym (plansza 13) ...

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie