Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Balthasar Neumann

Balthasar Neumann

Balthasar Neumann

Podobizna na banknocie 50-markowym
Data i miejsce urodzeniaprzed 30 stycznia 1687
Cheb
Data i miejsce śmierci19 sierpnia 1753
Würzburg
Dziedzina sztuki Architektura
Styl barok
Rzeźba przedstawiająca Balthasara Neumanna
B. Neumann: rezydencja w Würzburgu
B. Neumann: bazylika Czternastu Świętych Wspomożycieli (niem. Vierzehnheiligen) koło Bad Staffelstein,
B. Neumann: kościół opactwa w Neresheim
Znaczek pocztowy z 1961 r. z portretem Balthasara Neumanna

Johann Balthasar Neumann (ur. przed 30 stycznia 1687 (data chrztu) w Chebie , zm. 19 sierpnia 1753 w Würzburgu ) – niemiecki budowniczy i inżynier wojskowy, jeden z głównych architektów baroku i rokoko w Niemczech.

Najsłynniejsze dzieła: rezydencja w Würzburgu , pałace w Bruchsal i Werneck , kościół pielgrzymkowy Czternastu Świętych Wspomożycieli koło Bad Staffelstein , kościoły w Neresheim i w Schöntal .

Spis treści

Biografia

Johann Balthasar Neumann pochodził z rodziny sukienników[1]. W 1700 rozpoczął naukę odlewnictwa u swojego ojca chrzestnego, Balthasara Platzera, w Chebie. Na początku XVIII w. przeszedł do pracowni Sebalda Kocha w Würzburgu, gdzie otrzymał świadectwo ukończenia terminu jako rusznikarz.

W 1712 wstąpił jako szeregowiec do würzburskiej artylerii, co otworzyło mu drogę do studiów inżynieryjnych[1]. Neumann wyspecjalizował się w sztuce budowy fortyfikacji .

Od 1714 był w służbie würzburskiej kapituły katedralnej. W latach 1717–1718 przebywał z wojskami würzburskimi w Austrii i na Węgrzech [1], gdzie prawdopodobnie brał udział w budowaniu umocnień Belgradu . W Wiedniu zapoznał się z barokowymi dziełami Johanna Bernharda Fischera von Erlacha oraz Johanna Lucasa von Hildebrandta . Podróż do Mediolanu umożliwiła mu zapoznanie się z pracami Guarino Guarinis, co prawdopodobnie miało wpływ na jego późniejszy sposób wykorzystania przestrzeni. Neumann pracował pod kierunkiem budowniczych Andreasa Müllera oraz Josepha Gresinga.

W 1719 książę biskup Johann Philipp Franz von Schönborn powołał młodego Neumanna na głównego budowniczego rezydencji w Würzburgu[1]. Powołanie to Neumann zawdzięczał w dużej mierze księciu Moguncji Lotharowi Franzowi von Schönbornowi, który już w 1715 zwrócił uwagę na talent młodego architekta.

W czasie prac nad rezydencją Neumann współpracował z doświadczonymi architektami Maximilianem von Welschem, braćmi von Erthal oraz Ritterem von Gronesteyn, którzy zapoznali go z francuskimi pracami wczesnego klasycyzmu .

W związku z budową rezydencji Neumann udał się na studia do Paryża [1]. Podróż wiodła przez Mannheim , Bruchsal, Strasburg i Nancy . We Francji Neumann nawiązał kontakt z Robertem de Cotte, pierwszym budowniczym króla francuskiego. Z Germainem Boffrandem, innym wielkim architektem Paryża, Neumann rozwinął swoje pomysły na budowę ogromnych klatek schodowych.

W 1724 Neumann awansował na stopień majora . Poprzez małżeństwo z Marią Ewą Engelbertą Schild, córką tajnego radcy Franza Ignaza Schilda, zdobył dostęp do wpływowych osobistości miasta i biskupstwa.

W 1729 został podpułkownikiem oraz zastąpił Maximiliana von Welscha na stanowisku głównego budowniczego w Bambergu , drugim biskupstwie nowego würzburskiego księcia biskupa Friedricha Karla von Schönborn .

W 1731 otrzymał specjalnie dla niego przygotowaną katedrę budownictwa cywilnego i militarnego na uniwersytecie w Würzuburgu. W 1741 został pułkownikiem , osiągając tym samym najwyższy stopień wojskowy możliwy dla niego do osiągnięcia.

Wskutek polityki Schönbornów, obsadzających wszystkie okoliczne biskupstwa członkami rodziny Schönbornów, wpływy Neumanna sięgnęły Spiry , Konstancji i Trewiru . Nawet koloński książę arcybiskup Klemens August Wittelsbach (1700–1761) zlecał mu prace.

Od 1723 Neumann był członkiem biskupiej komisji budowlanej, której przewodniczył od 1725. Jako główny budowniczy katedry osiągnął znaczącą pozycję w zakresie architektury i budownictwa w Würzburgu. Jego pozycją nie zachwiała nawet krótka utrata urzędu głównego budowniczego na rzecz Anselma Franza von Ingelheima.

Ponadto Neumann odnosił sukcesy jako niezależny przedsiębiorca. Był właścicielem huty szkła w Schleichach (obecnie Fabrikschleichach, gmina Rauhenebrach) oraz szlifierni szkła w Würzburgu. Produkował nie tylko na potrzeby własnych projektów, ale też i na eksport .

Pod koniec życia, na zlecenie cesarza Franciszka I Lotaryńskiego Neumann naszkicował plany nowej klatki schodowej dla wiedeńskiego Hofburga[1]. Uważa się, że jest to jedna z najwspanialszych barokowych klatek schodowych na świecie, podobnie jak projekty dla rezydencji w Stuttgarcie (1747–1749), Karlsruhe (1750–1751) czy Schwetzingen (1752).

Neumann zmarł w Würzburgu jako pułkownik artylerii i główny budowniczy biskupów würzburskich.

Wybrane dzieła

Współpracownicy

  • Johannes Seiz (1717–1779)
  • Johann Thomas Nissler (1713–1769)

Uznanie zasług

  • Portret Neumanna znalazł się na znaczku pocztowym o nominale 25 fenigów w 1961. Później jego podobizna została zamieszczona w serii Wielkich Niemców (niem. Bedeutende Deutsche).
  • Z okazji 225 rocznicy śmierci Neumanna, 16 sierpnia 1978, wydano 5- markową monetę pamiątkową.
  • Portret Neumanna oraz podobizny jego największych dzieł znalazły się na banknotach 50-markowych ostatniej serii.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 Thomas Korth: Neumann, Balthasar . W: Neue Deutsche Biographie. T. 19. 1999, ss. 140-142.  ( niem. )

Bibliografia

  1. Max H. von Freeden: Balthasar Neumann. Leben und Werk. Monachium: Deutscher Kunstverlag, 1981. . 
  2. Wilfried Hansmann: Balthasar Neumann. Kolonia: DuMont, 1993. . 
  3. Eugen Ortner: Der Barockbaumeister Balthasar Neumann. Eine Biographie. Bindlach: Gondrom-Verlag, 1989. . 
  4. Bernhard Schütz: Balthasar Neumann. Freiburg/B.: Herder, 1988. . 

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Balthasar Neumann":

Teoria gier ...

1968 ...

Doświadczenie Sterna-Gerlacha ...

Zasada nieoznaczoności ...

Reguła Pauliego ...

Zjawisko tunelowe ...

1811 ...

1903 ...

Afrika Korps ...

Opinia publiczna ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Balthasar Neumann":

Algorytmy - podstawy i zastosowanie (plansza 21) ...

Algorytmy sortujące - sortowanie przez wstawianie, sortowanie przez wybór (plansza 21) ...

Algorytmy sortujące - sortowanie przez scalanie, sortowanie przez zliczanie (plansza 2) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie