Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Belgrad

Belgrad - (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, dawn. Białogród) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju, na przecięciu ważnych szlaków handlowych łączących Bałkany z Europą.

W mieście znajduje się stacja kolejowa Belgrad.

Historia

Belgrad należy do najstarszych miast Europy. Jego długa i burzliwa historia sięga wstecz ponad 7 000 lat. Ziemie między rzekami Sawą i Dunajem były zamieszkiwane jeszcze w paleolicie. Odkryte podczas prac archeologicznych w jaskini kamieniołomu Lesztanah w dzielnicy Czukarica liczne szczątki ludzkie (takie jak kości i czaszki neandertalczyków) pochodzą z początków okresu kamienia łupanego.

Pozostałości kultury z okresu późnego kamienia łupanego znaleziono w Vinczy, Czukaricy, na Żarkowie i w okolicach ujścia rzeki Sawy do Dunaju. Wskazuje to na to, że okolice Belgradu zamieszkiwane były przez liczne plemiona z okresu kamienia łupanego. Potwierdzają to odkrycia archeologiczne.

Wiele miast satelickich Belgradu powstało na miejscu prehistorycznych osad. Osadę poprzedzającą miasto Belgrad datuje się na IV wiek p.n.e. W czasach rzymskich zlokalizowane w tym miejscu było ważne ze względów strategicznych Singidunum. Pod nazwą Belgrad miasto było znane dopiero od IX wieku. Na początku XVI wieku Belgrad został zdobyty przez Turków i pozostawał w ich władaniu do roku 1878 kiedy stał się stolicą niepodległej Serbii.

Od 1878 jest stolicą Serbii, w latach 1918-1929 stolica Królestwa SHS, w latach 1929-2003 Jugosławii, w latach 2003-2006 Serbii i Czarnogóry, od czerwca 2006 roku - Republiki Serbii.

Belgrad ubiegał się (jeszcze jako stolica starej Jugosławii) o zorganizowanie Letnich Igrzysk Olimpijskich w 1996 roku (ostatecznie, w trakcie zjazdu MKOL - u w 1990r., rywalizację wygrała Atlanta). Wojny w Chorwacji i Bośni oraz związane z tym sankcje międzynarodowe doprowadziły do stagnacji w rozwoju miasta. 1999 znaczne straty w ludności i zniszczenia m.in mostów nad Dunajem, budynków rządowych oraz siedziby telewizji w związku z nalotami bombowymi NATO. 2003 zamordowanie w stolicy premiera Serbii (wówczas Belgrad był stolicą Serbii i Czarnogóry). W 2008 roku Belgrad był gospodarzem 53.Konkursu Piosenki Eurowizji 2008. W 2009 miasto gościło letnią uniwersjadę.

Geografia

Belgrad znajduje się w północnej części środkowej Serbii, na wzgórzach w okolicy ujścia Sawy do Dunaju. Z trzech stron miasto otacza region autonomiczny Wojwodina.

Kamienna forteca z czasów Imperium Ottomańskiego, leżąca u ujścia Sawy do Dunaju nosi nazwę Kalemegdan. Centrum Belgradu znajduje się na prawym brzegu Dunaju. Po przeciwnej stronie tej rzeki zaczyna się Równina Banacka, ze słabo zaludnionymi przedmieściami. Między Sawą i Dunajem znajduje się jedna z nowszych dzielnic miasta - Nowy Belgrad (Novi Beograd), zaś w górze rzeki leży Zemun - dawna granica Turcji i Państwa Habsburgów. Sawa oddziela Stare Miasto (Stari Grad) od Nowego Belgradu.

Klimat

Uważa się, że klimat Belgradu ma zarówno cechy klimatu kontynentalnego i umiarkowanego, co znaczy, że istnieją wyraźne różnice pomiędzy czterema porami roku.

Zimą i jesienią często wieje bardzo mocny, południowo-wschodni wiatr koszawa, który pochodzi znad Afryki, wiejący w kierunku Węgier. Trwa on zwykle od 3 do 7 dni. Temperatury oscylują zimą między -5 a +2 stopni Celsjusza, a latem termometry wskazują nawet ponad 40 stopni.

Zabytki i atrakcje turystyczne

  • bulwar Knez Mihailova - miejsce spacerów
  • park Kalemegdan - ruiny rzymskiej warowni i twierdza Kalemegdan z XVIII wieku
  • meczet Bajrakli z XVII wieku (przebudowa XIX wiek)
  • liczne cerkwie, w tym cerkiew Św. Sawy i Cerkiew katedralna świętego Michała Archanioła
  • Belgradzkie Muzeum Narodowe
  • Muzeum Etnograficzne
  • ulica Skadarska (Skadarlja)
  • Teatr Narodowy
  • Synagoga (1924-1926)
  • Kawiarnia "?"


Inne hasła zawierające informacje o "Belgrad":

Austro-Węgry ...

Lata 90. XX wieku ...

Bitwa pod Wiedniem (1683) ...

1961 ...

1999 ...

Zimna wojna ...

Port lotniczy Kijów-Boryspol (Symferopol) Terminal B Adria Airways (Lublana) Aerofłot (Moskwa-Szeremietiewo) Aerosvit (Ałma-Ata, Astana, Ateny, Baku, Bangkok-Suvarnabhumi, Pekin-Capital, Belgrad, Bukareszt-Otopeni, Budapeszt, Kair [od 1 listopada], Kiszyniów, Kopenhaga [od 31 października], ...

Serbia i Czarnogóra ...

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie ...

Państwa świata według kontynentów ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Belgrad":

114 b Europa Środkowowschodnia w XVI w. (plansza 2) ...

057. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 2 (plansza 13) hier geboren, also ich bin Serbin. Mein Bruder Zdravko ist Serbe. Wir wohnen in Belgrad– in der Hauptstadt von Serbien. In Serbien spricht man Serbisch. Dzień dobry! ...

Komunikacja i jej rola w rozwoju społeczno - gospodarczym (plansza 14) do Morza Czarnego. Największymi portami tej rzeki są: Wiedeń, Bratysława, Budapeszt i Belgrad. W porównaniu z innymi szlakami Dunaj pełni dość skromną rolę. ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie