Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Atlanta

Atlanta

Na mapach: 33°45'N 84°23'W / 33.75, -84.383

Atlanta
Państwo   Stany Zjednoczone
stan Georgia
burmistrz Shirley Franklin
Powierzchnia 343 km²
Położenie33° 45' N
84° 23' W
Wysokość225-320 m n.p.m.
Ludność (2006)
•  liczba ludności
•  gęstość
•  aglomeracja

486 411
1220,5 os./km²
5 138 233
Nr kierunkowy 404
Kod pocztowy 30301-30399
Miasta partnerskie Bruksela ( Belgia )

Bukareszt ( Rumunia )
Fukuoka ( Japonia )
Kotonu ( Benin )
Lagos ( Nigeria )
Montego Bay ( Jamajka )
Newcastle ( Wielka Brytania )
Norymberga ( Niemcy )
Olimpia ( Grecja )
Port of Spain ( Trynidad i Tobago )
Ra'anana ( Izrael )
Rio de Janeiro ( Brazylia )
Salcedo ( Dominikana )
Salzburg ( Austria )
Taegu ( Korea Południowa )
Tajpej ( Tajwan )
Tbilisi ( Gruzja )
Tuluza ( Francja )

Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych

Atlanta
Położenie na mapie
Strona internetowa miasta

Atlanta, miasto w USA , stolica i największe miasto stanu Georgia ( USA ). Jest to największe miasto południowo-wschodnich stanów, a jego obszar metropolitarny plasuje się na dziewiątym miejscu spośród największych aglomeracji USA.

Atlanta w ostatnim czasie uległa transformacji z miasta o znaczeniu regionalnym, do aglomeracji mającej wpływ na społeczność międzynarodową. W latach 2000 - 2006 obszar metropolitarny zwiększył się o 20,5%, czyniąc Atlantę najszybciej rozwijającym się miastem w kraju.

W czasie walk przeciwko dyskryminacji rasowej w latach 1955 - 1968 , Atlanta wyłamała się spośród miast południowych wspierających segregację, określając siebie jako "Miasto, które jest zbyt zajęte, by nienawidzić". Nowoczesne poglądy na kwestie rasowe i duża populacja Afroamerykanów sprawiła, że w tym czasie do miasta napłynęła jeszcze większa liczba czarnych Amerykanów. Stali się oni wkrótce dominującą siłą społeczną i polityczną w mieście, choć dzisiaj można zaobserwować większe zróżnicowanie etniczne populacji.

Atlanta, obok St. Louis i Los Angeles , jest jednym z trzech miast amerykańskich, które były gospodarzami Letnich Igrzysk Olimpijskich .

Spis treści

Historia

Główna ulica miasta, Peachtree Street, w 1907 roku

Region, w którym leży Atlanta i jej przedmieścia należał wcześniej do Indian z plemienia Krików i Czirokezów ( rdzennych Amerykanów ). Ziemia Krików (część wschodnia aglomeracji) została przekazana białym ludziom pod zabudowę w roku 1823 . W 1835 przywódcy Czirokezów odstąpili własną ziemię w zamian za ziemie na zachodzie na zasadach Traktatu z New Echota co później doprowadziło do wydarzenia zwanego "Szlakiem łez" (wymuszonego wysiedlenia Indian na zachód USA w roku 1838 ).

W 1836 Generalne Zgromadzenie Stanu Georgia zagłosowało za budową Zachodniej i Atlantyckiej Linii Kolejowej aby stworzyć trasę handlową pomiędzy Środkowym Zachodem i terenami wokół Atlanty - wtedy zwanej "Terminus" (służącej jako terminal). Terminus oryginalnie planowany był dla Decatur, jednak jego mieszkańcy nie zgodzili się na budowę. Oprócz Decatur, kilka innych dzielnic podmiejskich Atlanty powstało kilka lat wcześniej niż samo miasto, włączając w to miejscowości takie jak Marietta czy Lawrenceville.

Terminus rozrastało się jako miasto kolejowe. Później zostało przemianowane na Marthasville (po córce ówczesnego gubernatora Wilsona Lumpkina, Marcie). Marthasville zmieniło nazwę na Atlanta w roku 1845 (żeńska forma nazwy "Atlantycki" zasugerowana przez J. Edgara Thomsona) i zostało zarejestrowane pod tą nazwą w 1847 .

Podczas wojny secesyjnej Atlanta odegrała ważną rolę jako centrum zaopatrzenia kolejowego i militarnego. W 1864 miasto stało się celem głównej inwazji Unii (która to jest tematem filmu Przeminęło z wiatrem z 1939 roku). Obszar, który dziś zajmuje miasto był miejscem wielu bitew, w tym bitwy pod Peachtree Creek, bitwy pod Atlantą oraz bitwy pod Ezra Church. 1 września 1864 roku generał Konfederacji John Bell Hood ewakuował Atlantę po czteromiesięcznym oblężeniu prowadzonym przez generała Unii Williama T. Shermana i nakazał zniszczyć wszystkie budynki publiczne i każdy możliwy wartościowy łup dla Unii. Następnego dnia burmistrz James Calhoun poddał miasto, a 7 września Sherman rozkazał ewakuować ludność cywilną. Następnie, 11 listopada, nakazał on spalić miasto w przygotowaniu do marszu na południe.

Po prośbie ojca Thomasa O'Reilly z Katolickiego Kościoła Niepokalanego Poczęcia Sherman nie spalił miejskich kościołów i szpitali. Pozostałe zasoby wojenne zostały zniszczone podczas marszu Shermana nad morze. Upadek Atlanty był krytycznym punktem wojny secesyjnej. Wzmocnił on wiarę w siebie mieszkańców północy i razem ze skutkami bitwy nad Zatoką Mobile doprowadził do reelekcji Abrahama Lincolna i ostatecznego ustąpienia Konfederacji.

Miasto powstało z popiołów – stąd też herbem miasta jest Feniks – i zostało powoli odbudowane. Później stało się przemysłowym i handlowym centrum południa. Od roku 1867 aż do 1888 żołnierze armii amerykańskiej okupowali Baraki McPhersona (później przemianowane na Fort McPherson) w południowo-wschodniej Atlancie aby zapewnić reformy Rekonstrukcji USA . Aby pomóc świeżo wyzwolonym niewolnikom , rząd federalny powołał "Biuro Uchodźców, Wyzwoleńców i Porzuconych Ziem", które pomógł założyć w Atlancie Uniwersytet Clarka (jeden z kilku historycznych czarnych uniwersytetów w Atlancie).

W 1868 roku Atlanta została piątym miastem, które służyło jako stolica stanowa (poprzednią stolicą było Milledgeville ). Henry W. Grady, redaktor gazety Atlanta Constitution, reklamował miasto dla inwestorów jako "Nowe Południe". Pod pojęciem tym Grady rozumiał urozmaicenie ekonomii, rozdział jej od rolnictwa oraz odłączenie się od "Staro Południowego" nastawienia niewolniczego i buntowniczego. Aby wykonać plan modernizacji miasta, Grady i wielu innych poparło budowę uniwersytetu technicznego Georgia School of Technology (dzisiejsza nazwa to Georgia Institute of Technology), który został zbudowany na północnych przedmieściach w roku 1885 .

W 1880 roku, Siostra Cecilia Carroll, RSM, wraz z trzema innymi siostrami przybyła z Savannah, Georgia do Atlanty by pomagać chorym. Mając jedynie 50 centów, siostrom udało się otworzyć szpital, pierwszy zakład opieki medycznej po wojnie secesyjnej. W późniejszych latach szpital nazwano Szpitalem Św. Józefa.

Wraz z rozrostem Atlanty pojawiły się spięcia na tle etnicznym i rasowym. W 1906 roku w zamieszkach rasowych w Atlancie zginęło 27 ludzi a 70 zostało rannych. W 1913 roku Leo Frank, żydowski kierownik fabryki w Atlancie, został posądzony o gwałt i morderstwo 13-letniej białej pracowniczki z Marietty, przedmieścia Atlanty. Ponieważ władze nie były pewne co do winy Franka, jego kara śmierci została cofnięta w 1915 roku, co doprowadziło do wybuchu zamieszek skutkiem, których Frank został porwany z więzienia (dzięki spiskowi strażników) i został przetransportowany do Marietty, gdzie został zlinczowany.

W latach 30. wielka depresja dotarła do Atlanty. Lokalne władze były na skraju bankructwa, dlatego też Coca-Cola musiała pomóc zmniejszyć deficyt budżetu miejskiego. W 1935 rząd USA wprowadził w życie projekt "Techwood Homes", mający na celu zlikwidowanie slumsów i pomoc biednym przez wybudowanie nowych domów.

Wraz z przystąpieniem Stanów Zjednoczonych do II wojny światowej, w Atlancie w Forcie McPherson szkolono żołnierzy z całej południowo-zachodniej części USA. Rozwój firm powiązanych z przemysłem wojennym, takich jak Bell Aircraft, przyczynił się do zwiększenia liczby mieszkańców Atlanty i polepszenia warunków ekonomicznych miasta. Zaraz po wojnie w 1946 roku, otwarto Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC).

Dzięki decyzji Sądu Najwyższego w sprawie "Brown przeciwko Komisji Edukacji miasta Topeka", która pomogła powstaniu ruchu walczącego o równe prawa obywatelskie Afroamerykanów, w Atlancie zaczęły się brutalne rozruchy na tle rasowym. 12 października, 1958 roku, świątynia Judaistów Reformowanych w Atlancie,której rabbi Jacob Rothschild otwarcie popierał integracje rasową, została wysadzona. Do tego czynu przyznała się biała organizacja antysemicka "Podziemie Konfederatów".

w latach 60. Atlanta była głównym centrum organizacji ruchu na rzecz praw obywatelskich, którym kierowali Dr Martin Luther King oraz studenci z uniwersytetów, które historycznie były dla czarnych. Dwie najważniejsze organizacje, SCLC i SNCC, miały tam swoje państwowe siedziby. W kwietniu 1960 roku, czarni studenci opublikowali "Apel o Prawa Obywatelskie", który potępiał segregację i usprawiedliwiał akcje przeciwko niej. Następstwem apelu była fala akcji okupacyjnych, która doprowadziła do ponad 100 aresztowań. 19 października 1960 roku, okupacje barów w wielu centrach handlowych Atlanty doprowadziły do aresztowania Dr Kinga i ponad 50 studentów, co skupiło uwagę krajowych mediów i kandydata na prezydenta Johna F. Kennediego . Okupacje i inne formy protestów organizowanych przez studentów przeciwko segregacji rasowej w miejscach publicznych i handlowych, takich jak okupacja stołówki Urzędu Miasta czy też lotniska w Atlancie, trwały nadal aż do wprowadzenia Dokumentu Praw Obywatelskich w 1964 roku.

Pomimo tych incydentów, władze Atlanty starały się nadal propagować obraz miasta jako "zbyt zajętego by nienawidzić". W 1961 roku, burmistrz Ivan Allen Jr. został jednym z niewielu południowych, białych burmistrzów, którzy popierali desegragację w szkołach publicznych Atlanty.

W 1990 roku, Atlanta została wybrana jako miejsce rozegrania Letnich Igrzysk Olimpijskich w roku 1996 na stulecie gier olimpijskich. Po ogłoszeniu tej decyzji, wprowadzono wiele usprawnień w strukturze miejskiej Atlanty, ulepszając miejskie parki, centra sportowe oraz transport miejski. Atlanta tym samym została trzecim amerykańskim miastem, które miało zaszczyt organizować letnie igrzyska olimpijskie, zaraz po St. Louis i Los Angeles. Nieskuteczna organizacja oraz zamach bombowy na Centennial Olympic Park oszpeciły obraz samej olimpiady.

Geografia

Atlanta

Topografia

Miasto ma całkowita powierzchnię 343 km². 341,2 km² stanowi ląd, natomiast 1,8 km² to wody (0,51% całej powierzchni). Atlanta położona jest na grzebiecie górskim na południe od rzeki Chattahochee. Leżąc na wysokości 320 m n.p.m., Atlanta jest najwyżej położonym miastem na wschód od Denver .

Miasto leży na terenie dwóch zlewisk , Oceanu Atlantyckiego i Zatoki Meksykańskiej .

Klimat

Atlanta znajduje się w strefie klimatów wilgotnych, lato jest upalne i wilgotne, zima łagodna. Najwyższa średnia temperatura w lipcu wynosi 32 °C, najniższa 19 °C. Temperatura rzadko przekracza 38 °C. Najwyższa zarejestrowana temperatura to 41 °C, odnotowana 13 i 17 lipca 1980 roku. Styczeń jest najchłodniejszym miesiącem, najwyższa średnia temperatura wynosi 10 °C, najniższa -2 °C. Najniższa zarejestrowana temperatura to -23 °C odnotowana 13 lutego 1899 . Podobną temperaturę zanotowano 21 stycznia 1985, gdy termometry wskazywały -22 °C.

Jak na całym obszarze południowo-wschodnich stanów, opady atmosferyczne rozkładają się równo w całym roku. Średni roczny opad deszczu wynosi 1275 mm[1], a śniegu 50 mm. Zazwyczaj w roku jest 36 dni mroźnych. Największa śnieżyca w historii miasta miała miejsce 23 stycznia 1940 roku, gdy spadło 25 cm śniegu[2].

W 2007 roku, w związku z warunkami klimatycznymi i dużym zanieczyszczeniem powietrza, Fundacja Astmatyków i Alergików Ameryki uznała Atlantę za najgorsze amerykańskie miasto dla astmatyków [3].

Wygląd miasta

Panorama centrum Atlanty
Panorama centrum Atlanty
Ta sekcja jest . Jeśli możesz, .

Architektura

Panorama Atlanty jest zdominowana przez dużą liczbę wysokich, wielopiętrowych budynków, powstałych w latach rozwoju modernizmu i postmodernizmu . Najwyższą budowlą w mieście jest Bank of America Plaza , liczący 312 metrów wysokości (24 miejsce na liście najwyższych budynków na świecie . Jest to najwyższy budynek w Stanach Zjednoczonych , nie wliczając budowli z Chicago i Nowego Jorku . W odróżnieniu od innych miast Południa USA, takich jak na przykład Charleston , Savannah , Wilmington czy Nowy Orlean Atlanta nie posiada historycznego centrum, wybudowanego w stylu południowym. Dominuje tutaj styl 'New South' (Nowe Południe}, na który składają się kosztowne, nowoczesne budowle. Tutejsza architektura została stworzona przez największych architektów u , wynajętych przez największe amerykańskie koncerny. Do tego grona należą: Michael Graves, Richard Meier , Renzo Piano , a w późniejszym okresie także Santiago Calatrava i David Chipperfield . Atlanta jest także miastem rodzinnym znanego architekta, Johna Portmana, który zaprojektował atrium w hotelu Hyatt Regency Atlanta. Ukończywszy wydział architektury na Georgia Institute of Technology, Portman zaprojektował także kilka innych obiektów w centrum Atlanty: AmericasMart, Peachtree Center, Westin Peachtree Plaza Hotel i SunTrust Plaza .

Demografia

Gwałtowna urbanizacja zwiększyła zapotrzebowanie na budynki mieszkalne w centrum Atlanty

W lipcu 2006 roku szacowana populacja obszaru metropolitarnego Atlanty wynosiła 5 138 223 osoby[4]. Według spisu powszechnego z 2000 roku, w ścisłych granicach miasta mieszkało 416 473 ludzi (szacunki z lipca 2006: 486 411)[5], istniało 168 147 gospodarstw domowych i 83 232 rodziny. Gęstość zaludnienia wynosiła 1 221 osób na kilometr kwadratowy. W mieście znajdowały się 186 925 jednostki mieszkalne. 59,39% mieszkańców należało do rasy czarnej, 33,22% do białej, 2,93% do żółtej, 0,18% to rdzenni Amerykanie , 3,04% należało do innej rasy, a 1,24% do dwóch lub więcej ras. 6,39% populacji stanowili Latynosi .[6]Miasto posiada trzeci w USA odsetek ludności homo- lub biseksualnej, który wynosi 12,8%.[7]

Spośród 168 147 gospodarstw domowych, w 22,4% z nich mieszkało dziecko poniżej 18 roku życia. 24,5% gospodarstw było zamieszkane przez małżeństwa, 20,7% przez samotne kobiety, a 50,5% przez ludzi nie tworzących rodziny. 38,5% gospodarstw było zamieszkane przez pojedyncze osoby, a 8,3% przez pojedyncze osoby powyżej 65 roku życia. Przeciętna wielkość gospodarstwa domowego to 2,13 osoby, a rodziny 3,16 osoby.

22,3% populacji miasta tworzyły osoby poniżej 18 roku życia, 13,3% miało od 18 do 24 lat, 35,2% od 25 do 44 lat, 19,4% od 45 do 64 lat, a 9,7% powyżej 65 lat. Mediana wieku wynosiła 32 lata. Na każde 100 kobiet przypadało 98,6 mężczyzn. Na każdą kobietę powyżej 18 roku życia, przypadało 97,6 mężczyzn.

Mediana przychodu na gospodarstwo domowe wynosiła $51 482, a na rodzinę $55 939 rocznie. Mediana dochodu mężczyzn wynosiła $36 162, a kobiet $30 178. Dochód per capita całego miasta wynosił $29 772, a 24,4% mieszkańców i 21,3% rodzin żyło poniżej relatywnej granicy ubóstwa .

Według szacunków z 2000 roku, ponad 250 tys. osób przyjeżdżało do Atlanty w każdy dzień roboczy, zwiększając dzienną populację miasta do 676 431[8]. To największy przyrost wśród miast USA, które są zamieszkane przez mniej niż 500 tys. osób.

Atlanta jest obecnie najszybciej rosnącym miastem kraju. Od 2000 roku przybyło ok. 900 tys. mieszkańców[9]. Również najszybciej w kraju zwiększa się liczba milionerów. Liczba gospodarstw domowych, których dobra inwestycyjne (nie wliczając głównego miejsca zamieszkania i dóbr konsumpcyjnych) mają wartość powyżej miliona dolarów, wzrośnie o 69% do 103 tys. do roku 2011[10]

Religie

W Atlancie istnieje około tysiąca miejsc kultu. Protestanci są największą grupą wyznaniową miasta, a miasto jest historycznym centrum dla takich wyznań jak Południowa Konwencja Baptystów , Zjednoczony Kościół Metodystów i Kościół Prezbiteriański .

Atlanta jest także siedzibą katolickiej Archidiecezji Atlanty. Główną świątynią jest Cathedral of Christ the King (Katedra Króla Chrystusa), a arcybiskupem - Wilton Daniel Gregory. Populacja katolicka w zespole miejskim Atlanty i na terenie całej północnej Georgii wynosi 650 000 osób (dane z 2006 roku). Spowodowane jest to głównie napływem latynoskich imigrantów i ludzi z wnętrza USA [11]. W 2007 Archidiecezja Atlanty była podzielona na 84 parafie .

Na terenie regionu metropolitarnego istnieje ponadto kilka parafii Katolickie Kościoły Wschodnie|Katolickich Kościołów Wschodnich.

Atlanta jest także siedzibą Diecezji Atlanta według podziału Kościoła Episkopalnego , która obejmuje tereny północnej i dużą część środkowej Georgii, a także dolinę rzeki Chattahoochee na zachodzie stanu. Główną kwaterą diecezji jest Cathedral of Saint Philip.

Oprócz tych głównych odłamów Atlanta jest także siedzibą kilku innych grup wyznaniowych. Południowo-wschodni synod Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego , na który składają się kościoły w stanach Alabama , Georgia , Missisipi i Tennessee ma swoje główne biura w śródmiejskiej części Atlanty. Mała, lecz wpływowa grupa wyznaniowa Południowa Konferencja Zjednoczonego Kościoła Chrystusowego ma swoją siedzibę w śródmieściu, ma wiele kościołów w Alabamie, Georgii, Missisipi, Karolinie Południowej oraz środkowej i wschodniej części Tennessee.

Tradycyjne afroamerykańskie wyznania, takie jak Narodowa Konwencja Baptystów i Afrykański Metodyczno-Episkopalny Kościół są silnie reprezentowane w regionie.

Oprócz tego na terenie Atlanty znajduje się także świątynia prawosławna , Armii Zbawienia oraz Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (zlokalizowany w miejscowości Sandy Springs, należącej do Regionu Metropolitarnego Atlanty.

Oprócz wiary chrześcijańskiej, w Atlancie mieszkają także wyznawcy innych religii. Na terenie aglomeracji mieszka żywa społeczności żydowska , licząca około 120 000 członków. Obecnie miasto jest 11 skupiskiem ludności żydowskiej w Stanach Zjednoczonych [12]. Ponadto żyje tu 75 000 muzułmanów , dla których zbudowano około 35 meczetów [13]. W zespole miejskim mieszka także 69 000 osób pochodzących z Azji Południowej , posiadających dwie świątynie[14].

Polityka

Ratusz miejski
Ta sekcja jest . Jeśli możesz, .

Przestępczość

Według danych zawartych w raporcie kryminalnym, wydanym przez FBI , w Atlancie w 2005 roku zanotowano 90 zabójstw, co stanowi spadek ze 151 w 2004 . Poziom przestępczości w 2005 roku był najniższy od roku 1969 . Pomimo to średnia liczba zbrodni jest i tak wyższa niż w innych amerykańskich miastach .

Fox Theater

Kultura

 • Pomnik bohaterów wojsk konfederackich.
Ta sekcja jest . Jeśli możesz, .

Edukacja

Kampus Emory University
Ta sekcja jest . Jeśli możesz, .

Gospodarka

Dzielnica Downtown

Atlanta jako jedno z siedmiu amerykańskich miast została sklasyfikowana jako światowe miasto klasy Gamma . Jest trzecia w USA pod względem liczby przedsiębiorstw z listy Fortune 500 (która zawiera dane 500 największych firm Ameryki), które mają siedzibę w mieście, zaraz za Nowym Jorkiem i Houston [15]. W Atlancie znajdują się główne oddziały krajowych i międzynarodowych przedsiębiorstw, takich jak The Coca-Cola Company , Home Depot , United Parcel Service czy AT&T Mobility , największego operatora telefonów komórkowych w USA[16]. W sumie w Atlancie znajduje się około 1250 oddziałów międzynarodowych korporacji.

Linie lotnicze Delta Air Lines są największym pracodawcą[17]. Prowadzą największy na świecie węzeł lotniczy na lotnisku Hartsfield-Jackson , co razem z węzłem konkurencyjnych linii AirTran Airways uczyniło z tego obiektu największy port lotniczy świata. Lotnisko, od momentu otwarcia w latach 1950, przyczyniło się do dynamicznego rozwoju miasta.

Atlanta jest również poważnym centrum finansowym. Główny oddział Sun Trust Banks, siódmego banku USA pod względem wielkości depozytów[18], mieści się na reprezentacyjnej ulicy miasta, Peachtree Street. W mieście znajduje się również okręgowy oddział Rezerwy Federalnej , obsługujący znaczną cześć południowo-wschodnich stanów[19]. Bank Wachovia, trzeci w USA pod względem wielkości depozytów, postanowił w 2006 stworzyć w Atlancie nowy oddział obsługi kart kredytowych[20]. Politycy miasta i stanu wiążą również duże nadzieje z możliwym utworzeniem w mieście głównej siedziby Strefy Wolnego Handlu Obu Ameryk [21].

Przemysł motoryzacyjny aglomeracji doświadczył w ostatnich latach kryzysu, co wiąże się z zamknięciem położonych na tym terenie fabryk General Motors i Forda . Z tego nurtu wyłamała się Kia , która rozpoczęła budowę nowej fabryki niedaleko West Point[22].

Miasto jest znaczącym centrum telewizji. Ted Turner właśnie tu rozpoczął budowę medialnego imperium Turner Broadcasting System. W Atlancie swoje główne siedziby mają takie stacje telewizyjne jak CNN , Cartoon Network , Boomerang , TNT czy The Weather Channel. Mieści się tutaj również centrum dowodzenia Cox Communications, trzeciej pod względem liczby abonentów telewizji kablowej USA[23].

W Atlancie znajduje się jedna z agencji rządu, Centers for Disease Control and Prevention , zajmująca się zagadnieniami zdrowotnymi związanymi ze środowiskiem naturalnym, środowiskiem pracy, a także z szeroko pojętą profilaktyką i poprawą stanu zdrowia społeczeństwa USA. Zatrudnia ona prawie 15 tys. naukowców. Agencja ma swoje oddziały terenowy w 10 innych miastach USA. Agencja została utworzona w 1946, aby zwalczać epidemię malarii, która wtedy panowała na południowym wschodzie Stanów Zjednoczonych.

Transport

Lotnisko Hartsfield w Atlanta,GA - główny węzeł linii lotniczych Delta

Największy port lotniczy świata (Hartsfield, ponad 89 mln pasażerów w 2007 roku). Ważny węzeł komunikacji kolejowej i drogowej.

Autostrada Downtown Connector
Ta sekcja jest . Jeśli możesz, .

Sport

Stadion Turner Field

W Atlancie swoje siedziby mają cztery zawodowe drużyny: Atlanta Braves , Atlanta Falcons , Atlanta Hawks , Atlanta Thrashers oraz Atlanta Dream

Atlanta Braves to zespół baseballu grający w MLB . Został przeniesiony do Atlanty w 1966 roku z Bostonu , gdzie został założony w 1871 roku. Jest to najstarszy, nieprzerwanie prowadzący działalność, klub w historii amerykańskiego sportu. Braves zdobyli mistrzostwo ligi w 1995 roku, a niedawno zakończyli trwającą dominację w swojej dywizji, którą wygrywali nieprzerwanie przez 14 sezonów, w latach 1991-2005. Siedzibą klubu jest stadion Turner Field.

Atlanta Falcons to zespół futbolu amerykańskiego grający w lidze NFL . Istnieje od 1966 roku. W swojej historii trzy razy wygrywali mistrzostwo swojej dywizji, raz mistrzostwo konferencji, awansując w 1999 roku do finału ligi - Super Bowl , gdzie przegrali z drużyną Denver Broncos . Siedzibą drużyny jest stadion Georgia Dome.

Atlanta Hawks jest drużyną koszykarską grającą w lidzie NBA . Została przeniesiona do Atlanty w roku 1969 z St. Louis. Jedyne mistrzostwo drużyna zdobyła w 1958 roku, grając jeszcze jako St. Louis Hawks. Jej obecną siedzibą jest hala Philips Arena .

Atlanta Thrashers jest drużyną hokejową grającą w lidze NHL . Została utworzona w 1999 roku po tym, gdy poprzednia drużyna, Atlanta Flames, została przeniesiona do Calgary w 1980 roku. W 2007 roku klub po raz pierwszy zakwalifikował się do fazy playoff .

Atlanta Dream jest drużyną koszykarską grającą w lidze WNBA . Powstała w 2008 roku.

Znani ludzie

Politycy

Sportowcy

Muzycy

Twórcy filmowi

Pisarze i dziennikarze

Ludzie biznesu

Przypisy

 1. Monthly Averages for Atlanta, GA - weather.com
 2. Atlanta, Georgia (1900-2000)
 3. http://www.medscape.com/viewarticle/550984
 4. http://www.census.gov/population/www/estimates/metro_general/2006/CBSA-EST2006-01.xls
 5. cb07-91table3.pdf
 6. Census 2000 Profiles
 7. ACS study.qxp
 8. Estimated Daytime Population
 9. The fastest growing metro areas in the United States - Apr. 5, 2007
 10. Georgia Trend
 11. Catholic Population Officially Leaps To 650,000
 12. Highlights of Jewish Community Centennial Study 2006
 13. http://www.alfarooqmasjid.org/web425/content/php/index/aboutus.php
 14. http://actfinder.census.gov/servlet/IPTable?_bm=y&-context=ip&-reg=ACS_2005_EST_G00_S0201:032;ACS_2005_EST_G00_S0201PR:032;ACS_2005_EST_G00_S0201T:032;ACS_2005_EST_G00_S0201TPR:032;&-qr_name=ACS_2005_EST_G00_S0201&-qr_name=ACS_2005_EST_G00_S0201PR&-qr_name=ACS_2005_EST_G00_S0201T&-qr_name=ACS_2005_EST_G00_S0201TPR&-ds_name=ACS_2005_EST_G00_&-tree_id=305&-redoLog=false&-_caller=geoselect&-geo_id=31000US12060&-search_results=01000US&-format=&-_lang=en
 15. FORTUNE 500 2007: Cities
 16. AT&T Corporate Information
 17. http://www.metroatlantachamber.com/macoc/business/img/TopEmployers2006.pdf
 18. Nation's Largest Banks
 19. Beers built marble monument for Fed. Reserve - Atlanta Business Chronicle:
 20. Wachovia to put headquarters of card subsidiary in Atlanta - Birmingham Business Journal:
 21. Portail d'informationsCe site est en vente!
 22. http://www.ajc.com/business/content/business/stories/2007/08/08/mobis_0809.html
 23. About Us | Cox Communications

Zobacz też

Linki zewnętrzneInne hasła zawierające informacje o "Atlanta":

Tbilisi ...

1917 ...

Philips ...

1906 ...

1886 ...

Aleksander Wolszczan ...

Michel van Esbroeck July 16-19 1990, coll. «University of Pennsylvania Armenian Texts and Studies» 12 (Atlanta: Scholars Press, 1993), pp. 73-78. Bible, exégèse“La Sagesse de Balavar à ...

Port lotniczy Frankfurt Akra, Addis Abeba, Aleksandria, Algier, Ałma Ata, Amman, Amsterdam, Aszchabad, Asmara, Ateny, Atlanta, Bahrajn, Baku, Bangalore, Bangkok-Suvarnabhumi, Barcelona, Bazylea/Muluza, Bombaj, Bejrut, Belgrad, Berlin-Tegel, Bergen, ...

Tenzin Gjaco ...

Port lotniczy Tel Awiw-Ben Gurion (Antalya, Stambuł-Sabiha Gökçen) Croatia Airlines (Dubrownik, Zagrzeb) Cyprus Airways (Larnaka) Czech Airlines (Praga) Delta Air Lines (Atlanta, Nowy Jork-JFK [od 10 marca 2008]) El Al (Amsterdam, Ateny, Bangkok, Barcelona, ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Atlanta":

123. Usługi i ich rola w gospodarce światowej (plansza 12) ...

Komunikacja i jej rola w rozwoju społeczno - gospodarczym (plansza 10) New York (J.F.Kennedy), Tokio (Narita), Londyn (Heathrow), Paryż (Orly). Lp. Lotnisko Liczba pasażerów Lp. Lotnisko Liczba pasażerów 1 Atlanta 88, 1 mln 6 Paryż 57,9 mln 2 Londyn 66,1 mln 7 Los Angeles 56,5 mln 3 Pekin 65,3 mln 8 Dallas 56,1 mln 4 Chicago 64,4 mln 9 Frankfurt n Menem 50,9 ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie