Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie

Charles Laveran

Charles Laveran

Charles Laveran

Charles Louis Alphonse Laveran (ur. 18 czerwca 1845 w Paryżu , zm. 18 maja 1922 tamże) – francuski parazytolog , lekarz wojskowy, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii ( 1907 ).

Podobnie jak jego ojciec wybrał karierę lekarza wojskowego. W 1874 roku, kiedy miał 29 lat wygrał konkurs na stanowisko profesora higieny wojskowej i medycyny klinicznej w szpitalu wojskowym w Val-de-Grâce w Paryżu.

W latach 1878-1883 pracował jako lekarz w należącej wtedy do Francji Algierii , początkowo w szpitalu wojskowym w Bône, a następnie w Constantine . Ponieważ wówczas malaria była poważnym problemem dla francuskiej armii Laveran zajął się badaniami nad tą chorobą. Jego ostatecznym celem było odkrycie przyczyny zachorowania na malarię. Zwieńczeniem jego wysiłków było 6 listopada 1880 odkrycie, że przyczyną malarii jest pierwotniak. Po raz pierwszy udowodniono, że pierwotniak jest przyczyną choroby u człowieka. Początkowo jego publikacje spotkały się z nieufnością, sądzono, że przyczyną malarii może być raczej bakteria, a nie pierwotniak.

W 1882 r. Laveran przybył do Włoch w poszukiwaniu czynnika zakaźnego malarii w glebie, wodzie i powietrzu, jednak nic nie znalazł, co skłoniło go do przypuszczenia, że może on się znajdować w ciele komarów, w które obfitowały tamte tereny.

Dopiero ok. roku 1890 powszechnie ugruntowało się przekonanie o pierwotniakowej przyczynie zachorowań na malarię.

W 1884 r. powrócił w szpitala Val-de-Grâce w Paryżu , a w 1897 został kierownikiem oddziału w Instytucie Pasteura . Od 1901 r. był członkiem Francuskiej Akademii Nauk.

Prowadził badania nad chorobami tropikalnymi, głównie malarią , śpiączką afrykańską i leiszmaniozami . Za odkrycie zarodźca malarii (Plasmodium malariae) jako przyczyny malarii, w 1907 r. został uhonorowany Nagrodą Nobla . Komitet Noblowski wyróżnił go również za całokształt prac dotyczących roli pierwotniaków w powstawaniu chorób.

W swoim dorobku naukowym Charlesa Laverana jest ponad 600 prac naukowych oraz 6 książek, m.in.:

  • Traité des maladies et épidemies des armées ( 1875 )
  • Traité des fièvres palustres avec la description des microbes du paludisme ( 1884 )
  • Trypanosomes and trypanosomiasis ( 1904 , współautor)

Bibliografia

  • Beata Tarnowska (red.), Nagrody Nobla. Leksykon PWN, Warszawa 2001


Inne hasła zawierające informacje o "Charles Laveran":

Sztuka ...

XVI wiek ...

Nowa Anglia ...

Zugspitze ...

Charles Gounod ...

John Dryden ...

David Garrick ...

Bastylia ...

1977 ...

Ludwik XVIII ...


Inne lekcje zawierające informacje o "Charles Laveran":

Algorytmy - podstawy i zastosowanie (plansza 21) ...

226 Procesy integracyjne w Europie Zachodniej (plansza 6) ...

Algorytmy sortujące - sortowanie bąbelkowe, część I (plansza 18) ...





Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie