Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bolesław Leśmian

Bolesław Leśmian (22 styczeń 1877 - 7 listopad 1937), poeta, eseista, jeden z najwybitniejszych prozaików polskich XX w. Bolesław Leśmian urodził się w Warszawie, prawdopodobnie 22 stycznia 1877 r. Jego właściwe nazwisko to Lesman. Rodzice Bolesława Leśmiana, Józef Lesman i Emma z Sunderlandów, należeli do inteligencji żydowskiego pochodzenia. W latach szkolnych przebywał w Kijowie, gdzie ukończył gimnazjum klasyczne i wydział prawa na Uniwersytecie Św. Włodzimierza. Brał czynny udział w życiu artystycznym tamtejszej Polonii, a młodość spędzona na Ukrainie nie pozostała bez echa w jego twórczości. Bolesław Leśmian debiutuje prawdopodobnie w roku 1895 wierszem w "Wędrowcu". Widnieje pod nim jeszcze nazwisko Lesman, ale już od 1897 roku wiersze podpisywane są nazwiskiem Leśmian. W pierwszym okresie twórczości Bolesław Leśmian wiąże się z Zenonem Przesmykiem (Miriam). Od 1901 współpracownik czasopisma Chimera.

Początkowo pisywał również wiersze w języku rosyjskim. Związany z modernizmem, już w pierwszym zbiorze Sad rozstajny (1912) zaprezentował własną oryginalną poetykę, filozoficzną i pełną niezwykłej wyobraźni, ze skłonnością do symbolizmu. W latach 1912-1914 przebywał we Francji. Pisał w tym czasie, oparte na folklorze polskim, „Klechdy polskie” wydane dopiero po drugiej wojnie, w Londynie, w 1956 roku.

Po I wojnie światowej, jesienią 1918 r. przeniósł się do Hrubieszowa, gdzie pracował jako rejent, a następnie w 1922 r. do Zamościa, gdzie miał notariat. W 1935 roku przenosi się do Warszawy, spłaca długi, jest atakowany przez prawicowe ugrupowania za swoje żydowskie pochodzenie. Bolesław Leśmian umiera na serce 7 listopada 1937 roku w Warszawie.


Inne hasła zawierające informacje o "Bolesław Leśmian":

Mieszko II Lambert ...

Guwernantka ...

Ciałko nerkowe ...

Kowary ...

Bierutowice ...

Stanisław Szczęsny Potocki ...

1908 ...

Zamek Chojnik ...

Bóbr europejski ...

Order Orła Białego ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bolesław Leśmian":

230a Kryzysy ideologiczne, gospodarcze i społeczne w Polsce Ludowej (plansza 2) ...

034 Państwo polskie za panowania Mieszka I (plansza 21) ...

035 Kryzys i odbudowa państwa Piastów (plansza 10) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie