Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Andrzej Maksymilian Fredro

Andrzej Maksymilian Fredro

Andrzej Maksymilian Fredro
Herb Bończa

Andrzej Maksymilian Fredro z Pleszowic, herbu Bończa , (ur. ok. 1620 w ziemi przemyskiej, zm. 25 kwietnia 1679 w Przemyślu ) – dworzanin królewski, kasztelan lwowski od 1654 , starosta krośnieński , wojewoda podolski od 1676 , wojski podolski 1677 , senator, poseł i marszałek sejmu (zerwanego przez liberum veto W. Sicińskiego , w 1652 ), polski polityk i filozof, fundator klasztoru i kościoła w Kalwarii Pacławskiej , projektodawca reform wojskowych, pisarz barokowy podejmujący tematykę polityczną, gospodarczą i wojskową, nazywany polskim Tacytem , moralista, pedagog, mówca, historyk.

Spis treści

Rodzina

Urodzony i zamieszkały w ziemi przemyskiej jako syn stolnika i wojskiego przemyskiego Jerzego Stefana Fredry (zm. 1634 w Przemyślu ) i Katarzyny Biereckiej. Wnuk wojskiego przemyskiego - Andrzeja Fredry (zm. w 1621 ).

Andrzej Maksymilian Fredro ożenił się z Katarzyną Gidzińską z Gidny, z którą miał dwie córki: jedna, Teresa Anna Fredro wzięła ślub z Łączyńskim - podkomorzym nowogródzkim , i po jego śmierci została mniszką; druga, Anna Wincenta (zm. 1733 ) - została żoną księcia Michała Franciszka Czartoryskiego - starosty krzemienieckiego , a następnie wzięła ślub z księciem Kazimierzem Władysławem Sapiehą - kasztelanem trockim.

Synami Fredry byli; Jerzy Bogusław Fredro ( 1651 - zm. po 1710 ) - łowczy koronny, kasztelan lwowski, i Stanisław Józef Fredro (zm. 1724 ) - który po bracie został kasztelanem lwowskim.

Kariera

Kształcił się w Akademii Krakowskiej (od 1637 ). Od 1646 wielokrotny uczestnik sejmów walnych; rzecznik średniej szlachty. Wystawca znacznych oddziałów wojskowych na kolejne wojny. W 1651 został wysłany przez króla z poselstwem do Siedmiogrodu . Marszałek pierwszego zerwanego parlamentu ( 1652 ). Od 1654 kasztelan lwowski . W czasie potopu szwedzkiego wierny królowi. W latach sześćdziesiątych opozycjonista. Neutralny w czasie rokoszu Lubomirskiego . W 1669 zwolennik wyboru Polaka (Piasta). W latach 70. XVII w. przebywał w swoich dobrach na ziemi lwowskiej. Ufortyfikował Przemyśl . Na elekcji 1674 poparł Jana Sobieskiego . Od 1676 wojewoda podolski . Był zwolennikiem kontrreformacji . W 1665 ufundował Kalwarię Pacławską .

Twórczość

Dobrze wykształcony, nieprzeciętnie inteligentny, pisał chętnie i z powodzeniem. Propagował idee "złotej" wolności szlacheckiej, jednomyślności sejmu, elekcyjności władzy królewskiej. Sprzeciwiał się reformacji. Autor zbiorów sentencji: Monita politico-moralia ( 1664 ), wydanych kilkanaście razy w ciągu następnych stu lat, czytanych również za granicą, tłumaczonych na niemiecki i francuski, oraz Przysłowia mów potocznych ( 1658 ). Twórca traktatów: Scriptorum [...] fragmenta ( 1660 ) Monita politicomoralia (1664), oraz Militarium seu axiomatum belli (1668) Militarium [...] libri II ( 1668 ). W dziedzinie gospodarki opowiadał się za merkantylizmem , w dziedzinie polityki - za demokracją , w dziedzinie moralności – za złotym środkiem .

Źródła

  • Polski Słownik Biograficzny , t.7, s. 114.
  • Sławomir Żurawski (red.), Literatura polska: encyklopedia PWN : epoki literackie, prądy i kierunki ..., 2007, s.200.
  • Kasper Niesiecki , Jan Nepomucew Bobrowicz, Herbarz polski Kaspra Niesieckiego S.J., t. 4, s. 53-54
Poprzednik
Wincenty Korwin Gosiewski
Marszałek Sejmu I Rzeczypospolitej
1652
Następca
Aleksander Sielski


Inne hasła zawierające informacje o "Andrzej Maksymilian Fredro":

Nadciśnienie tętnicze ...

1484 ...

Meczet w Kownie ...

1499 ...

XVI wiek ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

1398 ...

1749 ...

1679 ...

Janusz Józefowicz ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Andrzej Maksymilian Fredro":

115b Polityka ostatnich Jagiellonów. Pierwsze bezkrólewia. (plansza 10) ...

Syzyfowe prace - tytuł powieści a jej główni bohaterowie (plansza 9) ...

234. Polska droga do demokracji (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie