Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Atlit

Atlit

Na mapach: 32°41'18″N 34°56'23″E / 32.68833, 34.93972

Atlit
עתלית
Państwo   Izrael
Dystrykt Dystrykt Hajfy
Położenie32°41'18'' N
34°56'23'' E
Wysokość12 m n.p.m.
Ludność ( 2006 )
•  liczba ludności

4900
Kod pocztowy 30350
Położenie na mapie kraju

Atlit
עתלית
Galeria zdjęć w

Atlit ( hebr. : עתלית) - wieś położona w samorządzie regionu Hof HaCarmel , w Dystrykcie Hajfy , w Izraelu .

Leży w północnej części równiny Szaron na wybrzeżu Morza Śródziemnego na południe od masywu górskiego Karmel , w otoczeniu kibuców Newe Yam i Ein Carmel , wioski Ein Hod , oraz moszawu Megadim .

Spis treści

Historia

Miejsce to posiada dużą naturalną zatokę, która nadaje się na idealny port morski. Z tego powodu okolica ta była zamieszkana już we wczesnym okresie Kanaanu . W owym czasie tutejsza miejscowość nazywała się Qarta lub Certha. Później był to port Fenicjan . Według świadectwa biblijnego , w VIII i IX wieku p.n.e. port służył Królestwu Izraela .

Ruiny zamku Krzyżowców w Atlit

W XII wieku na tutejszym półwyspie wzniesiono największy i najsłynniejszy zamek Zakonu Templariuszy . Nazywano go Zamkiem Templariuszy lub Zamkiem Pielgrzyma ( łac. Castrum Pelegrinorum). Wykorzystując walory terenu wybudowano wieżę, otoczoną dwoma liniami murów obronnych z fosą. Mury miały 7,5 metra wysokości, a fosa była na 2 metry głęboka. Do miasta prowadziły cztery bramy wjazdowe. Na okolicznych wzgórzach wybudowano dodatkową linię fortów, z których najważniejszym był H. Qarta. Twierdza nie była nowoczesna i nie odpowiadała zagrożeniom, jakie stały przed Królestwem Jerozolimskim [1].

Idąc za potrzebą chwili, w 1218 wybudowano na półwyspie nowy zamek Atlit. Przy jego budowie pomógł finansowo rycerz Walter z Avesnies, uczestnik V wyprawy krzyżowej do Ziemi Świętej . W pracach budowlanych pomagało wielu pątników i członków Zakonu Krzyżackiego . Mury zamku miały 6 metrów szerokości i 15 metrów wysokości. Przed murami znajdowała się wykuta w skale głęboka fosa. Do wnętrza zamku prowadziły dwie bramy. Atutem twierdzy był naturalny port, który zapewniał utrzymanie szlaku morskiego łączącego Ziemię Świętą z Europą [1].

W sierpniu 1220 zamek Atlit był oblegany przez sunickiego sułtana Al-Mu'azzama. Siła garnizonu wynosiła wówczas 4 000 zbrojnych. Po dwóch tygodniach oblężenia Muzułmanie odstąpili, nie wyrządzając zamkowi żadnej szkody. Zniszczony został wówczas fort H. Qarta[1].

W 1229 cesarz niemiecki Fryderyk II postanowił zająć twierdzę nagłym atakiem i w ten sposób narzucić swoją władzę całemu Królestwu Jerozolimskiemu. Jednak Templariusze, po wjechaniu cesarza do zamku, zamknęli za nim bramy. Cesarz pozostał ich więźniem dopóki nie wyrzekł się pretensji do tego zamku. W 1265 zamek był oblężony przez sułtana Bajbarsa . Zamek ten nigdy nie został przez nikogo zdobyty. Templariusze opuścili go 14 sierpnia 1291 po upadku Akki [1].

Lokalizacja Atlit na starej mapie z 1870

W następnych wiekach w miejscu tym istniała niewielka arabska wioska, która w 1880 liczyła około 200 mieszkańców[2]. W XIX wieku pozostałości zamku Templariuszy rozebrał Ibrahim Pasza . Ruiny zamku są do tej pory zachowane[1].

Współczesna osada została założona w 1903 dzięki finansowej pomocy barona Edmonda de Rothschilda. Po 1918 roku brytyjskie władze Mandatu Palestyny potraktowały arabską i żydowską wieś jako jedną całość. W 1938 mieszkało w niej 508 Arabów i 224 Żydów. Po 1940 nastąpiło gwałtowne zmniejszenie się liczebności arabskich mieszkańców. Wynikało to z faktu sprzedaży gruntów rolnych żydowskim organizacjom syjonistycznym . W ten sposób, w 1944 w Atlit pozostawało już tylko 150 Arabów (90 Muzułmanów i 60 Chrześcijan ) oraz około 2 000 Żydów.

W 1938 Brytyjczycy utworzyli na północ od Atlit bazę wojskową, którą w 1939 przebudowano na obóz dla nielegalnych imigrantów żydowskich. Obóz składał się z szeregów baraków mieszkalnych , otoczonych drutem kolczastym i wieżami strażniczymi. Brytyjczycy, ulegając arabskim żądaniom ograniczenia żydowskiej imigracji, odmawiali Żydom prawa wjazdu do Palestyny i wyłapywali nielegalnych imigrantów[3].

Brytyjski obóz dla internowanych w Atlit

W listopadzie 1940 brytyjskie władze zdecydowały się wysłać 5 000 nielegalnych imigrantów do obozów dla internowanych utworzonych na Mauritiusie . Żydowskie organizacje paramilitarne usiłowały zapobiec tej deportacji. 25 listopada członkowie Hagany zdetonowali podłożoną bombę na statku "Patria". Jednak wielkość bomby została źle dobrana i statek szybko zatonął. Na pokładzie znajdowało się 1 800 deportowanych nielegalnych imigrantów żydowskich, z których 216 zginęło w tym zamachu. Ocaleni wrócili do obozu w Atlit i po kilku miesiącach zostali wypuszczeni na wolność.

19 marca 1941 do Zatoki Hajfy wpłynął statek "Darien II", wiozący 800 Żydów uciekających przed Nazistami z Bułgarii i Rumunii . Brytyjczycy zatrzymali wszystkich Żydów z tego statku i umieścili w obozie Atlit. We wrześniu 1942 z obozu wypuszczono żydowskich imigrantów. Obóz pozostał obozem jenieckim, w którym przetrzymywano włoskich i niemieckich jeńców wojennych[4].

Ponowne otwarcie obozu nastąpiło w 1945 , gdy do brzegów Palestyny dotarła wielka fala nielegalnych żydowskich imigrantów z Europy. Większość z zatrzymanych było ocalonymi z nazistowskich obozów koncentracyjnych . W nocy 9 października 1945 grupa żydowska Palmach dowodzona przez Nachuma Sariga zaatakowała brytyjski obóz w Atlit, odbijając 208 więźniów[3]. Po tym incydencie, Brytyjczycy przewieźli większość internowanych Żydów na wyspę Cypr . Obóz w Atlit działał do utworzenia niepodległego państwa Izrael w maju 1948 [5].

Okoliczności pozostania Arabów w Atlit podczas Wojny o Niepodległość w 1948 są nieznane[6]. W 1956 i 1967 w dawnym brytyjskim obozie jenieckim w Atlit przetrzymywano egipskich jeńców wojennych[4]

Demografia

Atlit posiada liczne osiedla mieszkaniowe: Neve Moshe, Yamit, Giv'at HaPrahim, Giv'at HaBrekhot, Giv'at Sharon, Shoshanat HaYam, HaGoren, Yafe Nof, Argaman, Hofit, Savyonei Atlit i Allon.

Edukacja

W Atlit znajduje się szkoła podstawowa oraz szkoły religijne: Beit Josef, Chabad of Atlit i Gan Chabad[7].

Kultura

W 1987 władze izraelskie oficjalnie uznały teren byłego brytyjskiego obozu dla nielegalnych imigrantów jako pomnik historyczny. Na potrzeby utworzenia muzeum przekazano 20 akrów z oryginalnych 25 akrów, na których znajdował się obóz. Muzeum Nielegalnej Imigracji w Atlit pozwala gościom poznać i doświadczyć traumę imigrantów, którzy po zwolnieniu z nazistowskich obozów koncentracyjnych trafiali za druty kolczaste brytyjskich obozów dla internowanych[5].

Gospodarka

Gospodarka wioski opiera się na rolnictwie i turystyce.

Znajduje się tutaj firma Atlit Marine Fish Hatchery, prowadząca działalność rybołówstwa [8]. Natomiast spółki Carmel Chemicals Ltd., Israel Salt Co. Ltd. i Israel Salt Industries Ltd. zajmują się pozyskiwaniem z wody morskiej soli oraz innych minerałów.

Południowa zatoka Atlit jest wykorzystywana jako niewielki port izraelskiej marynarki wojennej . Stacjonuje tutaj jednostka specjalna Shayetet 13. Teren portu i bazy wojskowej jest obszarem zamkniętym dla osób postronnych[9].

Turystyka

Znajdują się tutaj wspaniałe plaże, na których można uprawiać wszystkie sporty wodne . Atlit jest popularnym miejscem do uprawiania nurkowania . Podwodne badania odkryły przy brzegu ruiny starożytnej osady oraz wraki statków. Płetwonurkowie mogą tutaj podziwiać kamienne kotwice oraz pozostałości drewnianych statków[10].

Komunikacja

Z wioski wychodzi droga nr 7110

, która prowadzi do położonego na północ od wioski węzła drogowego z autostradą nr 2
( Tel Awiw - Hajfa ) i drogą nr 721
, która prowadzi na wschód do więzienia wojskowego Prison Six (Bsis Kli'a 396), szkoły artystycznej Beit Tzvi i skrzyżowania z drogą ekspresową nr 4
( Netiv HaAsara - Rosh HaNikra ). Lokalne drogi prowadzą do położonych na południu kibuców Newe Yam i Ein Carmel .

W zachodniej części wioski jest stacja kolejowa Atlit . Pociągi z Atlit jadą do Hajfy , Nahariji , Tel Awiwu , Lod , Modi'in , Rehovot , Aszkelonu i Beer Szewy .

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Atlit ( pol. ). W: Szlak Templariuszy [on-line]. [dostęp 25 listopada 2008].
  2. Welcome To 'Atlit ( ang. ). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 25 listopada 2008].
  3. 3,0 3,1 Atlit "Illegal" Immigrant Detention Camp ( ang. ). W: Society for Preservation of Israel Heritage Sites [on-line]. [dostęp 25 listopada 2008].
  4. 4,0 4,1 Atlit ( ang. ). W: Planet Ware [on-line]. [dostęp 25 listopada 2008].
  5. 5,0 5,1 Atlit “Illegal Immigration Camp” ( ang. ). W: Jewish Virtual Library [on-line]. [dostęp 25 listopada 2008].
  6. B. Morris W. Khalidi: The Birth of the Palestinian Refugee Problem Revisited. Ss. 146-147. 
  7. Chabad of Atlit ( ang. ). W: Chabad Centers [on-line]. [dostęp 25 listopada 2008].
  8. Products ( ang. ). W: Atlit Marine Fish Hatchery [on-line]. [dostęp 25 listopada 2008].
  9. Atlit ( ang. ). W: Global Security [on-line]. [dostęp 25 listopada 2008].
  10. The Pre-Pottery Neolithic Site of Atlit-Yam ( ang. ). W: Israel Antiquities Authority [on-line]. [dostęp 25 listopada 2008].

Linki zewnętrzne



Inne hasła zawierające informacje o "Atlit":

Israel Railways ...

Hagana października 1945 roku - atak Palmach na brytyjski obóz dla internowanych w Atlit pod Hajfą . Uwolniono 208 nielegalnych żydowskich imigrantów. 1 listopada 1945 roku - ...

Templariusze ...

Kategoria:Geografia Izraela ...

Atlit Na mapach: 32°41'18″N 34°56'23″E / 32.68833, 34.93972 Atlitעתלית Państwo   Izrael Dystrykt Dystrykt Hajfy Położenie32°41'18'' N 34°56'23'' E Wysokość12 m n.p.m. Ludność ( 2006 )•  liczba ludności 4900 Kod pocztowy 30350Położenie na mapie kraju Atlitעתלית Galeria zdjęć ...

Stacja kolejowa Binyamina o stacji na stronie Israel Railways . [dostęp 15 listopada 2009].BinyaminaLinia Naharija - Hajfa - Tel Awiw - Modi'in Inter-City Service Atlit Tel Awiw University BinyaminaLinia Naharija - Hajfa - Tel Awiw - Beer Szewa Inter-City Service Atlit Tel Awiw ...

Stacja kolejowa Atlit ...

Stacja kolejowa Hajfa Hof HaCarmel Railways . [dostęp 15 listopada 2009].Hof HaCarmelLinia Naharija - Hajfa - Tel Awiw - Modi'in Inter-City Service Hajfa Bat Galim Atlit Hof HaCarmelLinia Naharija - Hajfa - Tel Awiw - Beer Szewa Inter-City Service Hajfa Bat Galim Atlit Hof HaCarmelLinia Qiryat ...

Autostrada 2 (Izrael) ...

Autostrada 4 (Izrael) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Atlit":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie