Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Bridgestone

Bridgestone

Bridgestone
Bridgestone

Forma prawna Spółka akcyjna
Data założenia 1931
Lokalizacja Kurume
Siedziba Tokio
PrezesShoshi Arakawa
Branża Opony , Chemia
Produkty produkcja opon, art. budowlane, rowery
Zatrudnienie skonsolidowane 133 752
Obroty 22,8 mld USD (2005)[1]
Dochód 1,53 mld USD (2005)[1]
Kapitał zakładowy 126 mld jenów
Strona internetowa

Firma Bridgestone ( jap. 株式会社ブリヂストン Kabushiki-gaisha Burijisuton) została założona w 1931 roku przez Shōjirō Ishibashiego w mieście Kurume w Japonii .

Nazwa Bridgestone pochodzi z dosłownego tłumaczenia z języka japońskiego na angielski nazwiska założyciela, a następnie przestawienia i połączenia wyrazów. Nazwisko Ishibashi oznacza stone bridge (kamienny most) co po przestawieniu i połączeniu daje nazwę firmy.

Firma jest obecnie największym producentem wyrobów gumowych i opon na świecie. Bridgestone zajmuje trzecie miejsce wśród przedsiębiorstw na rynku Ameryki Północnej, przegrywając z pozostałą pierwszą dwójką z "Wielkiej Trójcy" producentów ogumienia, tj.: Michelin oraz Goodyear Tire & Rubber Company.

Po II wojnie światowej Bridgestone rozpoczął produkcję motocykli , jednakże największa część dochodu firmy pochodziła ze sprzedaży opon głównie dla firm motoryzacyjnych, takich jak Honda , Suzuki , Toyota i Yamaha .

Oprócz opon Bridgestone produkuje: części samochodowe (koła gumowe, elementy tłumiące hałas, amortyzatory), przemysłowe wyroby gumowe (pasy transmisyjne, bębny gumowe, odbijacze portowe, pokrycia dachowe, izolacje), produkty chemiczne (pianki i materiały budowlane), artykuły sportowe (rowery, piłki i kije golfowe, piłki tenisowe, deski surfingowe, buty) (wyroby te stanowią około 20 procent sprzedaży przedsiębiorstwa).

Produkty te wytwarza się w ponad 40 zakładach oponiarskich oraz 60 zakładach nie związanych z oponiarstwem na sześciu kontynentach.

Przedsiębiorstwo Bridgestone jest właścicielem szerokiej sieci sklepów detalicznych, wliczając 2300 sklepów w Ameryce Północnej oraz 700 na terenie Japonii. Jest również reprezentowane przez dziesiątki tysięcy niezależnych przedsiębiorstw handlu detalicznego w ponad 150 krajach na całym świecie[2].

Geograficzny podział sprzedaży wygląda następująco: 44 procent sprzedaży trafia do Ameryki Północnej oraz Południowej, 37 procent do Japonii, 11 procent do Europy, a pozostałe 8 procent do innych miejsc (Afryka, Azja, obszar Pacyfiku poza Japonią)[2]. Firma zajmuje się również produkcją wyrobów niezwiązanych z rynkiem oponiarskim, do których należą: części do pojazdów, w szczególności części tłumiące hałas oraz wibracje, takie jak łożyska silnikowe oraz amortyzatory pneumatyczne, produkty przemysłowe, takie jak pianka poliuretanowa, taśmy przenośnika oraz gąsienice wykonane z gumy do ciągników gąsienicowych, materiały konstrukcyjne oraz wyroby dla inżynierii lądowej i wodnej, produkty sportowe – piłki golfowe i kije golfowe, piłki tenisowe wraz z rakietami i rowery.

Ważną datą dla koncernu jest 1988 rok - wykup amerykańskiego giganta oponiarskiego Firestone . Odtąd firma ma na świecie dwie wiodące marki Bridgestone i Firestone. W Polsce firma sprzedaje także swoje opony pod markami Dayton i First Stop (pod tą nazwą funkcjonuje także sieć autoryzowanych przez Bridgestone serwisów).

W Poznaniu Bridgestone zatrudnia około 1400 osób i produkuje na dobę ponad 23 000 opon wysokich osiągów do samochodów osobowych, w tym opony typu Run Flat. Zakład do 2012 roku będzie wytwarzał 30 000 opon na dobę. Koncern posiada także fabrykę poduszek do naczep (Firestone Industrial Products Poland) w Wolsztynie oraz gąsienic dla pojazdów budowlanych (Bridgestone Diversified Products Poland) w Żarowie w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej . W 2009 roku rozpoczęła się produkcja opon do samochodów ciężarowych w fabryce w Stargardzie Szczecińskim w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej .

Jako dostawca ogumienia firma Bridgestone zdobyła w Formule 1 po siedem mistrzostw kierowców i konstruktorów z zespołami West McLaren - Mercedes i Ferrari . Od 2007 do 2010 roku jest wyłącznym dostawcą opon w Formule 1. Po sezonie 2010 firma odchodzi z F1. Nowym dostawcą opon aż do 2013 roku będzie włoski koncern Pirelli.

Marki opon produkowane przez koncern Bridgestone:[2] Bridgestone, Firestone , Dayton , Seiberling, Road King, Gillette, Peerless

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Bridgestone":

Tokio Meiji) w Meiji-jingū Gai-en – sztuka japońska epoki przejścia od Edo do nowoczesnościBridgestone Bijutsukan – ekspozycja europejskiego malarstwa, szczególnie impresjonizmu, postimpresjonizmu i modernizmu, także ...

Cagliari ...

Team Lotus ...

Bridgestone BridgestoneBridgestone Forma prawna Spółka akcyjna Data założenia 1931 Lokalizacja Kurume Siedziba Tokio PrezesShoshi Arakawa Branża Opony , Chemia Produkty produkcja opon, art. budowlane, rowery Zatrudnienie skonsolidowane 133 752 Obroty 22,8 ...

Portal:Japonia ...

Poznań oraz chemicznego. W branżę tę zainwestowały wielkie międzynarodowe koncerny, takie jak: Beiersdorf, Bridgestone, Exide, Imperial Tobacco, MAN, Kraft, Pernod Ricard, SABMiller, Unilever, Volkswagen, czy ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bridgestone":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie