Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bitwa pod Pydną

Bitwa pod Pydną

Bitwa pod Pydną
III wojna Rzymu z Macedonią 171 p.n.e. - 168 p.n.e.

Bitwa pod Pydną
Data 22 czerwca 168 r. p.n.e.
Miejscerejon Pydny
Wynikwygrana Rzymian
Strony konfliktu
Macedonia

Trakowie

Rzym
Dowódcy
Perseusz Antygonida Lucjusz Emiliusz Paulus Macedoński
Siły
44 00038 000
Straty
ok. 25 000 zabitych i rannychok. 1000 zabitych
Wojny rzymsko-macedońskie

Apollonia - Lissos - Elis - Antipatreja - Chalkis - Ateny - Ottobolos - Lynkos - Oreos - Aoos - Eretria - Korynt - Elateja - Kynoskefalaj - Korynt II - Leukas - Karia - Callicinus - Pydna

Bitwa pod Pydną – po wylądowaniu na wschodnim wybrzeżu Macedonii 22 czerwca 168 p.n.e. [1] armia rzymska pod wodzą Emiliusza Paulusa starła się z Macedończykami pod Pydną.

Podstawową formacją armii macedońskiej była falanga , tworzona przez uzbrojonych w długie, 7-metrowe włócznie, miecze i niewielkie tarcze żołnierzy, walczących w zwartym, ciasnym szyku. Atakujące frontalnie oddziały falangistów siały postrach w całym świecie hellenistycznym.

Rzymianie stawiali na doskonale zorganizowane, złożone z licznych, dobrze współpracujących pododdziałów (centurii, manipułów) legiony. W przeciwieństwie do Macedończyków większość legionistów ( principes i hastati ) była ciężko uzbrojona w oszczepy (pilum) do miotania i krótkie miecze . Rzymianie nosili też większe od Macedończyków, owalne tarcze. Biedniejsi, lżej uzbrojeni żołnierze ( velites ) stanowili wsparcie podstawowych linii legionów, a żołnierze najstarsi ( triarii ) nie byli uzbrojeni w oszczepy, mieli za to dłuższe włócznie i walczyli w sposób podobny do greckiej falangi. Rzymscy dowódcy liczyli na olbrzymią manewrowość i dyscyplinę swoich podwładnych.

Emiliusz Paulus zmusił Macedończyków do walki w trudnym terenie. Na początku bitwy falanga macedońska uderzyła frontalnie na legiony, długie włócznie falangistów wbiły się w tarcze Rzymian i obydwie armie – szczepione – stały się przez pewien czas niezdolne do manewru. Jednakże nierówności terenu oraz ostrzał z linii rzymskich spowodowały powstanie wyrw w zwartym szyku Macedończyków. Rzymianie wprowadzali w nie natychmiast swoje pododdziały, poszerzając je i "skracając dystans". W ten sposób falanga – nie mogąc atakować długimi włóczniami – stała się bezbronna wobec Rzymian. Rozpoczęła się rzeź.

Rzymianie zabili w ciągu godziny 20 000 Macedończyków przy stosunkowo niewielkich (około 1000 legionistów) stratach własnych. Wojska rzymskie wygrały bitwę, jak i całą wojnę – trzecią z kolei. Skutkiem bitwy pod Pydną było podporządkowanie Macedonii Rzymowi.

Falanga zniknęła na zawsze z historii wojen[]. Jej miejsce – na przeszło sześćset lat – zajął legion.

Zobacz też

Przypisy

  1. Praca zbiorowa pod redakcja Aleksandra Krawczuka , 2005 , Wielka Historia Świata Tom 3 Świat okresu cywilizacji klasycznych, str. 278, Oficyna Wydawnicza FOGRA, .


Inne hasła zawierające informacje o "Bitwa pod Pydną":

Wszystkich Świętych ...

Dziady (zwyczaj) ...

Pęcice ...

Rodzimy Kościół Polski ...

Dzień Zmarłych ...

II wiek ...

Biegun północny ...

Biskup ...

Brescia ...

Mieszko II Lambert ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bitwa pod Pydną":

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 2 (plansza 3) ...

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 3 (plansza 6) ...

01 Znaki drogowe - informacyjne - część 3 (plansza 7) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie