Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Carl Wieman

Carl Wieman

Carl Wieman

Carl Wieman (po lewej) i Eric Cornell (po prawej)
Urodzony 26 marca 1951
Corvallis
Zawód fizyk


Carl Edwin Wieman (ur. 26 marca 1951 w Corvallis, Oregon ) - amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 2001 za otrzymanie nowego stanu materii , tzw. kondensatu Bosego-Einsteina , a także za pierwsze badania jego własności.

W 1973 ukończył fizykę w Massachusetts Institute of Technology . Tytuł doktora uzyskał w 1977 na Uniwersytecie Stanforda . Od 1984 pracuje i wykłada jako profesor na University of Colorado w Boulder. Laureat Nagrody Rabiego i Medalu Franklina.

Zajmuje się m.in. wykorzystaniem laserów do badań atomów . Przez ostatnie dziesięć lat próbował przy pomocy laserowego promieniowania chłodzić i zamykać atomy w tzw. pułapce. Jest współwłaścicielem trzech patentów wykorzystujących wiedzę o laserach w praktyce. Prowadząc badania w 1995 wspólnie z E.Cornellem stworzył eksperymentalnie w temperaturze 20 nano kelwinów nowy stan materii (przewidywany już w 1924 roku hipotetycznie przez S.N.Bosego i A.Einsteina ) w postaci rozcieńczonego (rozrzedzonego) gazu atomów rubidu (tzw. kondensatu Bosego–Einsteina). Badania te otwierają możliwość tworzenia nowych generacji układów scalonych , a tym samym komputerów kwantowych o niewielkich rozmiarach i ogromnej mocy obliczeniowej. W 2001 wyróżniony za to odkrycie Nagrodą Nobla (wspólnie z E.Cornellem i niemieckim fizykiem W.Ketterlem) [1] .

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Carl Wieman":

Odense ...

1884 ...

1679 ...

Świadomość społeczna ...

Zawał mięśnia sercowego ...

1777 ...

1977 ...

1878 ...

1863 ...

Archetyp (psychologia) ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Carl Wieman":

01. Rozwój człowieka (plansza 12) ...

026. Stuttgart, część 1 (plansza 7) ...

34. Organizacje międzynarodowe ? ONZ (plansza 10) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie