Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Beskid Makowski

Beskid Makowski

Beskid Makowski


Zasięg regionu w obrębie Polski
Megaregion Region Karpacki
Prowincja Karpaty Zachodnie
Podprowincja Zewnętrzne Karpaty Zachodnie
Makroregion Beskidy Zachodnie
MezoregionBeskid Makowski
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska :
woj. śląskie
woj. małopolskie
Szczyty Beskidu Makowskiego
Beskid Makowski – Widok z Lubonia Małego

Beskid Makowski (dawniej nazywany Beskidem Średnim, 513.48 ) – grupa górska, część Beskidów Zachodnich . Od zachodu sąsiaduje z Beskidem Małym , od południowego zachodu z Pasmem Babiogórskim , od południa z Kotliną Rabczańską , od wschodu z Beskidem Wyspowym , od północy z Pogórzem Wielickim [1].

Spis treści

Topografia

Według Jerzego Kondrackiego , autora powszechnie znanego fizyczno-geograficznego podziału Polski zachodnią granicę Beskidu Makowskiego tworzy rzeka Koszarawa , a wschodnią Raba i jej dopływ Krzczonówka[1]. Z Beskidem Małym granicę tworzy dolina górnej Łękawki (dopływ Soły), Koconki, Lachówki i dolnej Stryszawki (dopływ Skawy ). Od południowej strony granicę tworzy dolina Skawy po ujście Skawicy i dalej Skawica.

Przy tak wyznaczonych granicach Beskid Makowski ma powierzchnię ok. 900 km2, długość ok. 60 km i szerokość 15 km[1]. Składa się z wielu rozczłonkowanych pasm górskich i wzniesień. Są to (w nawiasie najwyższy szczyt tego pasma):

Na mapach jednak i w przewodnikach zwykle spotkać się można z innym podziałem, w którym za granicę między Beskidem Makowskim a Wyspowym przyjęto rzekę Krzyworzeka , jej dopływ Kobielnik i przełęcz Jaworzyce . Z przełęczy tej granica biegnie w dół do Kasinianki, Kasinianką do Raby, dalej wzdłuż rzeki Krzczonówka po Łętownię [2][3]. Przyjmując ten drugi podział do Beskidu Makowskiego należałyby również całe Pasmo Lubomira i Łysiny . Jeszcze większe kontrowersje budzi Pasmo Jałowieckie, które zwykle na mapach i w przewodnikach zaliczane jest do Beskidu Żywieckiego .

Budowa geologiczna

Beskid Makowski składa się z wielu rozczłonkowanych pasm górskich. Zbudowane są one z piaskowców magurskich przewarstwionych łupkami[1]warstw. W łupkach wyrzeźbione zostały doliny rzeczne[1].

Klimat

Na klimat w Beskidzie Makowskim wpływa zróżnicowana rzeźba terenu. Średnia temperatura wynosi od 5 do 7 °C . Wiosna trwa długo i jest chłodna i deszczowa, nawroty niskiej temperatury występują aż do maja . Lato bywa trochę cieplejsze niż w Beskidzie Żywieckim , lecz trwa tyle samo. Jesień jest długa i sucha. Notowane są częste wahania temperatury, tak jak i w reszcie regionu. Zima utrzymuje się zazwyczaj od końca listopada do marca . Przeciętnie najwięcej opadów zaobserwowano w czerwcu i w sierpniu , a najmniej w październiku , średnia roczna wynosi 800 mm. Podobnie jak w Beskidzie Wyspowym zdarzają się tu inwersje temperatury .

Ludność

Jest to obszar dość gęsto zaludniony. Lasy występują głównie na wyższych grzbietach górskich, natomiast doliny i śródgórskie zrównania zajęte są pod uprawy rolne i osady ludzkie. Są 4 miasta: Maków Podhalański , Sucha Beskidzka , Jordanów , Myślenice .

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. . 
  2. Beskid Wyspowy 1:50 000. Mapa turystyczna. Kraków: Wyd. Compass, 2006. . 
  3. Andrzej Matuszczyk : Beskid Wyspowy. Pruszków: Oficyna Wyd. „Rewasz”, 2001. . 

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Beskid Makowski":

Iwan IV Groźny ...

Armia Czerwona ...

Regionalizacja fizycznogeograficzna Polski Pogórze Wielickie 513.34 Pogórze Wiśnickie 513.44-57 Beskidy Zachodnie 513.45 Beskid Śląski 513.46 Kotlina Żywiecka 513.47 Beskid Mały 513.48 Beskid Makowski 513.49 Beskid Wyspowy 513.50 Kotlina Rabczańska 513.51 Beskid Żywiecki 513.52 Gorce 513.53 Kotlina Sądecka 513.54 Beskid ...

1932 ...

Piaskowiec ...

Przełęcz Łupkowska ...

Beskidy Zachodnie słow. Moravskoslezské Beskydy)513.45 Beskid Śląski (czes. Slezské Beskydy)513.46 Kotlina Żywiecka 513.47 Beskid Mały 513.48 Beskid Makowski 513.49 Beskid Wyspowy 513.50 Kotlina Rabczańska 513.51 Beskid Żywiecki 513.52 Gorce 513.53 Kotlina Sądecka 513.54 Beskid ...

Babia Góra ...

Beskid Żywiecki ...

Żywiec ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Beskid Makowski":

207. Krainy geograficzne Polski. Karpaty (plansza 6) ...

218. Struktura narodowościowa i etniczna Polski (plansza 8) ...

218. Struktura narodowościowa i etniczna Polski (plansza 12) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie