Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Andreas Vesalius

Andreas Vesalius

Wesaliusz

Andreas Vesalius (ur. 31 grudnia 1514 w Brukseli , zm. na Zakinthos , zm. 15 października 1564[1]) - inaczej Wesaliusz, a właściwie Andreas van Wesele lub Andre Wesale - flamandzki uczony, twórca nowożytnej anatomii .

Urodził się w Brukseli , w rodzinie o tradycjach naukowych. Już podczas studiów na uniwersytecie w Leuven przeprowadzał potajemnie sekcje ludzkich zwłok. W wieku 18 lat wyjechał do Paryża , gdzie studiował pod kierunkiem Sylwiusza , wkrótce przerastając mistrza dzięki znakomicie opanowanej metodzie sekcji zwłok. Tytuł doktora medycyny otrzymał w 1537 r., a w latach 1537 - 1555 nauczał na uniwersytecie w Padwie .

W 1543 [2] napisał dzieło "Budowa ludzkiego ciała" (De humani corporis fabrica; w skrócie często cytowane jako Fabrica) i zadedykował je Karolowi V . Jako pierwszy opisał w nim dokładnie budowę ciała ludzkiego, popierając swe twierdzenia 300 drzeworytami wykonanymi przez ucznia Tycjana , Calcariego. Poprawia tym samym ponad 200 błędów Klaudiusza Galena i udowadnia, że nie wykonał on żadnych sekcji zwłok ludzkich.

Jego odkrycia i nauka nie znalazły uznania w oczach Kościoła []. Punktem spornym stała się m.in. liczba żeber u mężczyzny - wg nauki kościelnej powinna być z jednej strony mniejsza o jedno - jako że Ewa została stworzona z żebra Adama. Gnębiony nieustannymi atakami i krytyką Kościoła, zrezygnował ze stanowiska profesorskiego i został nadwornym lekarzem cesarza Karola V, a po jego śmierci - Filipa II , króla Hiszpanii . Z bliżej nieznanych przyczyn porzucił dwór, na którym dorobił się znacznego majątku, i w 1563 r. wyruszył do Jerozolimy . W drodze powrotnej zginął tragicznie w katastrofie okrętu.

Wesaliusz, twórca współczesnej anatomii, jako pierwszy odważył się na dokładne zbadanie zwłok ludzkich, przez co wykazał liczne błędy w dziełach Galena; błędy będące wynikiem nieuzasadnionego, a bezwzględnego przenoszenia stosunków anatomicznych panujących u zwierząt na organizację ciała ludzkiego. Wskutek tych poprawek i sprostowań popadł w spór ze swym nauczycielem, Sylwiuszem, stanowczym zwolennikiem Galena, a także innym sławnym badaczem - Eustachiuszem . Spór ten przyczynił się do rozwoju anatomii porównawczej zwierząt .

Fabrica Wesaliusza była bogato ilustrowana przez niderlandzkiego artystę Jana van Calcar . Każdy drzeworyt zawierał zarówno treści merytoryczne jak i metaforę. Do tego dochodziły niezwykle sugestywne inicjały .

Spis treści

Przypisy

  1. Encyklopedia PWN ( pol. ). [dostęp 2010-10-17].
  2. Józef Andrzej Gierowski : Historia Włoch. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1986, s. 224. . 

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

Andrzej Wróblewski. Burzliwe losy księcia anatomii. „ Wiedza i Życie ”, s. 63 (luty 2010). Warszawa: Prószyński Media . ISSN 0137-8929 . 


Inne hasła zawierające informacje o "Andreas Vesalius":

Linz ...

1972 ...

Wittenberga ...

1979 ...

Kmitowie herbu Szreniawa ...

1976 ...

1937 ...

2010 ...

Andrzej Frycz Modrzewski ...

Ziemia ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Andreas Vesalius":

45. Terroryzm (plansza 17) ...

Ameryka Północna - zagadnienia przyrodnicze (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie