Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska

Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska

Flaga Angielskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej w latach 1600-1707
Flaga Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej w latach 1707-1801
Flaga Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej w latach 1801-1858

Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska ( ang. British East India Company, początkowo Angielska Kompania WschodnioindyjskaEnglish East India Company, czasami potocznie nazywana John Company) – kompania handlowa angielskich inwestorów, z siedzibą w Londynie , działająca od 1600 roku do 1858 roku, głównie na terenie dzisiejszych Indii , także w Azji Południowo-Wschodniej i na Dalekim Wschodzie .

Działalność kompanii zapoczątkowała królowa angielska Elżbieta I nadając jej przywilej monopolu handlowego z Wschodnimi Indiami. Na terenach kolonizowanych przez Brytyjczyków, instytucja ta miała szerokie uprawnienia polityczne i administracyjne daleko wykraczające poza tradycyjny handel. Mogła utrzymywać własną armię, zawierać układy polityczne, miała prawo do posiadania własnej waluty . Na przestrzeni XVII i XVIII wieku podbiła Indie , budując szereg fortów i faktorii , które zapoczątkowały powstanie aglomeracji , takich jak: Surat ( 1612 ), Madras ( 1639 ), Kalkuta ( 1690 ).

W roku 1614 kompania rozpoczęła swą działalność w Chinach , tam też powstała aglomeracja Hongkong . Działała również na terenie Azji południowo-wschodniej przyczyniając się do powstania Singapuru . W czasie swej działalności, z kompanii handlowej, przeistoczyła się w absolutnego władcę Indii. Do 1760 roku w praktyce wyeliminowała wpływy francuskie na terenie Indii (rywalizacja z Francuską Kompanią Wschodnioindyjską ). Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska, była w czasie swej działalności jednym z głównych filarów rozwoju ekonomicznego Anglii i miała ogromny wpływ na imperialną politykę tego kraju.

W roku 1813 rząd brytyjski zniósł monopol kompanii na handel, a w roku 1833 ograniczył działalność kompanii do funkcji administracyjnych. W 1858 rząd brytyjski przejął rządy w Indiach. Kompania została rozwiązana formalnie w roku 1874 .

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska":

1972 ...

Akcja (prawo) ...

Nowa Anglia ...

Dire Straits ...

Romeo i Julia (film 1996) ...

1731 ...

1878 ...

1848 ...

Pionier (wojsko) ...

XXI wiek ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska":

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 11) ...

144 I wojna światowa. Rewolucja w Rosji (plansza 12) ...

23. Socjaldemokracja (plansza 17) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie