Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

International Business Machines Corporation

International Business Machines Corporation

International Business Machines Corporation Inc.
International Business Machines Corporation Inc.
Forma prawna Spółka akcyjna
Data założenia 1889
LokalizacjaArmonk, NY , USA
Ważni pracownicySamuel J. Palmisano, dyrektor generalny IBM & CEO
Mark Loughridge SVP & CFO
Dan Fortin, dyrektor (Kanada)
Frank Kern, dyrektor (Azja)
Nick Donofrio, EVP (Innowacja & Technologia)
Bruno Di Leo, dyrektor IOT (północno-zachodnia Europa)
Dominique Cerutti, dyrektor IOT (południowo-zachodnia Europa)
Anna Sieńko, dyrektor generalny IBM Polska
Branża usługi konsultingowe i informatyczne, Systemy komputerowe , oprogramowanie , systemy sieciowe, pamięci masowe i rozwiązania z zakresu mikroelektroniki .
Zatrudnienie 398 455 ( 2008 )
Obroty 103,6 miliardów USD ( 2008 )
Dochód 16,7 miliardów USD ( 2008 )
Strona internetowa
Laptop IBM Thinkpad R51

IBM ( ang. International Business Machines Corporation; potocznie zwany Big Blue, NYSE : IBM ) – jeden z pierwszych koncernów informatycznych.

Obecnie firma oferuje rozwiązania w oparciu o usługi doradcze i informatyczne oraz oprogramowanie i sprzęt . Jej główną siedzibą jest Armonk w pobliżu Nowego Jorku .

Zatrudniając 398 455[1] pracowników na całym świecie i osiągając przychód w wysokości 103,6 miliarda[2] USD ( 2008 ) firma osiągnęłą zysk w wysokości 16,7[2] miliardów USD . IBM jest największą firmą branży informatycznej świata. Posiada przedstawicielstwa w 170[3] krajach. Jej akcje notowane są na New York Stock Exchange od 11 listopada 1915 roku.

IBM zajmuje się praktycznie każdym segmentem rynku informatycznego, poczynając od komputerów klasy mainframe , a kończąc na nanotechnologii . Od kilku lat coraz większe znaczenie w firmie mają usługi konsultingowe, a nie, jak wcześniej, produkcja. Samuel J. Palmisano wybrany został na CEO w styczniu 2002 roku właśnie za swój wkład w rozwój działalności konsultingowej firmy (rozwinięcie działu Global Services).

Spis treści

Historia

Początki IBM-a sięgają wielu lat przed wynalezieniem komputera . Firma została zapoczątkowana jako Computing Tabulating Recording (CTR) Corporation. 15 czerwca 1911 r. w Binghamton ( Nowy Jork ) firma wchłonęła trzy inne przedsiębiorstwa: Tabulating Machine Corporation, Computing Scale Corporation i International Time Recording Company. Prezesem firmy był w tym okresie Herman Hollerith . 14 lutego 1924 r. CTR zmieniła swoją nazwę na International Business Machines Corporation.

Firmy, z których powstał CTR wytwarzały szeroką gamę produktów, między innymi systemy pomiaru czasu pracy, wagi, krajalnice do mięsa i (co najważniejsze dla rozwoju komputerów) karty perforowane . Z czasem CTR skoncentrował się głównie na kartach perforowanych , zaprzestając działalności w pozostałych dziedzinach.

RokPrzyznane patenty
2005 2941
2004 3248
2003 3415
2002 3288
2001 3411
2000 2886
1999 2756
1998 2658
1997 1724
1996 1867
1995 1383
1994 1298
1993 1087
Linki do lat prowadzą do stron z osiągnięciami firmy IBM w danym roku

IBM PC

Komputer IBM PC 5150

Premiera komputera osobistego firmy IBM miała miejsce 12 sierpnia 1981 roku w nowojorskim hotelu Astoria pięć lat po premierze komputera Apple I firmy Apple Computer .

Komputer posiadał 16 kB pamięci RAM , zamiast twardego dysku stację dyskietek 5,25" o pojemności 180 kB i kosztował ponad 2,5 tys. dolarów . Jego wyprodukowanie zajęło firmie rok.

Za ojca obecnego peceta uważa się Philipa Estridge'a, szefa laboratorium IBM, który przy opracowywaniu prototypu postanowił skorzystać z podzespołów ogólnodostępnych na rynku - dotychczas przy konstrukcji dużych maszyn IBM zawsze korzystał z własnych części. Napisanie systemu operacyjnego do nowego komputera zlecono maleńkiej wówczas firmie Microsoft z Seattle , której właścicielem był 25-letni Bill Gates .

Po czterech latach od premiery dział sprzedaży PC zatrudniał już 10 tys. osób i przyniósł firmie IBM 4,5 mld dolarów obrotu. Stało się tak dzięki udostępnieniu innym przedsiębiorstwom licencji na produkcję podobnych maszyn (zwanych potocznie pecetami ), co uważa się za decyzję mającą ogromny wpływ na rynek.

W II kwartale 2005 roku za 650 mln dolarów w gotówce oraz wart 600 mln dolarów pakiet 18,9% akcji, IBM sprzedał swój dział komputerów PC chińskiej firmie Lenovo , lokującej się na 9. miejscu w czołówce światowych producentów komputerów osobistych . Dzięki temu Lenovo zajmuje obecnie 4. miejsce na świecie pod względem sprzedaży.

Kultura firmy

Na przestrzeni lat IBM stawał się coraz bardziej zorientowany technologicznie ; w 2003 roku ponad 178000 pracowników było związanych z procesem technologicznym, z czego 38000 pracowało nad oprogramowaniem.

Dawniej, pracownika firmy cechował niebieski garnitur , biała koszula i ciemny krawat . Od początku lat 90 IBM rozluźnił te wymagania i obecnie pracownicy firmy nie wyróżniają się pod tym względem od pracowników innych firm.

W ostatnich latach IBM zaangażował się w ruch Open Source . Firma zainwestowała miliardy dolarów w usługi i oprogramowanie oparte na GNU/Linuksie .

IBM w Polsce

W Polsce firma IBM pojawiła się już w roku 1935 otwierając przedstawicielstwo w Warszawie . W kolejnych latach funkcjonowała zgodnie z prawem polskim jako:

1935 - Polski Hollerith
1938 - Watson Business Machines
1966 - IBM ROECE Marketing
1978 - Biuro IBM WT EMEA

od 1983 działały przedstawicielstwa krajowe

1983 - EXIMPOL
1988 - IAIZ
1989 - DERNAN
1991 - powstał IBM Polska z siedzibą w Warszawie, obecnie firma posiada oddziały również w Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Krakowie
1996 - rozpoczęło swoją działalność Centrum Edukacyjne IBM
2000 - powstało jedno z pierwszych Centrów Obliczeniowych (Data Center)
2003 – zaczęło działać IBM Innovation Center, którego celem jest ulepszanie rozwoju aplikacji dla produktów IBM
2005 - otwarto w Krakowie laboratorium "IBM Software Laboratory in Central Eastern Europe"

Doradztwo biznesowe świadczy dział IBM Global Business Services, utworzony w 2002 roku w wyniku przejęcia części doradczej PwC Consulting. Usługi z zakresu budowy i modernizacji infrastruktury informatycznej leżą w kompetencjach działu IBM Global Technology Services . Dostarczaniem rozwiązań softwarowych zajmuje się dział IBM Software Group. IBM to także wiodący dostawca sprzętu informatycznego - w ofercie działu Systems and Technology Group znajduje się szeroka gama rozwiązań, zarówno dla firm z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw, jak i korporacji międzynarodowych.

Specjalistyczne ośrodki

W ramach IBM Polska istnieje kilka ośrodków świadczących specjalistyczne usługi wspierające działalność firmy w Polsce i na świecie. W Warszawie w 1996 roku rozpoczęło działalność Centrum Edukacyjne IBM, a w 2000 roku powstało jedno z pierwszych w Polsce Centrów Obliczeniowych (Data Center) na potrzeby świadczenia usług outsourcingowych. Od 2003 roku działa IBM Innovation Center, którego podstawowym zadaniem jest wspieranie rozwoju aplikacji dla produktów IBM. W Krakowie powstał ośrodek świadczący usługi outsourcingu procesów biznesowych - Business Transformation Outsourcing (BTO), a w grudniu 2005 roku swoją działalność zainaugurowało Laboratorium Oprogramowania IBM. Jest to pierwsze tego typu centrum w Europie Środkowo-Wschodniej. Do głównych zadań centrum należy projektowanie i implementowanie produktów software'owych. Krakowskie laboratorium dołączyło do sieci 40 placówek programistycznych IBM zajmujących się rozwojem najbardziej innowacyjnych produktów firmy. Przy wrocławskim oddziale firmy działa Centrum Tłumaczeniowe IBM.

Współpraca z Partnerami Handlowymi

IBM Polska stale wzmacnia współpracę ze swoimi Partnerami Handlowymi, poszerzając ofertę kierowaną do firm partnerskich. W czerwcu 2005 roku powstała nowa jednostka organizacyjna - Channel One, której celem jest koordynacja oraz wspieranie dynamicznego rozwoju współpracy IBM z firmami partnerskimi, z uwzględnieniem ich specyfiki branżowej oraz modelu biznesowego. Zadaniem Channel One jest również promowanie partnerów w identyfikacji i realizacji samodzielnych projektów opartych na technologii IBM, wzmacnianie współpracy między firmami integratorskimi, a IBM oraz zwiększanie udziału oferty technologicznej IBM w ofercie firm partnerskich. W 2006 roku firma IBM, we współpracy z partnerami biznesowymi, otworzyła we Wrocławiu, Żywcu i Warszawie Centra Technologii IBM. Jednym z obszarów działania ośrodków jest testowanie aplikacji przez polskich producentów oprogramowania. Centra Technologii oferują również specjalistyczne szkolenia, warsztaty i konsultacje oraz sprzęt firmy IBM.

IBM dla małych i średnich przedsiębiorstw

Dostarczanie rozwiązań informatycznych dla małych i średnich przedsiębiorstw jest jednym z priorytetowych elementów strategii IBM Polska. We współpracy z partnerami handlowymi, IBM opracował portfolio produktów i usług Express. Wśród rozwiązań Express znajdują się usługi, oprogramowanie i opcje finansowania (usługi świadczone przez IBM Global Financing), dopasowane specjalnie do potrzeb oraz możliwości małych i średnich firm.

Zaangażowanie społeczne IBM Polska

IBM Polska aktywnie uczestniczy w życiu społecznym kraju, wspiera edukację informatyczną i promuje informatyzację. Firma wspiera studentów, użytkowników nowych technologii, organizacje branżowe i instytucje edukacyjne. Jednym z szerzej rozwiniętych programów jest Inicjatywa Akademicka stworzona w celu wspierania edukacji w zakresie nowoczesnych technologii oraz rozwijania współpracy firmy z uczelniami wyższymi z całego świata. Poprzez specjalne programy edukacyjne, Inicjatywa Akademicka promuje wybitne uzdolnienia studentów i absolwentów uczelni technicznych. Obecnie w wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy IBM, a ośrodkami akademickimi uczestniczy ponad 150 uczelni z całego świata, w tym 31 z Polski.

Profil IBM Polska

Technologia IBM

IBM nie wynalazł komputera osobistego , ale stworzona przez niego w 1981 roku architektura stała się przemysłowym standardem. Microsoft i Intel zostali czołowymi dostawcami dwóch głównych części tej architektury.

IBM opracował wiele kluczowych technologii używanych w informatyce, między innymi dysk twardy Winchester, kursor (wskaźnik na ekranie) oraz dyskietkę .

IBM jest producentem systemów operacyjnych AIX , OS/2 , PC-DOS , opracował również wiele standardów komputerowych np. MCA , złącze klawiatury i myszy typu PS/2 i VGA .

Logo firmy zostało zaprojektowane przez Paula Randa .

Około 1992 roku firma IBM weszła na rynek rozrywki, produkując stacjonarną konsolę do gier Atari Jaguar . Była to pierwsza na świecie konsola wykonana w 64-bitowej architekturze.

Zobacz też

IBM Lotus Software:

Dział Usług Informatycznych - IBM Global Technology Services

Przypisy

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "International Business Machines Corporation":

Oddychanie komórkowe ...

Studia ...

Tampere ...

Wiktor Sukiennicki ...

1972 ...

Taylor Swift ...

Paź ...

Romeo i Julia (film 1996) ...

David Garrick ...

1977 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "International Business Machines Corporation":

Czasowniki Frazowe - Phrasal verbs, część 2 (plansza 20) ...

Owady i pajęczaki (plansza 4) ...

229. Górnictwo,kopalnictwo i przetwórstwo przemysłowe w Polsce (plansza 19) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie