Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Barbara Radziwiłłówna

Barbara Radziwiłłówna

Barbara Radziwiłłówna
Barbara Radziwiłłówna

Barbara Radziwiłłówna
Trąby Radziwiłłów

Trąby Radziwiłłów
Data urodzenia 6 grudnia 1520 lub 1523
Miejsce urodzenia Wilno
Data śmierci 8 maja 1551
Miejsce śmierci Kraków
Rodzina Radziwiłł
Rodzice Jerzy Radziwiłł
Barbara Koła
Małżeństwo Stanisław Gasztołd
Zygmunt II August
Dziecibrak
Ołtarz Królewski w katedrze wileńskiej - prawdopodobne miejsce ślubu Barbary i Zygmunta.
Śmierć Barbary Radziwiłłówny, pędzla Józefa Simmlera
Duch Barbary Radziwiłłówny.

Barbara Radziwiłłówna (ur. 6 grudnia 1520 lub 1523 w Wilnie , zm. 8 maja 1551 w Krakowie ), druga żona Zygmunta Augusta , królowa polska , wielka księżna litewska .

Spis treści

Życie

Barbara Radziwiłłówna była córką kasztelana wileńskiego i hetmana wielkiego litewskiego Jerzego Radziwiłła i Barbary z Kolów , siostrą hetmana Mikołaja Radziwiłła , zwanego Rudym. Poprzez swoją matkę Barbarę była w prostej linii potomkinią trzeciej żony Władysława Jagiełły Elżbiety z Pilczy , której proces obierania na królową Polski również toczył się w atmosferze skandalu.

O jej urodzie krążyły legendy, jej piękno podkreślali nawet ci, którzy byli jej wrogami. Według opisu "była słusznego wzrostu, smukła, jej szczupła talia kontrastowała z szerokimi biodrami", zachwyt wzbudzało piękne oblicze - "twarz miała owalną, ciemne, wielkie oczy, jasną cerę", była blondynką, odpowiadała renesansowym wyobrażeniom piękna. Lubowała się w drogich sukniach, kosztownościach, ozdobach. Nade wszystko upodobała sobie kolor czerwony. W tym kolorze sprawiała sobie nie tylko suknie i birety, lecz takze poduszki, nawet powóz kazała wyłożyć szkarłatnymi materiami. Zgodnie z modą przyozdabiała się biżuterią. Lubowała się w pierścieniach, których nosiła zawsze kilka. Ulubioną jej ozdobę stanowiły jednak perły, których miała ogromną kolekcję (po jej śmierci ową kolekcję przez podstawionych ludzi wykupiła królowa angielska).

18 maja 1537 r. poślubiła w Gieranojach starszego od siebie o lat ok. 15 Stanisława Gasztołda , wojewodę nowogródzkiego , a potem trockiego , po czterech latach małżeństwa owdowiała. Na Stanisławie wygasł ród Gasztołdów. W myśl zasad starego prawa litewskiego po wygaśnięciu w linii męskiej rodu, jego dobra przypadały wielkiemu księciu. Opiekun Barbary, jej brat, Mikołaj Rudy, zwrócił się o pomoc do królowej Bony (chodziło o możliwość korzystania chociaż z części dóbr ziemskich). W październiku 1543 r. nastąpiło wydarzenie, które zmieniło całe życie Barbary. Do Gieranojów przyjechał król Zygmunt August . Oficjalnym celem wizyty było załatwienie spraw spadkowych po Gasztołdach. Wówczas prawdopodobnie nastąpiło pierwsze zbliżenie pomiędzy późniejszymi małżonkami. Pobyt króla został wtedy przedłużony, oficjalnie z powodu szerzącej się zarazy. Romans był kontynuowany w Wilnie, w tym czasie Zygmunt August był jeszcze małżonkiem Elżbiety Austriaczki. Dopiero gdy król został wdowcem, zawarł potajemny ślub z Barbarą w 1547 roku. Małżeństwo wywołało burzę wśród szlachty i spotkało się ze sprzeciwem Zygmunta Starego i Bony . Na sejmie piotrkowskim 1548 , senatorowie pod wodzą prymasa Mikołaja Dzierzgowskiego , Piotra Kmity , Jana Tęczyńskiego , Andrzeja Górki i Izba Poselska z Piotrem Boratyńskim i Stanisławem Podlodowskim na czele, żądała unieważnienia małżeństwa. Król odparł wszystkie ataki, stanowczością i energią zmusił wszystkich po kolei oponentów do uległości, doprowadził do koronacji Barbary.

Barbara Radziwiłłówna została koronowana na królową Polski 7 grudnia 1550 r. Jej małżeństwo podniosło znaczenie rodu Radziwiłłów i innych rodów litewskich, co spotkało się z oporem szlachty i magnaterii polskiej. Po przedwczesnej, spowodowanej najprawdopodobniej rakiem szyjki macicy [1] (nie ma żadnych dowodów, że śmierć Barbary nastąpiła na skutek otrucia zleconego przez królową Bonę) śmierci, pochowana została 24 czerwca 1551 w katedrze wileńskiej .

Utwory dramatyczne opowiadające o losach Barbary Radziwiłłówny

Grób królowej Barbary w katedrze wileńskiej.

Jej losy stały się tematem wielu utworów dramatycznych ( Alojzego Felińskiego Barbara Radziwiłówna. Tragedia w pięciu aktach, Wężyka , Odyńca , Wyspiańskiego , Rydla ) i dzieł filmowych (serial TVP Królowa Bona oraz adaptacje kinowe z 1936 i 1982 roku). Historycy ( Karol Szajnocha , Julian Bartoszewicz ), przedstawiając Barbarę Radziwiłłównę na podstawie dokumentów, obniżają wyidealizowany przez legendę i poezję jej charakter i podkreślają cechy ujemne: dumę, ambicję, kapryśność czy rozwiązłość seksualną (mówiono o jej 38 kochankach). Ważną pozycją jest monografia Zbigniewa Kuchowicza "Barbara Radziwiłówna", w której autor stara się bronić swoją bohaterkę.

Ostatnio na temat Barbary Radziwiłówny ukazały się: publikacja historyczna Jerzego Besali "Barbara Radzwiłówna i Zygmunt August" oraz powieść (romans historyczny) Renaty Czarneckiej "Królowa w kolorze karminu"

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. ... Bracia królowej zastanawiali się, czy nie należy powiedzieć lekarzom o z dawna trapiącej ją "chorobie francuskiej", czyli o kile Paweł Jasienica : Ostatnia z rodu; 1988 ; s. 81-82. (nie jest to po pierwsze źródło historyczne ani po drugie rozsądne - kiła nie powoduje raka szyjki macicy)


Poprzednik
Elżbieta Habsburżanka
królowa Polski
1550 - 1551
Następca
Katarzyna Habsburżanka


Inne hasła zawierające informacje o "Barbara Radziwiłłówna":

Autorytet ...

Janusz Józefowicz ...

1986 ...

Antoni Madaliński ...

1908 ...

Dożynki ...

Order Orła Białego ...

Tadeusz Boy-Żeleński ...

1969 ...

1983 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Barbara Radziwiłłówna":

Energia atomowa (plansza 15) ...

017b. Polska Jagiellonów (plansza 20) Barbara Radziwiłłówna Polska Jagiellonów" Duża część szlachty uważała, że państwu potrzebne są reformy, ...

Logika, algebra Boole`a, arytmetyka cyfrowa - część II (plansza 25) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie