Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Helmut Karl Bernhard von Moltke

Helmut Karl Bernhard von Moltke

Graf Moltke
Posag (Berlin)

Helmuth Karl Bernhard von Moltke baron (od 1843 ), hrabia (od 1870 ) (ur. 26 października 1800 w Parchim , Meklemburgia , zm. 24 kwietnia 1891 w Berlinie ) – pruski generał i feldmarszałek, reformator armii pruskiej, a potem niemieckiej.

Pochodził ze starej, szlacheckiej rodziny, będąc stryjem Helmuta Johannesa Ludwiga von Moltke . Karierę w pruskiej armii rozpoczął w 1822 jako porucznik , przechodząc ze służby duńskiej, w latach 1835 - 39 służył jak doradca wojskowy w imperium Ottomańskim . Od 1848 w sztabie generalnym, został 1858 jego szefem. Urząd ten pełnił do 1888 roku.

Zaplanował i skutecznie przeprowadził kampanie wojenne przeciwko Danii ( 1864 ), Austrii ( 1866 ) i Francji ( 1870 - 71 ), co doprowadziło do powstania Cesarstwa Niemieckiego . Był wybitnym strategiem i autorem szeregu prac z dziedziny wojskowości. W latach ( 18671891 ) zasiadał w parlamencie, w 1872 w pruskiej Izbie Panów.

Moltke uznawany jest za twórcę nowoczesnej operacji wojskowej. Udało mu się pogodzić trzy zasadnicze czynniki operacyjne: siły, czas i obszar, które od tej pory stały się podstawowymi wyznacznikami operacyjności.

Do dziś Helmuth von Moltke (starszy) jest uznanym autorytetem w dziedzinie strategii oraz zarządzania, przez niektórych uważany za znacznie wybitniejszego stratega od Clausewitza . On sam narzekał "Jak można w ogóle napisać książkę o strategii?", przecież strategia to po prostu stosowanie zdrowego rozsądku, a tego nikogo nie można nauczyć.

Zasadą jego było uderzać na główne siły przeciwnika na jego terytorium i bić je w rozstrzygających spotkaniach, przy czym maszerujące oddzielnie korpusy schodziły się na polu bitwy i otaczały nieprzyjaciela ( Sadowa , Sedan ).

Jednym z najczęściej cytowanych i przyswajanych zaleceń von Moltkego jest "Maszerować osobno, uderzać razem", które wyraża chyba najbardziej ogólną zasadę działania każdego dużego koncernu, czy grupy kapitałowej, która jest obecna na różnych rynkach i oferuje produkty adresowane do różnych grup klientów.

Moltke ma również duże zasługi jako nauczyciel oficerów sztabowych. Wychował liczne pokolenia oficerów wojskowych, zgranych ze sobą, wyszkolonych na wysokim poziomie przygotowania do wojny i przysposobienia wojskowego.

Definiując istotę strategii Helmuth von Moltke uznał ją za "realizację wiodącej idei, modyfikowaną stosownie do zmiany warunków". Jest autorem dzieła: Gesammelte Schriften und Denkwürdigkeiten ( 18911893 , 8 tomów) i in. Jako pisarz wojskowy należy do klasyków.

20 kwietnia 1842 r. Helmuth von Moltke poślubił Marie Burt (urodzona w 1826 r.), która była pasierbicą jego siostry Auguste. Małżeństwo było bezdzietne. 1 sierpnia 1867 zakupił za 240 000 talarów majątek Krzyżowa koło Świdnicy . Rok później, 24 grudnia 1868 r. zmarła jego żona i została pochowana w mauzoleum w Krzyżowej. W 1891 r. obok niej spoczął też Helmuth von Moltke. Ich trumny zaginęły po 1945 roku.


Inne hasła zawierające informacje o "Helmut Karl Bernhard von Moltke":

Oddychanie komórkowe ...

Tampere ...

Brno ...

XVI wiek ...

1972 ...

Taryba ...

Elegia ...

Wittenberga ...

Pokój toruński 1411 ...

Dezercja ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Helmut Karl Bernhard von Moltke":

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 20) ...

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 8) ...

056. Państwa Europy i ich mieszkańcy – część 1 (plansza 7) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie