Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bieg maratoński

Bieg maratoński

Bieg maratoński

Bieg maratoński – bieg na dystansie 42 km 195 metrów.

Spis treści

Pochodzenie nazwy

Nazwa pochodzi od miejscowości Maraton w Grecji . Według Herodota po zwycięskiej dla Greków bitwie z Persami pod Maratonem w 490 p.n.e. , armia perska zaokrętowała i wypłynęła w kierunku bezbronnych Aten . Widząc to, Grecy udali się co sił w nogach do miasta, przybywając praktycznie równocześnie z okrętami perskimi[1].

Bieg ten stał się podstawą romantycznych historii, według których posłaniec Filippides pobiegł do Aten , by obwieścić zwycięstwo i poinformować Ateńczyków, że płynie ku nim flota perska. Po przekazaniu tej wiadomości padł martwy. W 1879 r. brytyjski poeta Robert Browning napisał na kanwie tej historii znany wiersz Filippides ( ang. Pheidippides).

Michel Bréal, francuski filolog, zainspirowany historią marszu zasugerował Pierrowi de Coubertin , by włączył bieg na dystansie odpowiadającym odległości z Maratonu do Aten do programu pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich w Atenach .

Dyscyplina olimpijska

W pierwszych igrzyskach bieg maratoński był rozgrywany na dystansie 40 km. W rzeczywistości dystans między Maratonem a Atenami wynosi 37 km, jednak postanowiono tę liczbę "zaokrąglić". Na igrzyskach w Londynie dystans zwiększono o 2195 metrów (przesuwając metę w pobliże miejsca, gdzie na trybunach siedziała królowa brytyjska). Bieg maratoński mężczyzn tradycyjnie kończy każde igrzyska olimpijskie . Maraton kobiet został włączony do programu igrzysk olimpijskich dopiero w 1984 roku w Los Angeles.

Masowy bieg uliczny

Od przeszło 100 lat na ulicach największych miast świata rozgrywane są masowe biegi uliczne m.in. na dystansie maratońskim. W przeciwieństwie do igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata , w maratonach ulicznych udział może wziąć każdy. W największych imprezach ( Londyn , Nowy Jork , Boston , Chicago , Wiedeń , Berlin ) uczestniczy przeszło 30 tys. biegaczy zawodowców i amatorów. Najstarszy polski maraton organizowany jest w Dębnie , dużą frekwencją jak na polskie warunki (około 2500 uczestników) cieszą się też maratony: warszawski (rozgrywany od 1979 roku), poznański i wrocławski oraz najmłodszy z "wielkich" polskich maraton krakowski – Cracovia Maraton .

Najstarszym maratonem nowożytnym jest maraton w Bostonie (pierwsza edycja tego maratonu odbyła się 19 kwietnia 1897 roku), a w Europie - w Koszycach .

Największe maratony odbywają się: w Europie - w Berlinie (około 35 tys. uczestników), a w Polsce - w Poznaniu (4338 uczestników w 2009 r.).

Na większości maratonów obowiązuje limit czasowy 5 lub 6 godzin. Jedyny maraton, na którym nie ma limitu czasowego to Dublin Adidas-Marathon (Irlandia). Każda osoba, która ukończy maraton, otrzymuje pamiątkowy medal i dołącza do grona "Maratończyków".

Obecnie maratony rozgrywane są praktycznie na całym świecie nawet w miejscach tak ekstremalnych jak pustynia (Sahara-Marathon w Tunezji) czy biegun (Antarktika-Marathon). Są też Ice-Maraton (po jeziorze Bajkał przy temp. -30 st. C) czy Wall-Marathon (po Wielkim Murze Chińskim ).

Do ciekawych maratonów należy Istambul Euro-Asia Marathon, rozgrywany jednocześnie na dwóch kontynentach (trasa prowadzi przez most nad cieśniną Bosfor łączący Europę i Azję).

Większe maratony w Europie

Rekordziści

W biegu maratońskim ze względu na nieporównywalność warunków jego rozgrywania nie odnotowuje się rekordów, a tylko najlepsze wyniki. Wyniki jednak są weryfikowane i podlegają pewnym restrykcjom:

  • Spadek trasy nie może być większy niż 42 m.[2]
  • Odległość startu od mety nie większa niż 21 km.[2]

Mężczyźni

czaszawodnikpaństwodatamiejsce
Świata 2:03:59 Haile Gebrselassie   Etiopia 28 września 2008 Berlin
Europy 2:06:36António Pinto   Portugalia 16 kwietnia 2000 Londyn
Polski 2:09:23 Grzegorz Gajdus   Polska 12 października 2003 Eindhoven

Kobiety

czaszawodnikpaństwodatamiejsce
Świata 2:15:25 Paula Radcliffe   Wielka Brytania 13 kwietnia 2003 Londyn
Europy 2:15:25 Paula Radcliffe   Wielka Brytania 13 kwietnia 2003 Londyn
Polski 2:24:18 Wanda Panfil   Polska 15 kwietnia 1991 Londyn

Maratony biegają też ludzie starsi. Rekordzistą świata na tym dystansie w kategorii wiekowej 81 lat i wyżej jest Polak Jerzy Kuszakiewicz .

Pierwsza kobieta, Roberta "Bobbi" Gibb pokonała dystans maratoński w 1966 r., jednak nie została oficjalnie sklasyfikowana jako uczestniczka maratonu bostońskiego. Pierwszą kobietą, która została "oficjalnie" zgłoszona do udziału w maratonie (Boston) i ukończyła maraton (mimo kilku nieprzyjemności - w zgłoszeniu podała tylko swoje inicjały imienia, a podczas samego biegu próbowano ją zepchnąć z trasy) była Kathrine Switzer w 1967 r. Uzyskała czas: 4 godz. 20 min. W ten sposób kobiety przełamały dyskryminację na maratonie.

Polscy finaliści olimpijscy (1-8)

mężczyźni

Polscy finaliści mistrzostw świata (1-8)

mężczyźni

kobiety

Polacy w dziesiątkach światowych tabel rocznych

Mężczyźni

Kobiety

Przypisy

  1. Herodot Dzieje , księga 6
  2. 2,0 2,1 IAAF: IAAF Rules 260.28b) 260.28c) ( ang. ). [dostęp 2010-07-11]. ss. 222, 223.

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Bieg maratoński":

Rodzimy Kościół Polski ...

Ren ...

Wag ...

Mantua ...

Úpa ...

Bóbr (dopływ Odry) ...

1908 świata wynikiem 55,0 s. 24 lipca – Dorando Pietri wygrał, w dramatycznych okolicznościach, Bieg maratoński na olimpiadzie w Londynie, został jednak zdyskwalifikowany. 25 lipca – w ...

Peter Simon Pallas ...

Sporty wodne ...

Ekosystem ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bieg maratoński":

22 Eksploatacja i obsługa pojazdu (plansza 12) ...

Różne oblicza racji. O tragicznych wyborach. (plansza 6) ...

44. Wybrane choroby cywilizacyjne i epidemie (plansza 17) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie