Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Amalia Mniszchowa

Amalia Mniszchowa

Amalia Mniszchowa z Brühlów
Nagrobek Amalii Mniszchowej w kościele św. Marii Magdaleny w Dukli

Amalia Mniszchowa (lub Amelia, Maria) z Brühlów (ur. 10 lipca 1736 , zm. 30 kwietnia 1772 w Dukli ) – córka pierwszego ministra Augusta III Henryka Brühla (1700-1763), żona (od 14 lipca 1750) Jerzego Augusta Mniszcha (1715-1778), marszałka nadwornego koronnego .

Starannie wykształcona pod okiem Marii Józefy Habsburżanki , znała sześć języków. Od wczesnej młodości uczestniczyła w dworskich intrygach w Warszawie króla Augusta III , w Dreźnie , Paryżu i Wiedniu , chętnie wysyłana tam przez ojca do Marii Teresy . Będąc wielokrotnie w pałacu u Marii Teresy, próbowała zainteresować cesarzową sprawami Polski. Po śmierci Augusta III (1763), wyjechała z Saksonii i bezkrólewie spędziła, bywając czasem w Dukli, a czasem w Warszawie. W czerwcu 1764 Mniszchowie przebywali w Dukli i uczestniczyli w poświęceniu nowo wybudowanego kościoła bernardyńskiego. W 1769 roku, w czasie Konfederacji barskiej, Amalia ufundowała w Trzcianie na Pustelni św. Jana z Dukli murowaną kaplicę.

Amalii Mniszchowej przypisywano zorganizowanie 13 lutego 1771 , wspólnie z Potockimi , zamachu na pierwszą żonę młodego (18-letniego) wówczas Szczęsnego Potockiego , Gertrudę z Komorowskich w związku z tym, że małżeństwo z Potockim Mniszchowie i Potoccy planowali dla jedynej córki Amalii, Józefiny Mniszchówny (1752-1798). Zamachu dokonano we włościach Mniszchów, w okolicach Dukli.

Amalia zmarła w wieku 35 lat, wg wersji oficjalnie ogłoszonej przez rodzinę – na gruźlicę , wg innej wersji – po zażyciu trucizny. Dwa lata po śmierci matki, Józefina Mniszchówna wyszła za mąż za tak pożądanego dla niej przez rodziców Szczęsnego Potockiego, wówczas już wdowca po zmarłej Gertrudzie Potockiej (ok. 1754-1771).

Jerzy Mniszech na cześć żony w 1773 wystawił rokokowy grobowiec dłuta Jana Obrockiego ze Lwowa w kaplicy dukielskiego kościoła parafialnego św. Marii Magdaleny. Wykonany z czarnego marmuru, przedstawia zmarłą w stroju dworskim na sarkofagu. Epitafium dla niej napisał Rafał Modlibowski .

Źródło


Inne hasła zawierające informacje o "Amalia Mniszchowa":

Ludwik XVIII ...

Stanisław Szczęsny Potocki ...

Maria Józefa Habsburżanka ...

Adam Mickiewicz ...

Imieniny ...

Fryderyk VII ...

Elżbieta Bawarska ...

2003 ...

Wilhelm Aleksander (książę holenderski) ...

Beatrycze (królowa Holandii) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Amalia Mniszchowa":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie