Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Karl Menger

Karl Menger

Karl Menger (ur. 13 stycznia 1902  r. w Wiedniu , zm. 5 października 1985  r. w Chicago w stanie Illinois (stan w USA) w USA ), austriacki matematyk, jeden z twórców teorii wymiaru , znany z konstrukcji kostki Mengera .

Menger kończył gimanzajum w Wiedniu razem z Wolfgangiem Paulim , a następnie rozpoczął studia z fizyki na uniwersytecie. Po jednym z wykładów matematycznych Hahna poświęconego nowemu podejściu do określenia pojęcia krzywej w matematyce Menger porzucił fizykę i poświęcił się matematyce.

Praca nad pojęciem krzywej doprowadziła Mengera do koncepcji wymiaru analogicznej do opracowanej nieco wcześniej przez Urysohna , lecz niezależnie od niego. Na podstawie uzyskanych wyników w roku 1924 obronił doktorat z matematyki. Rok później wyjechał do Amsterdamu na zaproszenie Brouwera i spędził tam dwa lata. W roku 1927 wrócił do Wiednia, gdzie objął katedrę geometrii. Interesował się też filozofią, był jednym z czternastu uczonych, którzy opublikowali w 1929 roku manifest Koła Wiedeńskiego . W roku 1938 w związku z sytuacją polityczną w Austrii wymemigrował do USA, gdzie uzyskał posadę na uniwersytecie w Notre Dame. Zorganizował tam kolokwium, którego jednym z uczestników był Kurt Gödel , ale nie udało mu się namówić Gödla do przyjęcia posady uniwerstyteckiej w Notre Dame.

Z upływem czasu zainteresowania Mengera powiększały się o nowe dziedziny matematyki – pracował nad zagadnieniami geometrii hiperbolicznej i teorii funkcji. Jego prace z geometrii nie wywarły jednak wpływu na matematykę amerykańską.

W roku 1948 Menger przeniósł się do Instytutu Technologii w Chicago i pozostał tam aż do śmierci.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Karl Menger":

Oddychanie komórkowe ...

1884 ...

Karl Philipp Schwarzenberg ...

Boris Blacher ...

Bierutowice ...

1878 ...

Herodot ...

1848 ...

Karol I Habsburg ...

Pierwouste ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Karl Menger":

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 13) ...

046. Aachen (plansza 3) ...

21. Myśl polityczna. Liberalizm (plansza 20) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie