Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bor

Bor

Bor
Bor

Bor
Dane ogólne
Nazwa, symbol, l.a. Bor, B, 5
Grupa, okres, blok 13 (IIIA) , 2, p
Właściwości metaliczne półmetal
Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
warunków normalnych (0 °C, 1013,25 hPa)

Bor (B, łac. borum) jest pierwiastkiem chemicznym , o właściwościach półmetalu .

Spis treści

Charakterystyka

Bor pod względem chemicznym przypomina krzem i węgiel , gdyż tworzy borowodory - analogi węglowodorów i krzemowodorów . Reakcja boru z gorącym, stężonym kwasem azotowym(V) prowadzi do utworzenia kwasu borowego H3BO3. Bor tworzy kompleksy z alkoholami polihydroksylowymi , reakcja kwasu borowego z mannitolem jest jednym ze sposobów oznaczania zawartości boru w próbce.

Odmiany alotropowe

Bor posiada dwie odmiany alotropowe :

Zastosowanie

Bor w postaci wolnego pierwiastka stosuje się jako domieszkę do półprzewodników , natomiast związki boru znajdują zastosowanie w postaci lekkich materiałów, nietoksycznych środków owadobójczych i konserwantów oraz odczynników dla syntezy chemicznej.

Odkrycie

Czysty bor został wyizolowany w 1808 r. jednocześnie przez trzech chemików: Humphry Davy , Joseph Louis Gay-Lussac i Louis Jacques Thénard.

Występowanie

Zawartość w górnych warstwach Ziemi wynosi 0,0009%. Ważniejsze minerały boru to: boraks , kernit, kolemanit i aszaryt.

Stabilne izotopy to 10B oraz 11B. W naturze nigdy nie występuje jako wolny pierwiastek, jego głównym źródłem jest boraks.

Z punktu widzenia odżywiania, bogatym źródłem boru są świeże warzywa i owoce , a wśród tych ostatnich przede wszystkim orzechy .

Związki

Bor tworzy szereg związków chemicznych, w których przyjmuje formalne stopnie utlenienia od -3 do +3.

Przykładowe związki boru:

  • borowodorek sodu NaBH4
  • borowodory, np. B2H6
  • borazol (nieorganiczny benzen) B3N3H6
  • czterochlorek czteroboru B4Cl4
  • tlenek boru(II) B2O2
  • tlenek boru B2O3, kwas ortoborowy(III) H3BO3, ortoboran(III) metylu B(OCH3)3

Tworzy też iminoboran , borki i inne.

Roztwór 3% kwasu ortoborowego(III) służył i czasem dalej służy do przemywania ran. Lotne związki boru, takie jak estry kwasu borowego z alkoholem metylowym albo etylowym barwią płomień na kolor zielony.

Znaczenie biologiczne

Bor, będąc pierwiastkiem śladowym , jest niezbędny dla roślin i zwierząt. U roślin odpowiada za transport związków organicznych w łyku (głównie cukrów ), wpływa na prawidłowy wzrost łagiewki pyłkowej (jego brak powoduje zahamowanie jej wzrostu), wpływa na wytworzenie elementów płciowych u roślin. Jest pierwiastkiem, który bardzo trudno przemieszcza się w roślinie. Jego niedobór może powodować zgorzel liści sercowych i suchą zgniliznę korzeni buraka .

Bor ma również wpływ na organizm człowieka , przede wszystkim na jego kościec. Przypuszcza się, iż jest niezbędny do prawidłowej gospodarki wapniowej organizmu. Razem z wapniem , magnezem i witaminą D reguluje metabolizm , wzrost, rozwój tkanki kostnej .

Jego niedobór powoduje utratę wapnia i demineralizację kości.

W większych ilościach, związki boru, szczególnie te lotne, są trujące.

Bibliografia

  1. Jerzy Zdzisław Minczewski, Zygmunt Marczenko: Chemia analityczna. 1, Podstawy teoretyczne i analiza jakościowa. Warszawa: Wydaw. Naukowe PWN, 2001. (t. 1). 
  2. Witold Mizerski, Piotr Bernatowicz (chemia): Tablice chemiczne. Warszawa: Adamantan, 2004. (opr. miękka). 


Inne hasła zawierające informacje o "Bor":

Bór świeży Poziom wody gruntowej znajduje się w zasięgu systemów korzeniowych drzew.W runie leśnym Boru świeżego występują: Borówka czernica , widłoząb kędzierzawy , rokiet gałązkowy i błyszczący. W ...

Lantan ...

Cez ...

Ruten ...

Technet ...

Niob ...

Cyrkon (pierwiastek) ...

Itr ...

Tytan (pierwiastek) ...

Skand ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bor":

Układ okresowy pierwiastków (plansza 20) spotykane są w przyrodzie wyłącznie w związkach, w których są dwuwartościowe. BOROWCE Do grupy Borowców zalicza się następujące pierwiastki: glin (Al), gal (Ga), ind (In), tal ...

Pierwiastki bloku p (plansza 9) redoks Tl(I)  ↔  Tl(III). Związki talu są silnie toksyczne. Barwią płomień na zielono.  Bor zaliczany jest do niemetali. Pod względem chemicznym zbliżony do krzemu. Spala się ...

Pierwiastki bloku p (plansza 8) e height=434 width=770 > Charakterystyka Borowców stopnie utlenienia: +3 i +1 (tal tworzy obok Tl(OH)3 również TlOH) - w ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie