Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Astrolabium

Astrolabium

18-wieczne perskie astrolabium

Astrolabium ( gr. ἁστρολάβον, astrolabon) – pomiarowy przyrząd astronomiczny używany w nawigacji do początku XVIII wieku do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem , poprzednik sekstantu .

Wynalezienie astrolabium przypisuje się Hypatii , filozofce i matematyczce greckiej żyjącej w IV wieku naszej ery lub też Hipparchowi , greckiemu matematykowi, geografowi i astronomowi żyjącemu w II wieku p.n.e . Instrument ten służył żeglarzom do określania szerokości geograficznej , a także do pomiaru czasu .

Podstawową częścią astrolabium była mosiężna płyta, na której wyryto linie wysokości ciała niebieskiego nad horyzontem, linie azymutu i koła godzinne . Przez środek płyty przechodziła linia oznaczająca północny biegun nieba.

W innej wersji astrolabium składało się z okrągłej płyty z brązu lub cyny z ruchomą, zamocowaną w jej środku wskazówką zaopatrzoną na obu końcach w przezierniki . Po ustawieniu płyty w pozycji pionowej i po ustawieniu wskazówki na wybrane ciało niebieskie, odczytywano kąt na podziałce widocznej na górnej ćwiartce płyty.

Na płycie podstawowej była umocowana druga, obrotowa ażurowa płyta, zwana rete, której ostro zakończone wskaźniki określały położenia jasnych gwiazd . W rete było umieszczone niecentrycznie ażurowe koło ekliptyki .

Astrolabium używał m.in. Mikołaj Kopernik . Jako pierwsi stosowali je żeglarze arabscy od VIII wieku. W Europie pojawiło się dopiero w XIV wieku , a szerokie zastosowanie znalazło w XV wieku . Dopiero wynalezienie w XVIII wieku sekstantu i chronometru pozwoliło Europejczykom zrewolucjonizować nawigację i otworzyć całkiem nowy rozdział w żegludze światowej.

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Astrolabium":

Astrolabium 18-wieczne perskie AstrolabiumAstrolabium ( gr. ἁστρολάβον, astrolabon) – pomiarowy przyrząd astronomiczny używany w nawigacji do ...

Hypatia z Aleksandrii ...

Ogólnopolski Turniej Chórów "Legnica Cantat" ...

Kategoria:Nawigacja ...

Henryk II Plantagenet ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Astrolabium":

012. Islam (plansza 11) Astrolabium źródło: http://www.andrewdunnphoto.com/ Islam Podczas podbijania nowych terenów, Arabowie nie niszczyli tamtejszych kultur, lecz ...

102 Europejczycy odkrywają nowy świat (plansza 5) pozwalały wyznaczyć kierunek kursu. Umiano również mierzyć szerokość geograficzną. Służył do tego Astrolabium, który mierzył w południe wysokość słońca na horyzoncie. Nauczono się również ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie