Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Bydgoskie Przedmieście

Bydgoskie Przedmieście

Herb Torunia
Bydgoskie Przedmieście
dzielnica Torunia
Statusdzielnica
Założono1829
Strefa numeracyjna (+48) 056
Kod pocztowy 87-100

Bydgoskie Przedmieście (niem. Bromberger Vorstadt) - jedna z prawobrzeżnych dzielnic Torunia .

Spis treści

Pochodzenie nazwy dzielnicy

Toruń, domy z muru pruskiego przy ul. Bydgoskiej

Osiedle stanowiło kiedyś tereny podmiejskie Torunia, skierowane w stronę Bydgoszczy . Było pierwszym osiedlem kompleksowo zabudowanym na taką skalę poza granicami Starego Miasta (murów miejskich). Było także usytuowane za średniowieczną "Bramą Starotoruńską".

Obecnie jest dzielnicą położoną w bezpośrednim sąsiedztwie centrum, jednak ze względów historycznych zachowano w nazwie słowo "Przedmieście".

Historia

Najwcześniejsze ślady bytności człowieka na tym obszarze sięgają neolitu - przy ul. Mickiewicza odkryto ślady kultury pucharów lejkowatych . W średniowieczu część dzisiejszego Bydgoskiego Przedmieścia położoną najbliżej Wisły - tzn. Rybaki , zamieszkiwali rybacy i flisacy, na terenie przedmieścia była także wydobywana glina służąca za surowiec toruńskim cegielniom. W tamtym okresie osiedle miało charakter podmiejskich rezydencji oraz rozległych ogrodów bogatszej części mieszkańców.

Bydgoskie Przedmieście, ul. Sienkiewicza, atlant wspierający wykusz

W 1797 powstał tu bardzo efektowny, najstarszy w Polsce ogród zoobotaniczny , który zgodnie z wolą zmarłego 27 czerwca 1827 r. założyciela, Johanna Gottlieba Schultza, stał się własnością Gimnazjum Toruńskiego .

W XIX wieku Bydgoskie Przedmieście stało się placem intensywnej zabudowy, dla przeżywającego duży rozkwit Torunia, któremu brakowało terenów pod inwestycje w ciasnej zabudowie średniowiecznej Starówki . W roku 1817 powstał zamysł stworzenia rozległego Parku Miejskiego, który z racji tego, iż swym zasięgiem obejmował tereny użytkowane wcześniej przez cegielnię, nazwany został "Parkiem Cegielnia" ("Ziegelei-Park"). Jest to jeden z najstarszych parków w Polsce o charakterze otwartym (udostępnionym publicznie).

W roku 1884 na zachodnim skraju dzielnicy powstały koszary ułanów. Na przełom XIX i XX w. przypada gwałtowny rozwój budownictwa mieszkaniowego - powstała m.in.: zabudowa ulicy Mickiewicza (ówczesnej Mellienstrasse), przełom wieków to także okres powstania kompleksu koszar oraz budynków szkolnych przy dzisiejszej ul. Sienkiewicza (ówczesnej Schulstrasse i Pestalozzistrasse - pn. część ulicy).

16 maja 1891 r. Bydgoskie Przedmieście zostało połączone linią tramwajową z centrum Torunia - tu też ulokowano zajezdnię tramwajową . W okresie międzywojennym na terenie dzielnicy ulokowane zostały dwie z pięciu placówek dyplomatycznych Torunia (niemiecka i belgijska), natomiast w okresie okupacji hitlerowskiej w jednej z kamienic przy ul. Bydgoskiej mieścił się posterunek Gestapo .

Zawsze należała do eleganckiej, prestiżowej dzielnicy elit. W okresie PRL zabrano kamienice prawowitym właścicielom i przydzielono je osobom przypadkowym. Spowodowało to spore zaniedbania w utrzymaniu infrastruktury. Obecnie trwa proces sprzedaży prywatnym właścicielom, dzielnica odzyskuje dawny blask.

Charakter osiedla

Brama "Parku Cegielnia" w Toruniu

Dzielnica graniczy od zachodu z Portem Drzewnym, od północy z Bielanami , od wschodu ze Starówką , a od południa z Wisłą .

W przeważającej części są tu reprezentacyjne, zabytkowe secesyjne kamienice XIX-wieczne oraz rezydencje jednorodzinne, często o charakterze zabudowy szachulcowej (tzw. mur pruski ). Wzdłuż ulicy Słowackiego stoją stare przedwojenne wille Torunia. Po wojnie zabrano je prawowitym właścicielom i poprzez zarząd ADM oddano w użytkowanie rodzinom bezdomnym, przez co ich część uległa zniszczeniu i nie była modernizowana, niejednokrotnie nawet przez cały PRL . Państwowa własność i brak należytego nadzoru właścicielskiego przez prawie 50 lat stały się głównym źródłem zaniedbań. Obecnie trwa żmudny proces wykupu, reprywatyzowania i modernizowania kamienic.

Popiersie Schillera z Ławki Schillera w Toruniu

Zabudowa zabytkowa jest częściowo uzupełniana nowymi plombami, kamienicami lub budynkami wielorodzinnymi, zazwyczaj o niższej zabudowie (2-3 piętrowe).

Południową część osiedla stanowi najstarszy publiczny Park Miejski na ziemiach polskich, założony w 1817 roku (niektóre źródła: 1822 ). Piękny, zabytkowy, z liczną architekturą parkowo-ogrodową (fontanny, ławeczki, staw z łabędziami, tor saneczkowy, tereny rekreacyjne nad Wisłą. Rarytasem jest świeżo odrestaurowana dzięki staraniom toruńskiego fotografika Jacka Chmielewskiego ławka Schillera, na cześć wielkiego niemieckiego pisarza epoki romantyzmu.

W części wschodniej znajduje się najstarszy w kraju Ogród Zoobotaniczny , założony w 1797 roku przez J.G. Schultza. Obecnie poza ogromnymi zbiorami botanicznymi i bogatymi zoologicznymi posiada także ptaszarnię i herpetarium . Największymi zwierzętami ogrodu są żubry i niedźwiedzie.

Od zachodu znajduje się zabytkowa hala wystawowa , zaprojektowana przez architekta K. Ulatowskiego w stylu mauretańskim i wybudowana w 1928 roku. Obecnie mieści zmodernizowane Centrum Targowe PARK Targi Toruńskie . Wystawowe ogrody w stylu francuskim, zniszczone w okresie PRL, są obecnie odrestaurowywane, a zieleń - odtwarzana.

Infrastruktura

Wnętrze zajezdni tramwajowej
Centrum Targowe Park w Hali Wystawowej

Osiedle posiada szkoły, przedszkola, liczne placówki handlowe. Bardzo dobra infrastruktura rekreacyjna (elegancki Park Miejski w stylu angielskim). Dwa kościoły, trzy stacje benzynowe. Kilkanaście mniejszych placówek handlowych, na terenie po Polsporcie powstał Pasaż Zieleniec wraz z supermarketem Piotr i Paweł . Jest to pierwsza z większych placówek handlowych w tej dzielnicy. Na zachodnim skraju osiedla budowane są dwie duże placówki handlowe z galeriami handlowymi:

  • na terenie po Stadionie Żużlowym (kapitał zachodni) – Centrum Plaza
  • duże tereny po Polchemie (kapitał toruński)

Komunikacja:

Na terenie osiedla znajduje się także Miejskie schronisko dla zwierząt, Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna , stadnina koni, Caritas Toruń Diecezji Toruńskiej, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych , oddział ZUS , Książnica Kopernikańska w Toruniu , Urząd Dozoru Technicznego , Biuro Pomorskie PAH , Urząd Statystyczny i wiele innych. W dzielnicy siedzibę ma Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika , Wydział Sztuk Pięknych oraz niektóre instytuty i zakłady UMK. Istnieją tu także dwa wojewódzkie szpitale: Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny oraz Wojewodzki Osrodek Lecznictwa Psychiatrycznego.

Zabytki i atrakcje turystyczne

Toruń, dom na rogu Słowackiego i Matejki
Detal zdobiący drzwi kamienicy przy ul. Konopnickiej
Siedziba Konsulatu Generalnego III Rzeszy w Toruniu dzisiaj (budynek w głębi)

Bydgoskie Przedmieście jest najbardziej, obok Starówki , wypełnionym zabytkami osiedlem w Toruniu .

  • Park Miejski, jeden z najstarszych publicznych parków miejskich w Polsce, został założony w 1817 . Obejmuje 25 ha (z czego 0,5 ha to układ wodny), znajdująca się tu niegdyś restauracja Gustava Behrenda (4 000 miejsc, muszla koncertowa) uchodziła za największe miejsce wycieczkowe w Prusach Zachodnich . Wśród elementów architektury parkowej znajduje się:
    • odrestaurowana ławka Schillera, upamiętniająca niemieckiego pisarza epoki romantyzmu
    • staw z łabędziami
    • rzadkie założenia parkowe o bogatej florystyce i charakterze parków angielskich
    • elementy małej architektury, rzeźby
    • tor saneczkowy
  • Ogród Zoobotaniczny , najstarszy, założony w 1797 ogród w Polsce . Ogród jest sukcesywnie rozbudowywany, posiada bardzo bogaty zbiór roślin, zwierzynę krajową i zagraniczną, herpetarium i ptaszarnię . Jego powierzchnia wynosi prawie 4 ha, zgromadzono na niej 55 gatunków drzew, 24 gatunki krzewów i około 50 gatunków zwierząt. W ogrodzie aktywnie działa Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Ekologicznej. Organizowanych jest wiele imprez dla dzieci i młodzieży m.in. festyny z okazji Dnia Dziecka oraz wystawy, w tym Wystawa Fotografii Przyrodniczej "Toruń w obiektywie". Znajduje się tu:
    • zabytkowy dworek z XVIII wieku , zbudowany na średniowiecznych fundamentach (prawdopodobnie krzyżackiej wieży obserwacyjnej). Według jednej z legend w miejscu dworku miała się niegdyś znajdować świątynia Wenery , postawiona przez rzymskiego legionistę Thorundusa - legendarnego założyciela Torunia
    • Zabytkowa drewniana willa Laegnera z unikalną polichromowaną boazerią z 1900 , przeniesiona w 2002 z dzielnicy Mokre z ul. Kościuszki 73 i odrestaurowana.
    • obelisk-pomnik ku czci twórcy ogrodu J. Schultza w 1797 roku, z charakterystyczną figurką ptaka
    • grobowiec założyciela Ogrodu Johanna Gottlieba Schultza
  • zajezdnia tramwajowa powstała po roku 1891 , wielokrotnie rozbudowywana
  • kompleksy koszar (ul. Asnyka, Mickiewicza oraz Sienkiewicza)
  • obiekty związane z fortową Twierdzą Toruń , m.in.: Fort IX (fort artyleryjski pośredni powst. w l. 1882 - 1885 noszący imię Bolesława Chrobrego - do r. 1920 Heinricha von Plauen)
  • kompleks budynków szkolnych położony wzdłuż ul. Sienkiewicza (obecnie m.in.: Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz V Liceum Ogólnokształcące)
  • dawny przytułek dla starców i sierot (Siechenhaus Wilhelm August Stiftung) z r. 1886 (ul. Sienkiewicza)
  • budynek dawnego szpitala obywatelskiego przy ul. Słowackiego
  • budynki mieszkalne (głównie okazałe kamienice czynszowe skupione wzdłuż ul. Mickiewicza) oraz wille zbudowane w technice szachulcowej (m.in. dom w typie tzw. Doppelhaus przy ul. Bydgoskiej 34/36)
  • szachulcowy budynek (ul. Bydgoska 26), w którym od roku 1921 działał pensjonat "Zofijówka" - mieszkali tu m.in.: Stanisław Przybyszewski , Stanisław Ignacy Witkiewicz , Juliusz Osterwa
  • przystanek tramwaju konnego "Grzybek" - obiekt architektury parkowej powstały w roku 1843 , później użytkowany jako przystanek tramwaju konnego
  • gmach Dyrekcji Okręgowej Lasów Państwowych przy ul. Mickiewicza, projektu K. Ulatowskiego
Maszkaron - ozdoba kamienicy przy ul. Bydgoskiej

Galeria

Stare pocztówki

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Bydgoskie Przedmieście":

Bernardo Bellotto ...

Traktaty welawsko-bydgoskie ...

Toruń 1903 . Inne dzielnice, okolice ToruniaPoza zespołem Starego Miasta znajdują się również liczne zabytki: Bydgoskie Przedmieście ruiny zamku Dybowskiego ruiny zamku w Złotorii zespół obiektów pruskiej Twierdzy Toruń z ...

André Breton ...

Sanok ...

Bydgoskie Przedmieście Herb ToruniaBydgoskie Przedmieściedzielnica Torunia StatusdzielnicaZałożono1829 Strefa numeracyjna (+48) 056 Kod pocztowy 87-100Bydgoskie Przedmieście (niem. Bromberger Vorstadt) - jedna ...

Uniwersytet Warszawski ...

Zofia Nałkowska ...

Maria Skłodowska-Curie ...

Trolejbus ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Bydgoskie Przedmieście":

Historia Ikara - inspiracją do rozważań o naturze ludzkiej (plansza 7) ...

218 Oblicza światowej kultury (plansza 6) ...

231 Upadek komunizmu w Polsce. Początki III RP (plansza 9) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie