Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cesarstwo Austriackie

Cesarstwo Austriackie

Kaisertum Österreich
Cesarstwo Austriackie
1804-(1867) 1918[1]
Flaga Cesarstwa Austrii
Flaga Cesarstwa Austrii Godło Cesarstwa Austrii
Hymn : Hymn Ludu
Położenie Cesarstwa Austrii
Język urzędowy niemiecki ,
Stolica Wiedeń
Ustrój polityczny monarchia konstytucyjna
Pierwszy cesarz Franciszek I Habsburg
Ostatni cesarz Karol I Habsburg
Status terytorium Cesarstwo
Jednostka monetarna talar austriacki, gulden , korona
Data powstania 1804
Data likwidacji 1867 , 1918 [1]
Religia dominującarzymskokatolicka
Kod samochodowy A

Cesarstwo Austriackie niem . Kaisertum Österreich – państwo powstałe w 1804 w reakcji na proklamowanie przez Napoleona I Cesarstwa Francuskiego .

W latach 1804 - 1806 wchodziło w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego . Po jego rozwiązaniu 6 sierpnia 1806 , w wyniku powstania zależnego od Francji Związku Reńskiego , istniało jako państwo dziedziczne Habsburgów do 1918 , choć od 1867 stało się jedną z dwóch części dualistycznych Austro-Węgier . Pierwszym Cesarzem Austrii został Franciszek I Habsburg , ostatni władca Cesarstwa Rzymsko-Niemieckiego jako Franciszek II. Jego następcami byli: Ferdynand I , Franciszek Józef I i Karol I .

W Cesarstwie nie przeprowadzano formalnej koronacji (w przeciwieństwie do np. Królestwa Węgier ).

Od 1815 roku Cesarstwo Austriackie było jednym z głównych decydentów europejskich, wchodząc w skład Świętego Przymierza . Jego polityką kierował przez blisko 40 lat kanclerz Klemens Metternich . O potędze Austrii świadczy fakt jej ciągłej ingerencji w wewnętrzne sprawy państw niemieckich i włoskich oraz Hiszpanii oraz ważna rola międzynarodowego arbitra podczas wojny krymskiej ( 1853 - 1856 ). Terytorium cesarstwa obejmowało Austrię właściwą, Tyrol , Czechy , Morawy , Węgry , Słowację , Chorwację , Słowenię , Galicję , Wenecję i Lombardię . Od połowy XIX wieku zaznaczył się jednak stopniowy upadek potęgi Habsburgów austriackich - klęski poniesione w czasie Wiosny Ludów przeciwko Węgrom ( 1848 - 1849 ), utrata wpływów w Niemczech , klęski w wojnie z Francją i Piemontem ( 1859 ) oraz w wojnie z Prusami (1866) oraz utrata ziem włoskich ( 1859 - 1866 ) i upadek koncepcji odbudowy Rzeszy Niemieckiej pod rządami Wiednia . Od 1879 roku Austria wchodziła w koalicję z Niemcami, która, po dołączeniu Włoch ( 1882 ) nazwana została Trójprzymierzem .

W rzeczywistości od tego momentu zaczęła tracić samodzielność polityczną i podporządkowywać się interesom niemieckiego współkoalicjanta. Trudności zewnętrzne rzutowały również na kłopoty wewnątrz imperium - germanizacyjna polityka wywołała reakcje narodowościowe, które zmusiły władze centralne do złagodzenia swojej polityki, czego skutkiem było nadanie narodom imperium autonomii politycznej i kulturowej (np. Polakom galicyjskim, Czechom) oraz przyznanie najpotężniejszemu po Niemcach narodowi imperium - Węgrom - statusu narodu współrządzącego ( 1867 ). Dzięki temu starano się zapobiec wojnom wewnętrznym i nieuniknionemu rozpadowi imperium. W latach 1914 - 1918 Austria brała udział w I wojnie światowej po stronie Niemiec , Bułgarii i Turcji . Poniesione klęski w wojnie z Serbią ( 1914 ) i Rosją ( 1914 - 1915 , 1916 ) zadecydowały o całkowitym podporządkowaniu jej polityki polityce Niemiec. O klęsce imperium zadecydowała ostateczna porażka Niemiec na froncie zachodnim ( 1918 ) oraz ruchy rewolucyjne i narodowościowe wewnątrz państwa, zakończone utworzeniem niepodległej Czechosłowacji (z ziem Czechy , Moraw i Słowacji ), Polski (w skład której weszła Galicja ) oraz Jugosławii (obejmującej m.in. Chorwację i Słowenię ) a także rozszerzenie terytorium Rumunii o należący do monarchii Siedmiogród . W wyniku traktatu z Saint-Germain-en-Laye ( 1919 ) zadecydowano o utworzeniu niepodległej Austrii , okrojonej zewnętrznie do obszaru istniejącego obecnie. Rok wcześniej ostatni cesarz Karol I zrzekł się udziału w rządach (bez formalnej abdykacji) i proklamowano republikę .

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Utworzenie dualistycznej monarchii nie likwidowało Cesarstwa Austrii


Inne hasła zawierające informacje o "Cesarstwo Austriackie":

XVI wiek ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Karl Philipp Schwarzenberg ...

Zygmunt III Waza ...

Mantua ...

Orlęta Lwowskie ...

Insurekcja kościuszkowska ...

Aleksandr Suworow ...

Cesarze rzymscy ...

1806 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cesarstwo Austriackie":

010b. Rzym (plansza 18) ...

010c. Rzym (plansza 18) ...

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie