Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Alzacja

Alzacja - (fr. Alsace, niem. Elsass) – kraina historyczna i region administracyjny we Francji, położony w północno-wschodniej części kraju nad Renem. Składa się z dwóch departamentów: Bas-Rhin na północy oraz Haut-Rhin na południu. Historyczna Alzacja obejmowała jeszcze niewielki obszar wokół miasta Belfort, który obecnie tworzy departament Territoire-de-Belfort.

Geografia

Region Alzacji ma wydłużony z północy na południe kształt. Graniczy od północy i wschodu z Niemcami, od południa ze Szwajcarią i regionem Franche-Comté, a od zachodu z Lotaryngią.

Położony jest na nadrzecznej równinie, ograniczonej od wschodu Renem, a od zachodu masywem Wogezów. Do głównej doliny schodzą z zachodu na wschód doliny mniejszych dopływów Renu. Znajdują się tu rozległe tereny leśne, głównie w Wogezach oraz na północy departamenty Bas-Rhin (lasy Haguenau).

Historia

Najważniejsze daty:

 • 1648: traktat westfalski przekazał Alzację Królestwu Francji,
 • 1790: Alzacja została podzielona na dwa departamenty Bas-Rhin i Haut-Rhin,
 • 1871: traktat frankfurcki – Alzację (bez okolic Belfort) wraz z Lotaryngią przyłączono do Rzeszy Niemieckiej
 • 22 listopada 1918: oddziały francuskie wkroczyły do Strasburga,
 • 1919: traktat wersalski zapewnił Francji zwrot Alzacji,
 • 1940-1944: III Rzesza niemiecka ponownie zajęła Alzację,
 • 23 listopada 1944: generał Leclerc zajął Strasburg, Alzacja znowu francuska.
Ludność

Alzacja, zajmująca powierzchnię 8280 km², jest najmniejszym regionem administracyjnym Francji metropolitalnej. Jednocześnie należy do najgęściej zaludnionych – na 1 km² przypada średnio 217 osób. Największym miastem regionu jest jego ośrodek administracyjny – Strasburg, w którym mieszka ponad 270 tys. mieszkańców. Inne większe miasta to: Miluza (111,3 tys.), Colmar (65,7 tys.), Haguenau (33,3 tys.), Schiltigheim (31,8 tys.), Illkirch-Graffenstaden (24,6 tys.) oraz Saint-Louis (20,1 tys.). Znacząca część ludności alzackiej posługuje się płynnie miejscowym językiem – alzackim – który jest dialektem języka niemieckiego z pewnymi zapożyczeniami z francuskiego. Przez długi czas był on językiem rodzimym dla większości Alzatczyków. W okresach 1871-1919 oraz 1940-44, gdy tereny te podlegały władzy Niemiec, językiem urzędowym był niemiecki. Mimo to w niektórych górskich dolinach Wogezów, nawet w tych okresach, istniały osady, w których ludność posługiwała się wyłącznie językiem francuskim.

Gospodarka

Region Alzacji jest obszarem o zróżnicowanej gospodarce – jest to m.in.:
 • uprawa winorośli i produkcja win, np. rieslinga zwłaszcza między miastami Sélestat i Colmar
 • uprawa chmielu i browarnictwo (okolice Strasburga)
 • przemysł leśny
 • przemysł wydobywczy (fosfaty to głębinowe kopalnie soli potasowych m.in. pod Miluzą. Część z nich została już zamknięta i przekształcona w tzw. obszary przemysłowe zones industrielles z siedzibami firm prowadzących inną, niż wydobywczą działalność wytwórczą i usługową)
 • przemysł samochodowy (w Miluzie)
 • turystyka
Flaga

Historyczna flaga Alzacji składa się z dwóch części (pasm) : pasek czerwony na górze i biały na dole. Odnosi się ona do XIX w., kiedy to kolory biały i czerwony często występowały w herbach miast i rodów alzackich. 25 czerwca 1912 roku parlament Alsace-Loraine uznał tę flagę za symbol regionalny.

Herb

Herb Alzacji jest połączeniem herbu departamentu Bas-Rhin (pierwsza część) i herbu departamentu Haut-Rhin (druga część).


Inne hasła zawierające informacje o "Alzacja":

Aneksja ...

Kraina historyczna ...

1870 ...

Baden-Baden ...

Antyklerykalizm ...

Rewolucja francuska ...

Ludwik Decjusz ...

III powstanie śląskie pancerny Samochody pancerne Powstańczy samochód pancerny Korfanty 1 dyon (por. Oszka) Korfanty DoliwaŚlązak2 dyon (Karol Walerus)Woźniak-Walerus Górny Śląsk-Alzacja Powstaniec Włączenie części Górnego Śląska do Polski 17 czerwca 1922 r. wojska polskie ...

Średniogórze Niemieckie ...

Rzeki Niemiec JäglitzAlte und Neue Jäglitz70Issel mit Oude IjsselIssel mit Oude Ijssel70Murg (Nordschwarzwald)Murg (Nordschwarzwald)70Sauer (Alzacja)Sauer (Elsass)68AggerAgger68DillDill68Glan (Palatynat)Glan (Pfalz)68 Randow Randow68WetterWetter68 Tollense Tollense67 Chemnitz Chemnitz67SelkeSelke67WerseWerse66LöcknitzLöcknitz65BilleBille65Fränkische RezatFränkische Rezat65IlzIlz65Nuthe (Brandenburgia)Nuthe (Brandenburg)64HauneHaune64NisterNister63 Alz Alz63FilsFils63NidderNidder63SalmSalm62SchussenSchussen62ŚwięcianaSchwentine61SelzSelz61Weißeritz mit Wilder WeißeritzWeißeritz mit ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Alzacja":

202 System wersalski. Europa po I Wojnie Światowej (plansza 2) ...

139 Wiosna Ludów. Zjednoczenie Niemiec i Włoch (plansza 11) ...

214b II Wojna Światowa. Działania zbrojne w latach 1939 - 1941 r. (plansza 4) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie