Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Arthur Stanley Eddington

Arthur Stanley Eddington

Arthur Stanley Eddington
Ogólna teoria względności
G_{\mu \nu} + \Lambda g_{\mu\nu} = {8\pi G\over c^4} T_{\mu \nu}\,
Równanie Einsteina
Wstęp
Aparat matematyczny

Arthur Stanley Eddington (ur. 28 grudnia 1882 w Kendall, zm. 22 listopada 1944 w Cambridge ) – brytyjski astrofizyk działający na początku XX wieku.

Jego imieniem nazwano jasność Eddingtona – graniczną wartość, przy której ciśnienie promieniowania jest w stanie nie dopuścić do spadania materii (w polu grawitacyjnym ) na zwarty obiekt.

Znany z prac związanych z teorią względności . W roku 1920 napisał artykuł zatytułowany "Report On The Relativity Theory Of Gravitation"[1] ("Raport na temat grawitacyjnej teorii względności"), w którym ogłosił teorię względności Alberta Einsteina dla świata angielskojęzycznego (w czasach I wojny światowej najnowsze niemieckie odkrycia naukowe nie były dobrze znane na na obszarach anglojęzycznych).

Z jego działalnością na rzecz propagowania teorii względności związana jest anegdota. Podobno inny znawca tej teorii, Ludwik Silberstein, zażartował, że teorię Einsteina rozumieją zaledwie trzy osoby na świecie (w tym domyślnie sam Einstein). Eddington nie zaprzeczył i zamiast krygować się, że Silberstein zaliczył go do tej elity, stwierdził, że nie wie, kto jest tą trzecią (poza Einsteinem i samym Eddingtonem) osobą.

Eddington interesował się też obserwacyjną weryfikacją ogólnej teorii względności . Zorganizował wyprawę na Wyspę Książęcą , leżącą u wybrzeży Afryki Zachodniej , w celu obserwacji całkowitego zaćmienia Słońca 29 maja 1919. W czasie zaćmienia wykonał pomiary pozycji gwiazd w otoczeniu Słońca i stwierdził, że pozycje te uległy przesunięciu zgodnie z przewidywaniem teorii względności na skutek ugięcia promienia światła w polu grawitacyjnym.

W swojej książce "The Nature of the Physical World"[2] ("Natura świata fizycznego"), wydanej w 1928, wyraził pogląd, że nieskończona armia na niezliczonej ilości maszyn do pisania jest w stanie napisać wszystkie książki znajdujące się w British Museum ( twierdzenie o nieskończonej liczbie małp ). Dzięki książkom popularno-naukowym Eddington uzyskał w Wielkiej Brytanii dużą popularność w okresie międzywojennym. Był kwakrem [3].

Nazwiskiem Arthura Eddingtona nazwano planetoidę 2761 Eddington .

Spis treści

Przypisy

  1. A.S. Eddington: Report On The Relativity Theory Of Gravitation . London: Fleetway Press, Inc., 1920.  ( ang. )
  2. A.S. Eddington: The Nature of the Physical World . New York: The Macmillan Company; Cambridge, Eng., The University Press, 1928.  ( ang. )
  3. Znani kwakierzy ( ang. ) [dostęp 03.10.2010]

W filmie

  • film Einstein i Eddington z 2008 r., reż. Philip Martin.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Arthur Stanley Eddington":

Oddychanie komórkowe ...

1884 ...

Nowa Anglia ...

1986 ...

Samuel Pepys ...

West Side Story ...

1852 ...

1908 ...

Mszaki ...

1969 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Arthur Stanley Eddington":

041. B. Russell – atomizm logiczny (plansza 2) ...

221. Przemiany powojenne na bliskim i dalekim wschodzie (plansza 2) ...

135 Nauka, technika i kultura przełomu XIX i XX wieku (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie