Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Anglia

Anglia - (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Ponadto oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i Kanał La Manche. Stolicą Anglii jest miasto Londyn. Patronem Anglii jest święty Jerzy.

Położenie

Anglia obejmuje południowo-wschodnią część wyspy Wielkiej Brytanii. Od północy graniczy ze Szkocją, a od zachodu z Walią. Od kontynentalnej części Europy oddzielona jest Kanałem La Manche (English Channel) i Morzem Północnym.

Ustrój

Anglia, w odróżnieniu od innych krajów Wielkiej Brytanii, nie posiada własnego parlamentu i pozostaje pod jurysdykcją parlamentu brytyjskiego. W ten sposób deputowani pochodzący spoza Anglii mogą mieć wpływ na wewnętrzne sprawy tego kraju. Anglia dzieli się na 9 jednostek administracyjnych (regionów). Poza Londynem, który posiada wybieralnego burmistrza (Mayor) i zgromadzenie (London Assembly), regiony nie posiadają władz wybieranych w wyborach bezpośrednich.

Podział administracyjny

Najwyższą jednostką samorządu terytorialnego Anglii są regiony. Jest ich dziewięć, a każdy z nich składa się z przynajmniej jednego hrabstwa.

Niższe stopnie administracji tworzą bardzo skomplikowany system, którego elementami są hrabstwa (counties), hrabstwa metropolitalne (metropolitan counties), władze jednolite (unitary authority), dystrykty (districts), dzielnice i gminy (civil parishes).

Historycznie Anglia dzieli się na 39 hrabstw. Chociaż ten podział administracyjny istniejący od średniowiecza został od połowy XX wieku zmieniony, to nadal istnieje w świadomości ludności i w życiu codziennym. Większe miasta wchodzą w skład hrabstw, a same dzielą się na odpowiednik dzielnic (boroughs).


Inne hasła zawierające informacje o "Anglia":

Biegun północny ...

Grenoble ...

Brno ...

Iwan IV Groźny ...

Szkoci ...

1361 ...

Nowa Anglia ...

Habeas Corpus Act ...

John Dryden ...

Samuel Pepys ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Anglia":

208 Walki o granice II Rzeczypospolitej (plansza 10) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 15) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie