Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Carcassonne

Carcassonne

Na mapach: 43°13'N 2°21'E / 43.217, 2.35

Carcassonne
Herb
Herb gminy Carcassonne
Państwo   Francja
Region Langwedocja-Roussillon
Departament Aude
Położenie43° 13' N
2° 21' E
Wysokość81-250 m n.p.m.
Powierzchnia 65,08 km²
Ludność ( 2006 )
 • liczba
 • gęstość

46 216
675 os./km²
Kod pocztowy 11000
Kod INSEE 11069
Położenie na mapie Francji

Carcassonne
Carcassonne
Jedna z bram wjazdowych

Carcassonne ( prowan. Carcassona) – miasto i gmina we Francji , prefektura departamentu Aude .

Położone jest w Langwedocji , dawnej prowincji , przy drodze łączącej Pireneje z Masywem Centralnym . Jest oddalone o 90 km na południowy wschód od Tuluzy . Liczba mieszkańców: 46 216 2006 . Według danych na rok 1990 gęstość zaludnienia wynosiła 668 osób/km² (wśród 1545 gmin Langwedocji-Roussillon Carcassonne plasuje się na 6. miejscu pod względem liczby ludności, natomiast pod względem powierzchni na miejscu 24.).

W nowszej części miasta (Ville), leżącej po drugiej stronie rzeki Aude, wyrabia się buty, gumę i tekstylia . Carcassonne jest także centrum znaczącego obszaru uprawy winorośli . Jednak większą część dochodów miasto uzyskuje dzięki ruchowi turystycznemu związanemu z fortyfikacjami (Cité). Carcassonne odwiedza corocznie około 3 miliony turystów.

Spis treści

Historia

Pierwsze ślady osadnictwa w rejonie Carcassonne są datowane na 3500 lat p.n.e. Około 800 p.n.e. wzgórze Carsac było już ważnym ośrodkiem handlu.

Carcassonne stało się ważnym punktem strategicznym, gdy Rzymianie ufortyfikowali wierzchołek wzgórza około 100 p.n.e., a później obrali je za stolicę kolonii Julia Carsaco (potem Carcasum). Główna część północnych wałów obronnych pochodzi z tamtych czasów.

W VI wieku Carcassonne zostało przejęte przez Wizygotów , którzy następnie rozbudowali fortyfikacje (stojące tu po dzisiejsze czasy). Wizygotom udało się odeprzeć ataki Franków , jednak w 724 Carcassonne uległo Saracenom . W 759 , na rzecz Franków, odbił je Pepin Krótki .

Dzięki małżeństwu, w 1067 Carcassonne stało się własnością Raimonda Rogera Trencavela, wicehrabiego Albi i Nîmes . W kolejnych stuleciach rodzina Trencavel koligaciła się z dynastiami Barcelony i Tuluzy . Zbudowała Château Comtal (zamek) i bazylikę Saint-Nazaire.

Carcassonne stało się słynne dzięki roli jaką odegrało w trakcie krucjaty przeciw albigensom , gdy miasto stało się ich warownią. W sierpniu 1209 armia pod wodzą Simona de Montforta zmusiła mieszkańców do poddania się. Montfort został nowym wicehrabią, a Trencavela zamordowano. Montfort wzmocnił też fortyfikacje, a Carcassonne stało się twierdzą graniczną między Francją i Aragonią .

W 1240 syn Trencavela wielokrotnie próbował, bezskutecznie, odbić domenę rodu. W 1247 miasto poddało się rządom królestwa francuskiego i Ludwik IX ufundował nową część miasta po drugiej stronie rzeki Aude . On i jego następca, Filip III , zbudowali zewnętrzne wały obronne. Według opinii współczesnych twierdza była nie do zdobycia.

Podczas wojny stuletniej , w 1355 , Czarnemu Księciu (Edwardowi) nie udało się zdobyć Carcassonne, chociaż jego piechota zniszczyła dolne miasto. W 1659 , zgodnie z zapisem pokoju pirenejskiego , Roussillon , zaanektowane przez Francję, stało się jej prowincją. Odtąd znaczenie militarne Carcassonne zmalało, o fortyfikacje przestano dbać, a miasto stało się głównie ośrodkiem wymiany handlowej i produkcji tekstyliów.

Z czasem ufortyfikowana część Carcassonne uległa takiemu zaniedbaniu, że rząd francuski zaczął poważnie rozważać całkowite rozebranie twierdzy. Oficjalna decyzja została podjęta w 1849 , ale spotkała się z gwałtowną reakcją. Historyk Jean Pierre Cros-Mayrevielle i pisarz Prosper Mérimée poprowadzili kampanię na rzecz odbudowania fortecy jako historycznego pomnika. Jeszcze w tym samym roku prace rekonstrukcyjne zlecono architektowi Eugène Viollet-le-Duc . Dzisiejszy wygląd twierdzy jest głównie efektem tej dziewiętnastowiecznej rekonstrukcji.

Zabytki

Zabytkowa architektura Carcassonne stanowi największy w Europie średniowieczny kompleks urbanistyczny. Składa się z dwóch części:

  • Cité - warownego górnego miasta
  • Miasta dolnego (La Ville Basse)

W ramach miasta górnego znajdują się 2 pasma murów, z bramami i barbakanami. Fortecę tworzą fortyfikacje - podwójny pierścień wałów obronnych i 53 wież. Umieszczono ją na liście światowego dziedzictwa UNESCO .

Obwód wewnętrzny wznieśli Wizygoci w VI wieku, natomiast zewnętrzny powstał w połowie XIII wieku. Wewnątrz murów znajduje się czworoboczny zamek obronny z XII wieku i romańsko - gotycki kościół St.Nazaire ( 1096 , 1270 - 1320 ).

Ze względu na zachowanie względnie dużych fragmentów średniowiecznych murów miejskich i zabudowy "polskim Carcassonne" bywają nazywane m.in.: Szydłów w ( województwie świętokrzyskim ), Biecz w ( województwie małopolskim ), Paczków i Byczyna (w województwie opolskim ), Chełmno (w województwie kujawsko-pomorskim ) oraz Kożuchów (w województwie lubuskim ) .

Carcassonne nocą

Znane osoby

Nawiązania w kulturze

Carcassonne jest miejscem akcji w dziele Jacka Komudy – "Imię bestii" oraz Kate Mosse - "Labirynt".

Źródła

  • Witold Szolginia: Architektura. Warszawa: Sigma NOT, 1992, s. 32. . 

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Carcassonne":

Carcassonne Na mapach: 43°13'N 2°21'E / 43.217, 2.35 CarcassonneHerbHerb gminy Carcassonne Państwo   Francja Region Langwedocja-Roussillon Departament Aude Położenie43° 13' N 2° 21' E Wysokość81-250 m n.p.m. Powierzchnia 65,08 km² Ludność ( 2006 ) • liczba  • ...

Święci i błogosławieni Kościoła katolickiego Kaloger św. Kamil de Lellis św. Kamila z Auxerreśw. Kamila z Tuluzy (Kamila z Carcassonne)św. Kanut Lavard bł. Karol I Habsburg św. Karol Boromeusz św. Karol Cho Shin-ch'ol św. Karol ...

Biecz ...

Bitwa pod Poitiers (732) ...

Wojny włoskie ...

1209 ...

Rajmund VI z Tuluzy ...

Francja średniowieczna ...

Obiekty z listy dziedzictwa UNESCO w Europie ...

Aude ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Carcassonne":

111. Rola miasta w dziejach cywilizacji (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie