Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Carlo Collodi

Carlo Collodi

Carlo Collodi

Urodzony24 listopada 1826
Zmarł26 października 1890

Carlo Lorenzini (ur. 24 listopada 1826 , zm. 26 października 1890 ), lepiej znany jako Carlo Collodi, albo po prostu Collodi, włoski pisarz i dziennikarz. Jego pseudonim, którego używał od 1856 roku , jest nazwą miasteczka w Toskanii , w którym urodziła się jego matka, Angela Orzali. Sam Collodi urodził się i zmarł we Florencji .

Collodi napisał wiele powieści i komedii, jednak najlepiej jest znany jako twórca postaci Pinokia .

Podczas wojen o niepodległość Włoch w latach 1848 i 1860 służył jako ochotnik w armii. Jego aktywne zainteresowania w sprawach politycznych, doprowadziły go do założenia satyrycznej gazety Il Lampione.

Collodi zdobył sławę już w 1856 r. powieścią In vapore. W tym samym czasie zaczął także intensywną działalność w innych politycznych gazetach w rodzaju Il Fanfulla; oraz w Komisji Cenzury Teatru. W tym okresie sporządzał rozmaite szkice satyryczne i opowiadania (czasami poprzez proste zestawienie wcześniejszych artykułów): Macchiette (1880), Occhi e nasi (1881), Storie allegre (1887).

W 1875 wkroczył w dziedzinę literatury dziecięcej z tomikiem Racconti delle los, który zawierał tłumaczenie francuskich bajek Charles'a Perraulta . W 1876 Collodi napisał Giannettino, Minuzzolo i Il viaggio per l'Italia di Giannettino, serie opowiadań, w których poprzez ironiczne myśli i czyny postaci Giannettino opowiadał się za ponownym zjednoczeniem Włoch .

Collodi zachwycił się ideą o używaniu przyjaznej i trochę łobuzerskiej postaci jako środka wyrażenia jego własnych przekonań. W 1880 zaczął pisać powieść Storia di un burattino ("Historie marionetki"), zwane także Le avventure di Pinocchio ("Przygody Pinokia "), która była wydawana w cotygodniowej gazecie Il Giornale dei Bambini (pierwsza włoska gazeta dla dzieci).

Collodi zmarł, nie zdając sobie sprawy ze sławy i popularności, która czekała jego twórczość. Zupełnie jak w powieści, Pinocchio zaczął prowadzić życie niezależne od życia autora.

Carlo Collodi został pochowany w bazylice San Miniato al Monte we Florencji.


Inne hasła zawierające informacje o "Carlo Collodi":

Order Orła Białego ...

1932 ...

Michał Bakunin ...

1613 ...

1937 ...

1938 ...

1655 ...

Święty Mikołaj (kultura masowa) ...

Literatura – przegląd chronologiczny Sienkiewicz , Miss Bretherton – Mary Augusta Ward 1883 w literaturze – Pinokio – Carlo Collodi 1882 w literaturze – The Naval War of 1812 – Theodore ...

1999 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Carlo Collodi":

111. Rola miasta w dziejach cywilizacji (plansza 6) ...

Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie