Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Belize

Belize

Belize – państwo w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan , nad Morzem Karaibskim , od północy graniczące z Meksykiem (długość granicy 250 km), a na zachodzie z Gwatemalą (266 km).

Spis treści

Geografia

W północnej części kraju rozciąga się nadbrzeżna nizina , w wielu miejscach silnie zabagniona . W południowym Belize ciągnie się pasmo gór Maya , z najwyższym szczytem kraju Victoria Peak (1122 m n.p.m.). Wzdłuż wybrzeża natrafić można na liczne laguny . Kilkanaście kilometrów dalej ciągnie się łańcuch niewielkich wysepek koralowych (cayes), tworzących barierę koralową . Kilkadziesiąt kilometrów od północnej części wybrzeża znaleźć można większe wyspy, m.in. Ambergris Caye i Turneffe.

W Belize panuje wilgotny klimat równikowy z krótką porą suchą od lutego do kwietnia. Roczne sumy opadów dochodzą do 2000 mm, a średnie temperatury miesięczne wahają się od 23 °C w grudniu do 28 °C w czerwcu. Wybrzeża Belize są często nawiedzane przez huragany . Jeden z nich zniszczył w 1961 roku dawną stolicę kraju Belize City , stąd też podjęto decyzję o budowie nowej stolicy Belmopan .

Blisko połowę powierzchni kraju zajmują wilgotne lasy równikowe . Jedynie w nieco mniej wilgotnych miejscach zastępują je suche lasy podzwrotnikowe i sawanny . Natomiast wybrzeża porastają namorzyny .

Historia

Xunantunich, Belize
Stanowisko archeologiczne Altun Ha

Początkowo (1500 p.n.e.-900 n.e.) teren Belize obejmowała cywilizacja Majów .

Belize, wcześniej znane jako Honduras Brytyjski , było jedyną brytyjską kolonią w kontynentalnej części Ameryki Środkowej. Nie dotarło tu osadnictwo hiszpańskie , a pierwszymi osadnikami byli brytyjscy drwale, którzy przybyli tu w pierwszej połowie XVII wieku . W 1862 roku Honduras Brytyjski został oficjalnie ogłoszony brytyjską kolonią. Swoje roszczenia do tego terytorium wysunęła wówczas Gwatemala , uznając go za integralną część swojego terytorium.

W latach 60. XX wieku rozpoczął się proces zmierzający do przyznania niepodległości ostatniej kolonii w tej części Ameryki Środkowej. Nowa konstytucja z 1964 roku nadawała Hondurasowi Brytyjskiemu wewnętrzną autonomię . W 1973 zmieniono nazwę na obowiązującą do dziś. Na podstawie dwóch rezolucji ONZ z 1975 i 1980 Belize uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1981 roku. Belize weszło w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów i zachowało na swoim terytorium brytyjskie bazy wojskowe. Władze niepodległego Belize odrzuciły też propozycje przyłączenia się do Gwatemali.

W styczniu 2005 doszło w stolicy Belize do zamieszek z powodu ogłoszenia wzrostu podatków.

Ustrój polityczny

Belize, podobnie jak wiele innych państw członków Wspólnoty Narodów , jest monarchią konstytucyjną , a głową państwa jest brytyjska królowa Elżbieta II . Belize posiada dwuizbowy parlament .

Podział administracyjny

Belize podzielone jest na 6 dystryktów (district (s)):

  1. Belize
  2. Cayo
  3. Corozal
  4. Orange Walk
  5. Stann Creek
  6. Toledo

Społeczeństwo

Główną grupą etniczną w Belize są Murzyni , Mulaci i Metysi , którzy stanowią blisko 3/4 ludności. Mniejszy udział mają Indianie (10%), potomkowie Majów oraz tzw. Garifuna (8%), czyli potomkowie Murzynów i Indian. Reszta społeczeństwa Belize to biała ludność pochodzenia europejskiego i północnoamerykańskiego oraz ludność wschodnioazjatycka.

Językiem urzędowym Belize jest angielski , choć wielu mieszkańców posługuje się językiem kreolskim . Indiańscy mieszkańcy Belize posługują się ciągle językami Majów. Przy granicy z Gwatemalą często można usłyszeć język hiszpański .

Religia

Procentowy udział wyznawców różnych religii w ludności kraju[1]:

Gospodarka

Gospodarka Belize opiera się na rolnictwie i leśnictwie . Na eksport uprawia się trzcinę cukrową , rośliny cytrusowe i banany . Ponadto na rynek wewnętrzny uprawia się kukurydzę , ryż , fasolę i bataty . Lasy Belize dostarczają wiele cenionych gatunków drewna, m.in. mahoń , cedrzyniec , palisander czy sosnę . Gospodarka leśna Belize prowadzona jest w sposób racjonalny czyli duży nacisk kładzie na zalesianie . Innym wartościowym produktem leśnym, jest pozyskiwany z drzewa pigwicy właściwej sok chicle , który służy jako surowiec do produkcji gumy do żucia . Na wybrzeżu rozwinięte jest w niewielkim stopniu rybołówstwo morskie, głównie homarów , krewetek i langust .

Przemysł Belize jest stosunkowo słabo rozwinięty, głównie z powodu braku większych ilości bogactw mineralnych. Rozwinął się na niewielką skalę przemysł drzewny i spożywczy (produkcja cukru, przetwórstwo owoców).

W Belize nie ma linii kolejowych, a sieć drogowa jest stosunkowo słabo rozwinięta, poza jedynie północną częścią kraju. Główny port morski i lotniczy kraju znajduje się w starej stolicy – Belize City .

Święta państwowe
DataPolska nazwaOryginalna nazwa
1 stycznia Nowy RokNew Year’s Day
9 marca Dzień Barona Blissa Baron Bliss Day
Wielki Piątek,
Poniedziałek Wielkanocny
Good Friday,
Easter Monday
21 kwietnia Urodziny KrólowejQueen’s Birthday
1 maja Święto PracyLabour Day
24 maja Dzień Wspólnoty NarodówCommonwealth Day
10 września Święto Św. George'a CayeSt. George’s Caye Day
21 września Dzień NiepodległościIndependence Day
12 października Święto AmerykiPan American Day
19 listopada Święto GarifunówGarifuna Settlement Day
25 grudnia Boże NarodzenieChristmas Day
26 grudnia drugi dzień Bożego NarodzeniaBoxing Day

Przypisy

  1. Według portalu Kościoła Zielonoświątkowego w Bielsku-Białej za książką Patryka Johnstona i Jasona Mandryka Operation World i za innymi źródłami.]

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Belize":

1986 ...

Tablica rejestracyjna (RA)Armenia (ARM)ArubaAntyle Holenderskie (NA)Australia (AUS) Austria (A) Azerbejdżan (AZ) BBahamy (BS)Bahrajn (BRN)Bangladesz (BD) Barbados (BDS) Belgia (B) Belize (BH)BermudyBiałoruś (BY)Boliwa (BOL)Bośnia i Hercegowina (BIH)Botswana (BW)Brazylia (BR)Brunei (BRU)Bułgaria (BG)Burkina Faso ...

1983 ...

2010 ...

1987 ...

1988 ...

Senat ...

1998 ...

1999 ...

2006 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Belize":

Ameryka Północna - zagadnienia społeczno-gospodarcze (plansza 25) zachodzie i południu); Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie); Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie). ...

36. Organizacje międzynarodowe - OBWE, OPA, UA (plansza 11) i zapobieganie konfliktom na kontynencie amerykańskim pokojowe rozstrzyganie sporów między państwami członkowskimi Flaga Belize Członek OPA współdziałanie w razie agresji jakiegokolwiek państwa (agresja przeciwko ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie