Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Centrum Manufaktura

Centrum Manufaktura

Panorama Manufaktury
Manufaktura - rynek
Galeria handlowa
Brama wjazdowa i czterogwiazdkowy hotel L'andels
Jeden z odrestaurowanych budynków
Jedna z kunsztownych lamp na rynku łódzkiej Manufaktury
Fontanna na rynku
Rynek
Wnętrze galerii handlowej

Manufaktura – jedno z największych centrów handlowo-usługowo-rozrywkowych w Polsce i jedno z największych w Europie Środkowej . Znajduje się w Łodzi , pomiędzy ulicą Zachodnią , Ogrodową, Drewnowską i ulicą Karskiego.

Spis treści

Otwarcie

Otwarcie nastąpiło 17 maja 2006 , po pięciu latach opracowywania projektu i prawie czterech latach renowacji . Powierzchnia całego centrum wynosi 27 ha (w tym 9 ha powierzchni po modernizacji i 9,5 ha powierzchni użytkowej nowo wybudowanej).

Miejsce powstania

Centrum powstało na terenach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego w Łodzi , jednego z największych fabrykantów łódzkich. Parcele zakupił Poznański w 1871 po zachodniej stronie Nowego Miasta, wzdłuż ul. Ogrodowej. Do końca XIX wieku powstał blisko 30 ha kompleks, na którym znajdowały się tkalnie, przędzalnia, bielnik i apretura, farbiarnia, drukarnia tkanin i wykończalnia, oddział naprawy i budowy maszyn, ślusarnia, odlewnia i parowozownia, gazownia, remiza strażacka, magazyny, bocznica kolejowa oraz kantor fabryczny, pałac fabrykanta i budynki mieszkalne dla robotników. Produkcja w fabryce nie odbywała się na zasadzie podziału pracy, więc nie można jej uznać za manufakturę .

Tutaj m.in. toczyła się fabuła powieści Ziemia obiecana Władysława Reymonta .

Cechy charakterystyczne

Przebudowa dawnej fabryki została tak wykonana, aby częściowo zachować dawną atmosferę tego miejsca. Dominują tu zatem stare, pofabryczne budynki z czerwonej, nieotynkowanej cegły, które zostały jednak całkowicie przebudowane wewnątrz. Zamysł wpisuje się w rewitalizacyjne działania, popularne w miastach o przeszłości przemysłowej – mające na celu zachować atmosferę urbanistyczną z przeszłości z nowoczesnym zastosowaniem budowli. W sumie rewitalizacją objęto kilkanaście hal i budynków poprodukcyjnych, zaliczonych w 1971 obwieszczeniem Konserwatora Miasta Łodzi – Antoniego Szrama – wraz z przyległym pałacem, do czterech najcenniejszych zabytków przemysłowych miasta.

Wizytówką kompleksu jest pięciokondygnacyjna była przędzalnia bawełny z czerwonej nieotynkowanej cegły przy ul. Ogrodowej, powstała w latach 1877 - 78 . 15 czerwca 2009 roku znalazł się w niej czterogwiazdkowy hotel Andel's z najwiekszym w Łodzi centrum konferencyjnym. Hotel należy do austriackiej sieci Vienna International Hotels. Został on zbudowany przez austriacką firmę Warimpex. Pozostałe budynki na terenie Manufaktury mają zbliżony wygląd, ale wielkością ustępują przędzalni.

Wyjątkiem jest tylko główna galeria sklepowa, która jest zupełnie nową konstrukcją zbudowaną ze szkła i stali. Jest ona jednak niższa od otaczających ją budynków ceglanych, dzięki czemu nie widać jej z zewnątrz.

Jedno z wejść na teren Manufaktury prowadzi przez dawną, główną bramę fabryczną przypominającą łuk triumfalny, z odrestaurowanymi żeliwnymi wrotami i mechanicznym, w pełni sprawnym zegarem.

Architekturę obiektu łączącą historię i nowoczesność zaprojektowała firma Virgile&Stone z Londynu współpracująca z biurem architektonicznym z Lyonu – Sud Architectes. Pierwotnym architektem kompleksu budynków fabrycznych był od 1872 roku Hilary Majewski .

Na terenie Manufaktury odrestaurowano w sumie 90 000 m² obiektów z cegły , stworzono m.in. ponad 3 hektarowy rynek, wybudowano parkingi na 3500 samochodów, posadzono 600 drzewek w wieku 5 lat. Cała inwestycja pochłonęła ok. 200 mln euro . Inwestorami są francuskie firmy Paris Orléans i Foncière Euris. Developerem jest firma Apsys.

Sklepy, obiekty

W Manufakturze poza sklepami znajdują się m.in.:

W Manufakturze znajduje się ok. 260 sklepów (w tym 2 hipermarkety), część usługowa która zajmuje 12 000 m² powierzchni biurowych, w tym bank. W skład kompleksu wchodzi również czterogwiazdkowy hotel Andel's z 200-ma pokojami.

W centrum Manufaktury znajduje się 3,5 hektarowy rynek. Organizowane są na nim koncerty, zawody sportowe i różnorodne imprezy. Latem część terenu zajmuje piaszczysta plaża a zimą lodowisko. Na odcinku 300 m zbudowana została na nim najdłuższa w Europie fontanna , zaprojektowana przez hiszpańską firmę GHESA, której woda jest wieczorem podświetlana i sprawia wrażenie, jakby tańczyła w rytm puszczanej z głośników muzyki.

W Manufakturze znajdzie się także aleja Starych Rzemiosł, na której można będzie znaleźć kramiki i antykwariaty. Przede wszystkim znajdą się jednak tutaj rzemieślnicy , którzy świadcząc usługi, przekazywać będą wiedzę na temat zanikających zawodów.

Klientów po terenie Manufaktury wożą dwa trambusy , pokonujące w tempie piechura trasę liczącą ok. 300 m. ( 21 listopada 2006 trambusy zaczęły kursować z placu Wolności do wejścia do Manufaktury – od strony ul. Drewnowskiej).

Wyróżnienia

  • W lutym 2007 Manufaktura została wyróżniona w konkursie CEE Real Estate Quality Awards 2006, dla najlepszego obiektu związanego z handlem i rekreacją w Europie Środkowo-Wschodniej[1] [2].
  • W marcu 2007 Manufaktura została potrójną finalistką konkursu ICSC Solal Marketing Awards, organizowanego przez Międzynarodową Radę Centrów Handlowych (International Council of Shopping Centers). W kategorii Grand Opening (Wielkie Otwarcia) jury doceniło kampanię zatytułowaną Manufaktura napędza Łódź od 1852 roku. Fashion Week, czyli Święto Mody, które odbywało się pod hasłem "Paris, Milano, Manufaktura" zostało wyróżnione w kategorii Sales promotion and events (Promocja Sprzedaży i Wydarzenia), a letnia plaża usypana na rynku, czyli akcja Raj na Ziemi została finalistką w kategorii Community Relations (Współpraca ze Społecznością)[3].
  • W czerwcu 2007 Manufaktura zwyciężyła w konkursie Urban Land Institute (międzynarodowa organizacja skupiająca specjalistów w zakresie rozwoju miast, budownictwa i inwestycji deweloperskich). W kategorii najlepszych projektów europejskich jury doceniło innowacyjność przedsięwzięcia (połączenie kultury z rozrywką i handlem w zrewitalizowanej przestrzeni), ale i poszanowanie środowiska naturalnego oraz współpracę z lokalną społecznością. W listopadzie tego samego roku Manufaktura została laureatką Urban Land Institute - Global Awards 2007. Jury brało pod uwagę m.in. dopasowanie do otoczenia, jakość zagospodarowania przestrzeni i tworzenie przestrzeni publicznej[4].
  • W czerwcu 2010 Manufaktura otrzymała Solal Gold Award 2010 w kategorii Cause Related Marketing. Uznanie Międzynarodowej Rady Centrów Handlowych (ICSC), przyznającej te prestiżowe wyróżnienia Manufaktura zdobyła kampanią „Podwójna okazja do świętowania”.

Przypisy

Zobacz też

Linki zewnętrzne


Inne hasła zawierające informacje o "Centrum Manufaktura":

Most Konstantinasa Čiurlionisa w Kownie ...

Biegun północny ...

Linz ...

Grenoble ...

Linköping ...

Tampere ...

Brno ...

Uznam ...

Meczet w Kownie ...

Romas Kalanta ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Centrum Manufaktura":

01 Znaki drogowe - kierunku i miejscowości - część 1 (plansza 12) ...

01 Znaki drogowe - kierunku i miejscowości - część 2 (plansza 17) ...

209b Tworzenie demokracji parlamentarnej w Polsce (plansza 4) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie