Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Cane corso

Cane corso

Cane corso

Cane corso
Inne nazwycane de Macellaio,
italian corso Dog
italian mastiff
Kraj patronacki Włochy
Wymiary
Wysokość64-68 cm (psy)
60-64 cm (suki)
Masa45-50 kg (psy)
40-45 kg (suki)
Klasyfikacja
FCI Grupa II, Sekcja 2
nr wzorca 343
AKC FSS (Foundation Stock Service)
Wzorce rasy
FCI AKC

Cane corsorasa psów pochodząca z Półwyspu Apenińskiego .

Według klasyfikacji FCI należy do grupy II (Pinczery i sznaucery, molosy, psy górskie i szwajcarskie psy do bydła), do sekcji 2 – molosowate w typie dogowatych.

Spis treści

Rys historyczny

Rasa ta pochodzi z Półwyspu Apenińskiego . Wywodzi się od molosów asyryjskich i jest spokrewniony z mastino napoletano . Bezpośrednim przodkiem cane corso jest dawny molos rzymski canis pugnax. W niezbyt odległej przeszłości pies ten został przechowany i był rozpowszechniony na całym Półwyspie Apenińskim, we włoskich prowincjach, lecz najbardziej popularny na terenach Apulii , Lukanii i Samnium . Obecnie jest hodowany głównie w prowincjach Bari i Foggia .

Używano cane corso do polowań na grubego zwierza, a także jako stróża domostw. Imię "corso" ( łac. cohors) znaczy strażnik, opiekun (etymologia niepewna). Według Krämer[1] corso oznacza dzika i określenie to przylgnęło do psów, które we Włoszech pomagały między innymi w polowaniach na te zwierzęta.

Wygląd

Głowa cane corso

Budowa

Typ tej rasy nadal nie jest ujednolicony, ponieważ rasę tę odbudowywano w latach 70. po prawie całkowitym jej wyginięciu. Wyróżniamy dwa typy psów rasy cane corso: wysoki, o długich kończynach, dość długiej kufie i nie najlepiej zaznaczonym stopie oraz pies średniej wielkości o krótkiej kufie i stopie bardzo wyraźnie zaznaczonym. Preferuje się jednak psy drugiego typu. Są to psy o atletycznej, muskularnej budowie i wyraźnie zaznaczonym kątowaniu kończyn tylnych. Muszą sprawiać wrażenie zdrowych, mocnych psów.

Szata i umaszczenie

Sierść krótka, błyszcząca z niewielkim podszerstkiem . Umaszczenie może być : czarne, grafitowe, ciemnoszare, jasnopłowe (tzw.żółtawe), płowo-czerwone i pręgowane, zawsze z czarną maską. Dopuszczalne są małe znaczenia na klatce piersiowej lub końcach łap, u psów płowych i pręgowanych czarna lub szara maska nie powinna wychodzić poza linię oczu. Niedopuszczalne są białe łaty.

Zachowanie i charakter

Cane corso italiano jest zrównoważonym psem jednego pana. Są to psy o silnym charakterze, są też niezależne i mają skłonności do dominacji. W sytuacji zagrożenia dla właściciela może stać się agresywny, wobec obcych jest nieufny.

Użytkowość

Cane corso jest psem typowo obronno-stróżującym, dobrze się sprawdza po kursach w tym kierunku. Według wzorca FCI jest psem także przeznaczonym do pracy w służbach policyjnych oraz psem tropiącym.

Przypisy

  1. Eva-Maria Krämer Rasy psów, str. 263

Bibliografia

  • Eva-Maria Krämer Rasy psów, Oficyna Wydawnicza MULTICO Sp. z o.o., Warszawa 2003


Inne hasła zawierające informacje o "Cane corso":

Bydgoskie Przedmieście ...

Charlie Chaplin ...

Wały Hetmańskie ...

Johann Wolfgang von Goethe ...

Pies domowy Pies domowyPies domowy rasy Cane corso Systematyka Domena eukarionty Królestwo zwierzęta Gromada ssaki Podgromada ssaki żyworodne Szczep łożyskowce Rząd drapieżne Podrząd psokształtne Rodzina psowate Gatunek pies domowy Nazwa systematyczna Canis lupus f. familiarissyn. Canis familiarisCanis lupus familiaris Linneusz , ...

Dino Borgioli ...

Kondotier ...

Arnold Schwarzenegger ...

Cane corso Cane corsoCane corsoInne nazwycane de Macellaio,italian corso Dogitalian mastiffKraj patronacki Włochy WymiaryWysokość64-68 cm (psy)60-64 ...

Marcello Piacentini ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cane corso":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie