Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bitwa o Corregidor (1945)

Bitwa o Corregidor (1945)

Bitwa o Corregodor
II wojna światowa , Wojna na Pacyfiku

Plac defilad, na którym w lutym 1945 roku lądowali spadochroniarze. Obecnie miejsce pamięci poległym żołnierzom amerykańskim.
Data 16 lutego - 20 lutego 1945
Miejscewyspa Corregidor i okolice
Przyczynapotrzeba otworzenia wejścia do Zatoki Manilskiej
Wynikzwycięstwo Stanów Zjednoczonych
Terytorium Filipiny
Strony konfliktu
  Japonia   Stany Zjednoczone
Dowódcy
Tomoyuki Yamashita Douglas MacArthur
Siły
ok. 5000 żołnierzyok. 2000 żołnierzy
Straty
ok. 4900 zabitych
20 wziętych do niewoli
235 zabitych
405 rannych
240 odniosło obrażenia w czasie skoku bądź wylądowało w wodzie
Mapa przedstawiająca amerykański desant na wyspę

Bitwa o Corregidor - bitwa stoczona na wyspie Corregidor i jej okolicach w dniach 16 lutego - 20 lutego 1945 roku pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Japonią.

Spis treści

Tło bitwy

Na przełomie roku 1944 i 1945 ofensywa amerykańska na Pacyfiku była na bardzo zaawansowanym etapie. USA nie martwiły się Azją Południowo-wschodnią, przez którą szedł zwycięski marsz Brytyjczyków. Do osiągnięcia głównego celu wojny - zaatakowania Wysp Japońskich, potrzeba było już tylko kilku wysp na wschodnim i północnym Pacyfiku, m. im. Okinawy . Na żadnym szlaku bojowym - ani amerykańskim, ani brytyjskim, nie leżały zaś Filipiny.

To byłe terytorium zależne od Stanów Zjednoczonych było jednak bardzo ważne dla generała Douglasa MacArthura . Na Filipinach, w Manili spędził on bowiem najlepsze lata swego życia. 14 lutego 1942 roku, gdy uciekał przed zmasowanym atakiem Japończyków, złożył u brzegów Luzonu obietnicę historyczną słowami "I shall return!" ( ang. "Ja tu wrócę"). Chciał za wszelką cenę oswobodzić Filipińczyków i odwdzięczyć im się za zorganizowanie prężnej partyzantki.

Przeciwnym jego planowi był jednak admirał Chester Nimitz . Uważał on, że wyzwolenie Filipin nie jest potrzebne dla wygrania wojny i poskutkuje tylko zmarnowaniem cennych środków. Ich spór rozwiązał sam prezydent Franklin Delano Roosevelt na spotkaniu w Pearl Harbor . MacArthur tak, jak się spodziewał, dostał pozwolenie na wyzwolenie Archipelagu.

Przygotowania

Po zwycięstwie w Bitwie w Zatoce Leyte , opanowaniu licznych wysp w centralnych Filipinach i przy posuwaniu się do przodu linii frontu na wyspie Leyte , możliwa stała się akcja wyzwolenia Luzonu. Atak nastąpił w pierwszej kolejności od południa, gdyż kluczowym elementem do opanowania wyspy była Zatoka Manilska . Wejścia do niej broniła mała, ale świetnie ufortyfikowana wysepka Corregidor .

Wywiad amerykański dostarczył informacji, iż na wysepce może znajdować się nawet 5000 japońskich żołnierzy, do tego liczna artyleria dalekiego zasięgu i przeciwlotnicza o nieznanej liczbie. Dowództwo postanowiło, że na pierwszy ogień pójdą spadochroniarze, potem zaś wesprze ich desant morski.

Bitwa

Lądowanie poprzedzone silnym bombardowaniem i ostrzałem artylerii okrętowej. Tylko z powietrza zrzucono 3200 ton bomb[1].

Wyspa była terenem skalistym. Tylko dwa miejsca na całym Corregidorze nadawały się do zrzutu spadochronowego. Był to plac defilad i niewielkie pole golfowe. Dzięki celnemu bombardowaniu cała obrona przeciwlotnicza została wyeliminowana i do samolotów transportowych strzelało tylko kilka karabinów maszynowych. W dzień zrzutu panował silny wiatr, dlatego też spadochroniarze skalali małymi grupkami - ośmiu przy jednym podejściu samolotu.

25 żołnierzy wiatr zniósł poza teren lądowania. Opadli oni w japońskim stanowisku dowodzenia. Pokryte było tylko delikatną siatką maskującą, którą łatwo można było rozerwać. W tym czasie na stanowisku przebywał komandor Itagaka i jego ochrona wpatrzona w trwający właśnie desant morski. Spadochroniarze otworzyli ogień i zabili komandora [2].

34. pułk piechoty, który lądował z morza, napotkał silny opór kaemów zainstalowanych w gniazdach wydrążonych w skale. Uciszyli je spadochroniarze, którzy w ciągu dwóch godzin zajęli bez większego oporu powierzchnię wyspy. Jednak pacyfikowanie skomplikowanego systemu umocnień podziemnych zajęło Amerykanom aż cztery dni. Opór Japończyków był samobójczy. Gdy zabrakło amunicji, atakowali na noże, bagnety i katany , a nawet gołymi rękami.

Nie mając już szans na zwycięstwo, kilkudziesięciu Japończyków spróbowało uciec i dopłynąć do Manili. Większość z nich jednak nie umiała pływać i utonęła. Tylko dwudziestu z nich oddało się w ręce wroga.

12 marca nastąpiło uroczyste podniesienie amerykańskiej flagi na Corregidorze.

Bibliografia

  • Zbigniew Flisowski: Burza nad Pacyfikiem Tom 2. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 1989. . 

Przypisy

  1. Z. Flisowski, Burza nad Pacyfikiem Tom 2, str. 577
  2. Z. Flisowski, Burza nad Pacyfikiem Tom 2, str. 578

Zobacz też


Inne hasła zawierające informacje o "Bitwa o Corregidor (1945)":

Wincenty Okołowicz ...

Odense ...

Linköping ...

Bitwa pod Breitenfeld ...

Brno ...

Uznam ...

Wiktor Sukiennicki ...

Władysław Komar ...

Adolf Giżyński ...

Ratusz w Kownie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bitwa o Corregidor (1945)":

218a Sprawa polska podczas II wojny światowej (plansza 11) ...

204 Kryzys europejskiej myśli demokratycznej (plansza 14) ...

232 Kultura i nauka w latach 1945 ? 2003 (plansza 21) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie