Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Kałamarnica olbrzymia

Kałamarnica olbrzymia

Kałamarnica olbrzymia

Siedmiometrowy okaz zatopiony w lodzie,

w akwarium w Melbourne.

Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ mięczaki
Gromada głowonogi
Podgromada płaszczoobrosłe
Nadrząd dziesięciornice
Rząd kałamarnice
Podrząd Oegopsina
Rodzina Architeuthidae
Rodzaj Architeuthis
Gatunek kałamarnica olbrzymia
Nazwa systematyczna
Architeuthis dux[1]
Steenstrup in Harting, 1860
Zasięg występowania

Kałamarnica olbrzymia, kalmarzec (Architeuthis dux) należy do głowonogów i jest drugim po Mesonychoteuthis hamiltoni największym znanym mięczakiem na świecie. Posiada dziesięć ramion (w tym dwa dłuższe z haczykowatymi przyssawkami). Średnica oczu tej kałamarnicy dochodzi nawet do 30 cm , a długość jej ciała nawet do 18 (maksymalnie 24 metrów – tyle mierzył, wraz z ramionami, najdłuższy znaleziony w 1887 roku okaz[]).

Spis treści

Historia odkrycia

Okaz o długości 4 m, pozbawiony dwóch najdłuższych ramion

Ciała tych głowonogów wyrzucane na brzeg od stuleci (być może nawet od XVI wieku ) były znajdowane przez ludzi, a na podstawie fragmentów dwóch ciał znalezionych w 1853 i 1855 r. Duńczyk , prof . Johannes Steenstrup, w 1857 r. opisał rodzaj Architeuthis[2]. Pierwszy żywy okaz zaobserwowano jednak dopiero 30 września 2004 roku niedaleko wysp Ogasawara.

Tryb życia

O stworzeniach tych wiadomo bardzo niewiele, gdyż niemal cała dostępna wiedza pochodzi od martwych okazów wyrzuconych na brzeg lub szczątków znajdowanych w żołądkach kaszalotów. Kałamarnica olbrzymia prawdopodobnie, tak jak inne głowonogi, rośnie bardzo szybko i żyje stosunkowo krótko, około trzy do pięciu lat. Prawdopodobnie, tak jak inne głowonogi, ginie po kopulacji. Jest aktywnie polującym drapieżnikiem.

Biotop

Architeuthis dux żyją na dużych głębokościach – przypuszcza się, że w strefie od około 200-300 do poniżej 1000 metrów, prawdopodobnie głównie w kanionach wcinających się w szelf kontynentalny.

Wróg

Jedynym znanym drapieżnikiem mogącym zagrozić dorosłym Architeuthis jest kaszalot – wieloryby te nurkują na głębokość około kilometra, by polować na kałamarnice i zjadają ich bardzo duże ilości, o czym świadczą niestrawione chitynowe dzioby kałamarnic znajdowane w żołądkach złowionych kaszalotów. Rekordzista miał ich ponad osiemnaście tysięcy.

Systematyka

Nie wiadomo, ile gatunków naprawdę liczy rodzaj Architeuthis. Opisanych naukowo jest co najmniej siedem. Istnieją przypuszczenia, że okazy wyrzucane na brzeg Atlantyku mogą należeć do innego rodzaju niż te znajdowane na Oceanie Indyjskim lub Pacyfiku.

Przypisy

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Kałamarnica olbrzymia":

Uniwersytet ...

Kraul ...

Szczebrzeszyn ...

Pojęcie forsingu ...

Kałamarnica olbrzymia Kałamarnica olbrzymiaSiedmiometrowy okaz zatopiony w lodzie,w akwarium w Melbourne. Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Typ mięczaki Gromada głowonogi Podgromada płaszczoobrosłe Nadrząd dziesięciornice Rząd kałamarnice Podrząd Oegopsina Rodzina Architeuthidae Rodzaj Architeuthis Gatunek Kałamarnica olbrzymia Nazwa systematyczna Architeuthis duxSteenstrup ...

Montevideo ...

Zarządzanie ...

Kaszalot Ten wielki drapieżnik może atakować również 3-metrowe rekiny. Jego ulubioną ofiarą jest Kałamarnica olbrzymia . W ich poszukiwaniu kaszaloty nurkują na znaczne głębokości, najgłębiej spośród ...

Wojna domowa w Rosji ...

Czarna śmierć ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Kałamarnica olbrzymia":

Tkanka łączna (plansza 4) ...

119. Przemysł i budownictwo (plansza 11) ...

032. Ekologia biosfery (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie