Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Nie znaleziono szukanej frazy! Poniżej znajduje się fraza najbardziej przypominająca szukaną.

Wertumnus

Wertumnus

Uwodzenie Pomony przez Wertumnusa
Wertumnus zamieniony w starą kobietę namawiał Pomonę do małżeństwa z nim

Wertumnus ( łac. Vertumnus, Vortumnus, Voltumnus) – w mitologii rzymskiej bóg z kręgu bóstw wegetacyjnych , jego postać jest pochodzenia etruskiego lub sabińskiego . Na podstawie etymologii ludowej[1] uznawano go za boga przemian, pór roku, dojrzewania wszystkich plonów[2] i handlu. Uważano, iż posiada umiejętność przybierania różnych postaci.

Zazwyczaj przedstawiano go jako młodzieńca bądź brodatego mężczyznę z wieńcem na głowie, który trzyma róg obfitości z owocami. Święto na jego cześć, Vertumnalia, obchodzono 25 sierpnia . W ofierze składano mu grona winorośli, kłosy pszenicy, jagody, jabłka, gruszki i śliwki.

Mity

Gdy Pomona odrzuciła jego zaloty, przybrał postać starej kobiety, udał się do ukochanej i przekonywał ją do siebie tak skutecznie, że bogini uległa jego namowom. Wówczas Wertumnus został jej małżonkiem.

Wertumnus w kulturze

Cesarz Rudolf II jako Wertumnus, Giuseppe Arcimboldo

Posąg Wertumnusa znajdował się Rzymie , w dzielnicy etruskiej u wejścia na Forum Romanum . W 1550 r. Paris Bordone stworzył obraz Pomona i Wertumnus. Ok. 1590 r. Giuseppe Arcimboldo namalował cesarza Rudolfa II jako Wertumnusa. David Teniers jest autorem powstałego w 1615 r. obrazu Pomona i Wertumnus. Francesco Melzi stworzył obraz, któremu nadał tytuł Wertumnus i Pomona. Adriaen van de Velde namalował w 1648 r. obraz zatytułowany Pomona i Wertumnus. Stanisław Trembecki nawiązał do bóstwa w wierszu pod tytułem Sofijówka pisząc: ...pysznym rzędem Koryntska kolumna, Niechaj dźwiga świątynię kochanki Wertumna...[3] W 1765 r. Francois Boucher stworzył obraz Wertumnus i Pomona. O bogu wspominał Adam Mickiewicz w epopei Pan Tadeusz : ...Słowem, wygnała Marsa Ceres gospodarna I Panuje z Pomoną, Florą i Wertumnem Nad Dobrzyńskiego domem...[4] Andrzej Sosnowski stworzył wiersz, któremu nadał tytuł Pomona i Wertumnus.

Przypisy

  1. od łac. vertere – obracać, kręcić, przekształcać
  2. zwłaszcza drzew owocowych
  3. Wertumnus, dostępny w World Wide Web: [1] .
  4. Ibidem.

Bibliografia

  1. Kopaliński W., Wertumnus, w: Słownik mitów i tradycji kultury, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1987, .
  2. Wertumnus, w: Mitencyklopedia, Encyklopedia mitów i legend, dostępny w World Wide Web: [2] .
  3. Wertumnus, w: Onet.pl, Portal Wiedzy, dostępny w World Wide Web: [3] .


Inne hasła zawierające informacje o "Wertumnus":

Voltumna ...

Wertumnus Uwodzenie Pomony przez WertumnusaWertumnus zamieniony w starą kobietę namawiał Pomonę do małżeństwa z nimWertumnus ( łac. ...

Rzymskie święta ...

Etruskowie ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Wertumnus":

Hasło nie występuje w innych lekcjach!





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie