Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Ares V

Ares V

Emblemat projektu Ares
Komponenty rakiety nośnej Ares V

Ares V - wchodzący w skład Programu Constellation projekt rakiety nośnej do wynoszenia ciężkich ładunków. Był poprzednio znany pod nazwą Cargo Launch Vehicle (ang. Pojazd Wynoszący Ładunek), lub oznaczany skrótem CaLV. W czerwcu 2006 r. NASA oficjalnie nadała pojazdowi nazwę Ares V. Ares odnosi się do greckiego boga wojny, którego rzymskim odpowiednikiem jest Mars . Tym sposobem, nazwa pojazdu nawiązuje do planowanych przez NASA wypraw na Marsa . Rzymska cyfra "V" jest nawiązaniem do rakiet Saturn V , wykorzystywanych przez NASA w programie Apollo .

Spis treści

Dane techniczne

Planowane misje

Start rakiety Ares V - moment oddzielenia silników pomocniczych i osłony aerodynamicznej
Earth Departure Stage połączony z lądownikiem księżycowym i statkiem Orion

Ares V będzie wykorzystywany w planowanym programie amerykańskich załogowych lotów księżycowych do wynoszenia na niską orbitę wokółziemską lądownika księżycowego Altair . Wraz z lądownikiem na orbitę wejdzie połączony z nim Earth Departure Stage - drugi stopień rakiety nośnej. Z modułem Altair połączy się transportujący astronautów statek Orion , wyniesiony oddzielnie przez rakietę nośną Ares I . Tak zmontowany zespół zostanie następnie wprowadzony przez Earth Departure Stage na trajektorię prowadzącą w kierunku Księżyca .

Wstępne plany NASA przewidują przeprowadzenie pierwszego lotu testowego rakiety Ares V w czerwcu 2018 r. Podczas tego lotu rakieta ma się składać jedynie z rakiet pomocniczych i pierwszego stopnia, do którego zostanie dołączona makieta symulująca drugi stopień. Pierwszy lot rakiety w pełnej konfiguracji i z ładunkiem w postaci lądownika Altair może się odbyć w czerwcu 2019 r[1].

W dalszej przyszłości planuje się wykorzystać rakietę Ares V w programie załogowych lotów na Marsa . Możliwe jest wykorzystanie tej rakiety także do wynoszenia innych ciężkich ładunków, jak modułów stacji orbitalnych lub sond kosmicznych. Pojawiły się propozycje, aby rakietę wykorzystać między innymi do umieszczenia teleskopu o średnicy zwierciadła równej 8 m (dla porównania teleskop Hubble'a ma zwierciadło o średnicy 2,4 m), w punkcie libracyjnym L2 układu Ziemia-Słońce[2][3].

Przypisy

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Ares V":

Zeus ...

National Aeronautics and Space Administration Saturn V , wahadłowiec kosmiczny , a także planowane Ares I , Ares IV i Ares V Obecnie NASA prowadzi badania powierzchni Marsa i Saturna , a także obserwację ...

Suwałki ...

Tyfon ...

Wehrmacht ...

Afrika Korps ...

Hera ...

Adonis (mitologia) ...

Bogowie olimpijscy ...

Amazonki (mitologia grecka) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Ares V":

010b. Rzym (plansza 12) ...

Bogowie olimpijscy (plansza 12) ...

Bogowie olimpijscy (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie