Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bitwa o przylądek Gloucester

Bitwa o przylądek Gloucester

Bitwa o przylądek Gloucester”
II wojna światowa , Wojna na Pacyfiku
Data26 października 1943 - 22 kwietnia 1944
Miejsce przylądek Gloucester
Przyczynapotrzeba zdobycia japońskiego lotniska na Gloucester
Wynik pyrrusowe zwycięstwo aliantów
Terytorium Nowa Gwinea
Strony konfliktu
  Stany Zjednoczone
  Australia
  Japonia
Dowódcy
William H. Rupertus Iwao Matsuda
Straty
310 zabitych
1083 zaginionych
1000 zabitych

Bitwa o przylądek Gloucester – bitwa wojny na Pacyfiku , która toczyła się od końca grudnia 1943 do kwietnia 1944 r. na wyspie Nowa Brytania , części terytorium Nowej Gwinei .

Bitwa była znaczną częścią operacji Cartwheel, głównej strategii aliantów na południowo-zachodnim obszarze Pacyfiku na przełomie 1943/44 roku, po amerykańskim zwycięstwie na Guadalcanal . Głównym celem Amerykanów i Australijczyków było zdobycie i wykorzystanie japońskiego lotniska wojskowego w Cape Gloucester . Miało to przyczynić się do zwiększenia izolacji głównych baz japońskich na Rabaulu . Wtórnym celem było zapewnienie swobodnego przepływu przez cieśninę oddzielającą Nową Brytanię i Nową Gwineę.

Działania wstępne w Cape Gloucester rozpoczęły się 15 grudnia, kiedy amerykański 112 Pułk Kalwarski wylądował na Arawe na południowo-centralnym wybrzeżu, by blokować drogi japońskim posiłkom i dostawy ze wschodu na zachód.

Główne działania rozpoczęły się 26 grudnia. Japońskie pozycje zostały ostrzelane przez amerykańską i australijską marynarkę wojenną , a następnie zmiękczone przez ataki z powietrza. Kilka godzin później na brzegu wylądowała 1 Dywizja Marines pod dowództwem generała majora Williama H. Rupertusa.

Przeciwko Marines stanęła japońska 17 Dywizja Piechoty, dowodzona przez generała majora Iwao Matsuda, która została powiększona przez "Matsuda Force" - 65 Brygadę Piechoty i elementy japońskiej 51 Dywizji Piechoty. Siedziba Matsudy znajdowała się w Kalingi, obok trasy wzdłuż wybrzeża na północny zachód od Mount Talawe, w odległości ośmiu kilometrów od lotniska w Cape Gloucester.

Japończycy wykorzystali sprawdzoną taktykę walki - oddali plaże prawie bez oporu, a po zdobyciu przyczółka przez aliantów nękali ich kilka miesięcy nieustannymi atakami . Po przejściu Amerykanów i Australijczyków do natarcia, stawiali samobójczy opór. Przylądek Glouceter został zdobyty dopiero w kwietniu 1944 roku. Tysięczny garnizon Gloucester uległ całkowitej zagładzie, jednak bitwa ta była jedną z bardzo niewielu batalii w Wojnie na Pacyfiku, w której straty aliantów były większe od japońskich. Współwinnym takiego stany rzeczy był niekompetentny dowódca William H. Rapertus, przez którego to Amerykanie ponieśli ciężkie straty w bitwie o Peleliu .

Bibliografia

  1. Zbigniew Flisowski: Burza nad Pacyfikiem Tom 2. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1989. . 
  2. Hough, Frank O., and John A. Crown (1952). "The Campaign on New Britain". USMC Historical Monograph. Historical Division, Division of Public Information, Headquarters U.S. Marine Corps. http://www.ibiblio.org/hyperwar/USMC/USMC-M-NBrit/index.html . Retrieved 2006-12-04.
  3. Miller, John, Jr. (1959). "CARTWHEEL: The Reduction of Rabaul". United States Army in World War II: The War in the Pacific. Office of the Chief of Military History, U.S. Department of the Army. pp. 418. http://www.ibiblio.org/hyperwar/USA/USA-P-Rabaul/index.html . Retrieved October 20, 2006.
  4. Shaw, Henry I.; Douglas T. Kane (1963). "Volume II: Isolation of Rabaul". History of U.S. Marine Corps Operations in World War II. http://www.ibiblio.org/hyperwar/USMC/II/index.html . Retrieved 2006-10-18.


Inne hasła zawierające informacje o "Bitwa o przylądek Gloucester":

Linköping ...

Bitwa pod Breitenfeld ...

Władysław Komar ...

1499 ...

XVI wiek ...

Bitwa pod Smoleńskiem ...

1411 ...

Półwysep Antarktyczny ...

Ziemia Ognista (archipelag) ...

Wagram ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bitwa o przylądek Gloucester":

215a Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 3) ...

215b Działania zbrojne w latach 1941-1945 (plansza 11) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie