Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Cesarstwo Zachodniorzymskie

Cesarstwo Zachodniorzymskie - umowna nazwa zachodniej części Imperium Rzymskiego po podziale dokonanym po śmierci cesarza Teodozjusza Wielkiego w 395.

Ostateczny podział imperium

Choć Cesarstwo Rzymskie kilkakrotnie już w swojej historii było dzielone pomiędzy dwóch władców (pierwszego podziału dokonał Konstantyn Wielki), to jednak zawsze udawało się to państwo zjednoczyć. Ostatecznego podziału dokonał dopiero Teodozjusz Wielki, który w 395 roku, na łożu śmierci podzielił państwo pomiędzy swoich synów Honoriusza, któremu przypadł Zachód i Arkadiusza, który został władcą Wschodu. W ten sposób Honoriusz został pierwszym władcą cesarstwa zachodniorzymskiego. Ponieważ był osobą małoletnią, praktyczną władzę w państwie posiadał jego opiekun Stylichon.

Sytuacja wewnętrzna i zewnętrzna cesarstwa

W tym okresie przybycie z Azji groźnych koczowników, nazywanych Hunami spowodowało wielką migrację plemion germańskich i innych, zamieszkujących Europę na zachód od rzeki Dunaj. Migracja ta, która przeszła do historii, jako wielka wędrówka ludów, przysparzałą wiele kłopotów Rzymianom. Rozgromione przez Hunów plemiona cofały się w panice na zachód wkraczając na ziemie rzymskie. Rzymianie na ogół wyrażali zgode na osiedlenie się obcych plemion. Jako "sprzymierzeńcom" nadawano im ziemię jako obszar osiedleńczy oraz żywność z magazynów rządowych do czasu zagospodarowania się. Jednak przybysze germańscy nie zawsze potrafili dać sobie radę z gospodarką w nowych warunkach klimatycznych, popadali wieć niejednokrotnie w kłopoty, które zmuszały ich do zmiany miejsca osiedlenia. To z kolei doprowadzało do konfliktów z ludnością.


Inne hasła zawierające informacje o "Cesarstwo Zachodniorzymskie":

XVI wiek ...

Dwudziestolecie międzywojenne na świecie ...

Cesarze rzymscy ...

1806 ...

Archeologia ...

Habsburgowie ...

Uniwersytet ...

Austro-Węgry ...

Bitwa pod Wiedniem (1683) ...

1976 ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Cesarstwo Zachodniorzymskie":

010b. Rzym (plansza 18) ...

010c. Rzym (plansza 18) ...

011. Cesarstwo Bizantyjskie (plansza 11) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie