Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bazyli I Macedończyk

Bazyli I Macedończyk

Solid Bazylego I

Bazyli I Macedończyk, Bazyli I Macedoński, Bazyli I Kefalas, Bazyli I Głowacz (ur. 811 , zm. 29 sierpnia 886 ) – cesarz bizantyjski od 867 , pierwszy cesarz z dynastii macedońskiej.

Potomek rodziny osiadłej w Macedonii . Wysuwano hipotezy, że mógł być słowiańskiego (w tym czasie miała miejsce kolonizacja słowiańska w Macedonii) lub armeńskiego pochodzenia.

Uprowadzony do niewoli bułgarskiej w czasie wojny bizantyjsko-bułgarskiej w latach 811 - 813 . Do kraju powrócił w nieznanych okolicznościach.

Bazyli karierę rozpoczął od stanowiska koniucha na dworze cesarskim ( 855 ). Usuwając politycznych przeciwników, został współcesarzem w 866 roku, a mordując Michała III w 867 roku jedynowładcą. Jego panowanie zapoczątkowuje okres rozkwitu Cesarstwa, nazywany renesansem macedońskim.

Odbudował autorytet Bizancjum na Bałkanach , jego flota uwolniła Dubrownik od oblężenia arabskiego ( 867 / 868 ). Bułgaria ostatecznie uznała kościelne zwierzchnictwo Bizancjum ( 870 ). Bazylemu udało się również załagodzić spory z papieżem wynikające z tzw. schizmy Focjusza . W 878 zdobył ostatnią fortecę paulicjan — Tefrike we wschodniej Anatolii , jednak nie doprowadziło to do całkowitego upadku herezji [1].

Prowadził zwycięskie kampanie na wschodzie, korzystając z osłabienia będącego w kryzysie kalifatu Abbasydów, które doprowadziły do opanowania dróg wypadowych w górach Taurusu i Antytaurusu oraz umocnienia się w dolinie Eufratu . Poważne sukcesy w walce z Arabami udało się Bazylemu odnieść również i na zachodzie. Przy pomocy floty weneckiej oczyścił Adriatyk z korsarzy saraceńskich , wreszcie odzyskał Bari w 876 roku i Tarent w południowych Włoszech, umacniając w ten sposób pozycję Cesarstwa w tym regionie. Nie powiodło mu się jedynie na Sycylii , gdzie nie zdołał powstrzymać upadku Syrakuz ( 878 ).

Za jego panowania nastąpiła reorganizacja administracji i skarbu państwa. Zapoczątkował ponowną kodyfikację prawa bizantyjskiego, wydając dwa dzieła procheiron i epanagogę. Bazyli zasłynął również jako mecenas artystyczny.

Rodzina

Z pierwszą żoną Marią, Bazyli miał kilkoro dzieci, w tym:

  • Symbatiosa, współcesarza w latach 869 - 879 jako Konstantyn ,
  • Anastazję, żonę generała Krzysztofa.

Z drugą żoną Eudokią Ingeriną ( kochanką poprzedniego cesarza), Bazyli miał 3 synów (niektórzy historycy przypisują ojcostwo poprzedniemu cesarzowi):

  • Leona VI, kolejnego cesarza,
  • Stefana I, patriarchę Konstantynopola ,
  • Aleksandra, cesarza od 912 .

Przypisy

  1. Barber M. Katarzy, Warszawa 2005, s. 19

Bibliografia


Poprzednik
Michał III Metystes
Cesarz bizantyjski
867 - 886
Następca
Leon VI Filozof i Aleksander


Inne hasła zawierające informacje o "Bazyli I Macedończyk":

Adam Naruszewicz ...

Order Orła Białego ...

Nicejsko-konstantynopolitańskie wyznanie wiary ...

Łaska ...

1925 ...

1929 ...

Szujscy ...

Stefan Wyszyński ...

1000 ...

1020 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bazyli I Macedończyk":

012 Macedonia Filipa II i Aleksandra Wielkiego (plansza 8) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie