Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

August Comte

August Comte (1798 - 1857) – francuski filozof i socjolog, główny przedstawiciel francuskiego pozytywizmu. Filozofię pojmował jako uogólnienie wyników nauk, poznanie uważał za względne dotyczące jedynie empirycznych faktów i wzajemnych związków (a nie ich przyczyn i istoty). Główny cel nauki upatrywał w formowaniu praw pozwalających na przewidywanie zjawisk i zdarzeń. Wprowadził termin „socjologia”, oznaczając nim ogólną naukę o strukturze społeczeństwa, prawach jego rozwoju i metodach badania. Socjologię uznawał za podstawę programu reorganizacji (reform) społeczeństwa i podporządkował jej politykę. Stworzył utopijną wizję społeczeństwa przyszłości, w którym „filozofia pozytywna” miała się stać dogmatem religijnym, uczeni zaś - „kapłanami” sprawującymi władzę zgodnie z zasadami altruizmu i humanizmu, w myśl idei integracji społeczeństwa. Comte stworzył system „religii ludzkości”, w którym ludzkość stanowiła przedmiot kultu. W 1848 roku założył Towarzystwo Pozytywistyczne, które stało się początkiem pozytywistycznego Kościoła. August Comte wywarł znaczący wpływ na myśl filozoficzno-socjologiczą XIX wieku (zwłaszcza E. Durkheima).

Główne prace:
- Cours de philosophie positive (tom 1-6 w latach 1830-42, skrótem tego dzieła jest J.E. Rigolage`a Augusta Comta metoda pozytywna w 16 wykładach wydana w 1848 roku)
- Rozprawa o duchu filozofii pozytywnej (1844)
- Système de politique positive insituant la religion de l`humanité (tom 1-4, 1851-54)


Inne hasła zawierające informacje o "August Comte":

I wiek ...

XVI wiek ...

1972 ...

Wittenberga ...

1749 ...

1884 ...

Klemens Maria Hofbauer ...

Nowa Anglia ...

Stanisław Hozjusz ...

Stanisław Poniatowski ...


Inne lekcje zawierające informacje o "August Comte":

11 LISTOPADA (plansza 1) ...

127 Unia polsko-saska (plansza 12) ...

Motyw powrotu w literaturze i filmie (plansza 35) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie