Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Biegi lekkoatletyczne

Biegi lekkoatletyczne

Biegi w konkurencjach lekkoatletycznych dzielą się na:

Bieg na 100 m przez płotki kobiet podczas Olimpiady w Atlancie 1996
Biegacz
Start z bloku w biegu krótkim
Start wolny w biegu średnim
  • sprinty (biegi krótkie),
  • biegi średnie,
  • biegi długie,
  • biegi przez płotki.

Sprint to bieg na krótkich dystansach: 60 m (hala), 100 m , 200 m , 400 m , sztafety 4x100 m i 4x400 m . Zawodnicy startują na sygnał (strzał) startera z bloków startowych. Każdy zawodnik biegnie po swoim torze (przed zawodami odbywa się losowanie torów albo też numer toru przydzielonego zawodnikowi wynika z miejsca, które zajął on w biegu eliminacyjnym). O kolejności na mecie decyduje pierś zawodnika.

W biegach sztafetowych biorą udział zespoły czteroosobowe, konkurencja polega na biegu z pałeczką sztafetową trzymaną w dłoni. Zawodnicy podczas zmian przekazują sobie pałeczkę w wyznaczonej strefie zmian. Zgubienie pałeczki lub przekroczenie strefy zmian równoznaczne jest z dyskwalifikacją sztafety.

Bieg sztafetowy 4x100 m odbywa się po torach. W biegu 4x400 m pierwsza zmiana biegnie po torach, druga biegnie po torach tylko pierwszy wiraż (100 m), po czym zawodnicy mogą biec po wewnętrznym torze.

Bieg średniodystansowy odbywają się na dystansach 800 m i 1500 m oraz na dystansach: jednej mili i 1000 m (konkurencje nieolimpijskie występujące na niektórych mityngach ).

  • Bieg na 800 m (dwa okrążenia bieżni ) – start odbywa się bez bloków startowych, zawodnicy biegną po torach pierwszy wiraż (100 m), po czym mogą biec po wewnętrznym torze.
  • Bieg na 1500 m – zawodnicy startują z linii startu wyznaczonej na początku przeciwległej prostej z pozycji stojącej. Tuż po starcie zawodnicy mogą zająć pozycje na wewnętrznym torze.

Bieg długodystansowy odbywają się na dystansach 3000 m (konkurencja nieolimpijska), 3000 m z przeszkodami , 5000 m , 10 000 m , półmaraton (21 097 m) i maraton (42 195 m). Wszystkie biegi lekkoatletyczne do 10 000 m odbywają się na 400-metrowej bieżni stadionu, start i meta biegu maratońskiego (półmaratonu) znajduje się często na stadionie, natomiast trasa wiedzie przez ulice i okolice wielkich aglomeracji. Organizowane są też okolicznościowe i pokazowe biegi uliczne na dystansach od 1500 m do 100 km ( ultramaratony ).

Bieg ultramaratoński odbywają się na dystansach większych od maratonu. Odbywają się w dwóch formach: na dystans (bieg na 50 km, bieg na 100 km) oraz na czas (bieg na 12 godzin, bieg na 24 godziny, bieg na 48 godzin, bieg na 72 godziny, bieg 6-dniowy). Są to konkurencje nieolimpijskie.

Biegi płotkarskie obejmują konkurencje 60 m (hala), 100 m (kobiety), 110 m (mężczyźni), 400 m (kobiety i mężczyźni). Na dystansie 60 m ppł ustawionych jest pięć płotków, a na pozostałych dystansach po dziesięć.

Poza tymi podstawowymi konkurencjami biegowymi odbywają się również nieolimpijskie konkurencje biegowe takie jak: biegi górskie, biegi przełajowe i biegi po schodach .


Inne hasła zawierające informacje o "Biegi lekkoatletyczne":

Władysław Komar ...

Stepan Bandera ...

Narciarstwo ...

Wejherowo ...

Zamość ...

Nowy Sącz ...

Guzki krwawnicze ...

1896 ...

Lekkoatletyka ...

1905 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Biegi lekkoatletyczne":

008b. Grecja (plansza 3) ...

013b. Kultura, religia i nauka starożytnej Grecji (plansza 14) ...

215 Sytuacja gospodarcza na świecie (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie