Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie

Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie

Archikatedra św. Jana Chrzciciela
nr rej. 571 z 1.07.1965[1]

Fasada katedry św. Jana w Warszawie
ZbudowanoXIII/XIV w., 1390
Data zniszczenia 1944
Wyznanie Kościół rzymskokatolicki
Rodzaj katedra
Wezwanieśw. Jana Chrzciciela
Budulecpierwotnie drewno , potem cegła
Obecnie archikatedra
Widok katedry przed 1939
Nawa główna archikatedry
Gotycki szczyt katedry

Archikatedra św. Jana Chrzcicielakatedra archidiecezji warszawskiej znajdująca się na Starym Mieście w Warszawie przy ul. Świętojańskiej 8. Jedna z najstarszych świątyń Warszawy .

Stanowi jedno z najważniejszych miejsc kultury i tradycji narodowej Polski . W jej murach wygłaszał kazania ksiądz Piotr Skarga , Władysław IV Waza zaprzysiągł swoje pacta conventa , tu miały miejsce śluby, koronacje 2 władców Polski , pogrzeby wielu osobistości oraz została zaprzysiężona Konstytucja 3 maja . Do dziś odbywają się w niej ważne uroczystości narodowe. Od 1994 jest także miejscem odbywania się Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej "Organy Archikatedry".

Spis treści

Historia

Pierwszą świątynią w tym miejscu była wybudowana na przełomie XIII i XIV wieku drewniana kaplica zamkowa, która w 1339 stała się kościołem parafialnym miasta (w 1390 staraniem księcia Janusza I Mazowieckiego powstała tu budowla murowana), a także miejscem pochówku książąt mazowieckich .

W 1406 kościół farny stał się kolegiatą ( kapituła przybyła z Czerska ), w 1798 po utworzeniu godności biskupa warszawskiego kolegiata otrzymała tytuł katedry , a w 1818 stała się archikatedrą .

W czasie stanu wojennego w Królestwie Polskim , 15 października 1861 wojska rosyjskie dowodzone przez wojskowego generał-gubernatora warszawskiego Aleksandra Daniłowicza Gerstenzweiga dokonały pacyfikacji ludności cywilnej zebranej tu dla uczczenia rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki . W wyniku tego kościół katolicki ogłosił 16 października zamknięcie wszystkich kościołów warszawskich[2].

Katedra była wielokrotnie przebudowywana, najczęściej w XIX wieku ( neogotyk angielski ). Kościół do XIX wieku stanowił przykład gotyku . Świątynia została niemal całkowicie zniszczona przez Niemców w 1944 . Zrekonstruowano ją w latach 19481956 wzorując się na planach pierwotnego kościoła z XIV wieku . Powojenna fasada została zbudowana w tzw. gotyku nadwiślańskim i wzorowana była na fasadzie kościoła dominikanów pw. św. ap. Piotra i Pawła w Chełmnie .

W 1960 kościół otrzymał tytuł bazyliki .

Wnętrze

Bazylika posiada surowe i mroczne wnętrze ze sklepieniem gwiaździstym . W prezbiterium znajduje się ołtarz główny z obrazem MB Częstochowskiej oraz zrekonstruowane barokowe stalle . Na uwagę zasługują:

Pochowani w katedrze

Śluby królewskie w katedrze

Koronacje w katedrze

Tutaj 24 maja 1829 odbyła się uroczysta msza po koronacji Mikołaja I Romanowa na króla polskiego . Sam akt koronacji miał miejsce w Sali Senatorskiej na Zamku Królewskim .

Papieże w katedrze

  • 28 października 1919 odbyła się tutaj uroczystość przyjęcia sakry biskupiej przez Achille Ratti, późniejszego papieża Piusa XI ( 1922 - 1939 ). Święcenia przyjął z rąk kardynała Aleksandra Kakowskiego , metropolity warszawskiego. Nuncjusz Ratti niejednokrotnie uczestniczył lub sam celebrował msze św. w tej świątyni.
  • Warszawska archikatedra była pięciokrotnie odwiedzana przez papieża Jana Pawła II ( 1979 , 1983 , 1987 , 1991 , 1999 ) w czasie jego pontyfikatu oraz wielokrotnie wcześniej, gdy był biskupem i arcybiskupem.
  • 25 maja 2006 wizytę w archikatedrze złożył papież Benedykt XVI , odbyło się wówczas spotkanie z klerem archidiecezji warszawskiej. Benedykt XVI jako Joseph Ratzinger był też obecny w tym miejscu w 1981, podczas pogrzebu metropolity warszawskiego, prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Literatura

  • Tadeusz Zagrodzki: Gotycka architektura katedry św. Jana w Warszawie. Warszawa: DiG, 2000, s. 82. . 

Galeria

Przypisy

Linki zewnętrzne

Na mapach: 52°14'55″N 21°00'49″E / 52.24861, 21.01361


Inne hasła zawierające informacje o "Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie":

Pęcice ...

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...

Wincenty Okołowicz ...

I wiek ...

Brno ...

Władysław Komar ...

Adolf Giżyński ...

Bazylika archikatedralna Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kownie ...

1972 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie":

213 Polska kultura, sztuka i nauka dwudziestolecia międzywojennego (plansza 10) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 13) ...

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 15) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie