Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Beskid Mały

Beskid Mały

Beskid Mały


Megaregion Region Karpacki
Prowincja Karpaty Zachodnie
Podprowincja Zewnętrzne Karpaty Zachodnie
Makroregion Beskidy Zachodnie
MezoregionBeskid Mały
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska :
woj. śląskie
woj. małopolskie

Beskid Mały ( 513.47 ) – pasmo górskie w Polsce , stanowiące część Beskidów Zachodnich , mające charakter wyspy górskiej o długości ok. 35 km i szerokości ok. 10 km.

Granice Beskidu Małego wytyczają:

Przełom rzeki Soły (utworzony przez erozję wsteczną prawobrzeżnego dopływu Wisły, który wypływał niegdyś w okolicy Porąbki), dzieli Beskid Mały na część zachodnią (Pasmo Czupla i Magurki) i wschodnią (tzw. Beskid Andrychowski ). W rejonie przełomu Soły wybudowano trzy zapory wodne: w Czańcu , Tresnej i Porąbce , tworzące tzw. Kaskadę Soły.

Beskid Mały ma urozmaicona rzeźbę terenu, główny grzbiet i jego odnogi głęboko wcinają się w doliny rzeczne, zbocza są strome (czasem przekraczają nachylenie 30 stopni), deniwelacje przekraczają 500 m. Występują małe jaskinie , schrony, baszty i ostańce skalne.

Spis treści


Budowa geologiczna

Beskid Mały zbudowany jest z płaszczowin : podśląskiej i śląskiej . Płaszczowina podśląska występuje na północy Beskidu (ciągnie się od Kóz w rejony Andrychowa ) i w Kotlinie Żywieckiej . Z Płaszczowny śląskiej zbudowany jest sam trzon Beskidu Małego.
Ewenementem geologicznym są tzw.: Skałki Andrychowskie – są to najstarsze skały w tym rejonie. Beskid Mały zbudowany jest w 95% z piaskowców godulskich. Geologicznie jest jednorodny z Beskidem Śląskim . W Beskidzie Małym znajduje się ok. 20 jaskiń.

Klimat

Klimat właściwy strefie górskiej, o dużej ilości opadów (od 800 do 1200mm), powodujących często lokalne powodzie. Występują częste zmiany pogody i wieją silne wiatry (od południa).


Flora

Las bukowy

Obszary leśne to obszary typu dolnoreglowego (z nielicznymi wyjątkami, np. górnoreglowy rejon Łamanej Skały). Przeważają zespoły świerkowo-bukowo-jodłowe. Dawniej przeważały lasy bukowe – zniszczone na skutek wypalań.

Fauna

Świat zwierząt Beskidu Małego jest stosunkowo skromny, związane jest to z niewielką powierzchnią przy dużym stopniu penetracji jego terenów przez ludzi. Charakterystyczną cechą jest brak dużych drapieżników stale zamieszkujących ten rejon (do niezwykle rzadkich przypadków należy pojawienie się niedźwiedzia brunatnego z okolic Babiej Góry ). Żyją tu duże ilości zwierzyny płowej , dzików i innych ssaków . Do rejonów o najbogatszej faunie należą rezerwaty: Madohora, Szeroka oraz Zasolnica.

Szczyty Beskidu Małego

Część zachodnia – grupa Czupla i Magurki Wilkowickiej:

Część wschodnia – grupa Leskowca i Łamanej Skały ( Beskid Andrychowski ):

Ochrona przyrody

Na terenie Beskidu Małego znajduje się Park Krajobrazowy Beskidu Małego oraz trzy rezerwaty przyrody: Madohora , Szeroka i Zasolnica .


Ważniejsze miejscowości w Beskidzie Małym

Zobacz też

Piesze szlaki turystyczne

Linki zewnętrzne



Inne hasła zawierające informacje o "Beskid Mały":

Wag ...

Nadciśnienie tętnicze ...

Cieśnina ...

Jan Chen Xianheng ...

Zawał mięśnia sercowego ...

Granica drzew ...

Mały Szyszak ...

Pstrąg tęczowy ...

Pstrąg potokowy ...

Mały Staw (jezioro w Karkonoszach) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Beskid Mały":

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 21) ...

230b Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 15) ...

11 LISTOPADA (plansza 1) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie